in , ,

Mawaru Penguindrum İncelemesi: Kadere Felsefi Bir Yaklaşım

Mawaru Penguindrum incelemesi yayında. Gelecekte olan her şey biz daha yaşamadan biliniyor mu? O halde neden yaşıyoruz? Kader anlayışına felsefi bir yaklaşım.

Mawaru Penguindrum incelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Mawaru Penguindrum incelemesi sizlerle. Kader inancına felsefi bir yaklaşımla göz atmaya ve animenin detaylı analizine hazır olun!

Mawaru Penguindrum, Sailor Moon ve Utena’nın yaratıcısı Ikuhara Kunihiko’nun elinden çıkmış buram buram felsefi bir anime. Hikâyemiz üç kardeşi konu alıyor: Kanba, Shoma ve Himari. Bu üç kardeş anne ve baba sevgisinden, yokluğundan uzak bir şekilde, tek başına yaşıyorlar. En küçük kardeş olan Himari, hastalığı sebebiyle çocukluğundan itibaren hayatını sürekli hastanelerde geçirmiş, okulunu yarım bırakmak zorunda kalmıştır.

Himari, bir gün hastalığı sebebiyle fenalaşır. Kanba ve Shoma küçük kız kardeşlerini hastaneye götürürler fakat hiç beklemedikleri bir haberle karşılaşırlar. Himari’nin fazla ömrü kalmamıştır. “Kader” adını verdiğimiz olgudan umudunu yitirmeye başlayan Kanba ve Shoma, en azından Himari’ye güzel bir gün geçirebilmesi için bir zamanlar aileleri ile birlikte gittikleri akvaryuma götürürler. Ancak onları çok farklı bir kader beklemektedir. Burada kesiyorum. Konusuna fazla bakmayın bence, spoiler yiyebilirsiniz yoksa.

- Reklam -

“Kader” kelimesinden nefret ediyorum. Doğum, karşılaşmalar, ayrılıklar, başarı ve başarısızlık, talih ve talihsizlik. Her şey zaten kader tarafından yazılmışsa, o zaman neden var olma zahmetine girdik ki? Varlıklı doğanlar, güzel annelerden doğanlar ve öte yanda savaş ya da yoksulluk içinde doğanlar var. Eğer tüm bunlara kader neden oluyorsa, Tanrı inanılmaz derecede adaletsiz ve acımasız olmalıdır. Çünkü o günden beri hiçbirimizin geleceği yoktu. Bildiğimiz tek şey, asla bir şey olamayacağımızdı.”

Mawaru Penguindrum ve Kader

Mawaru Penguindrum, giriş kısmından ve konusundan da anladığımız gibi kader olgusuna takmış bir anime. Madem kaderimiz yazılmış çizilmiş, neden yaşıyoruz? Hayatın anlamı ne? Neden herkes eşit doğmuyor? Bu eşitsizlik neden? Sorular bu şekilde artıp gidiyor. Bu tür sorular çok klişe olsa da animede güzel işlenmiş. Bu arada merak etmeyin; anime hiçbir dine taş atmıyor.

Animede bu sorular tartışıladursun net cevaplar alamıyoruz aslında. Bir nevi karar izleyiciye bırakılmış. Yönetmen Ikuhara bir röportajında animenin asıl amacının günümüzdeki aile kavramını sorgulatmak olduğunu söylemişti. Yani anlayacağınız kader olgusu ile bitmiyor. Daha neler neler var bu animede. En iyi yanı belki de “çocuk ızgarası” adıyla geçen terk edilmiş, hor görülen çocuklara dikkat çekmesi. Bunu izlerken biz de fark ediyoruz. Toplumda nasıl bir noktaya geldik? Neden bu kadar hissiz olup değerlerimizi kaybetmeye başladık, hatta kaybettik? Bu çürümüş toplum yapısının sebebi ne?

Mawaru Penguindrum, trajedilerini ve iç açıcı sahnelerini felsefi diyalogları ve sembolizmiyle derinlik, ciddiyet ve gizem ile tamamlayarak duyguları gerçek bir şekilde uyandırır. Penguenlerin aptalca, komik davranışlarına veya ilk bölümlerin görünüşte hafif kalpli atmosferine rağmen, benzersiz felsefi derinliğe sahip ciddi bir anime. Bu felsefi anime ilginizi çekti mi? Öyleyse sembolizm ve metaforlar arasında kaybolmaya hazır olun. Son bölümde İstanbul kelimesinin geçmesi de güzel bir detay.

Fragmanı verip Mawaru Penguindrum ile ilgili SPOILER‘lı incelemeye geçiyorum. Fragmanın, ilk bölümün özeti gibi olduğunu da belirtelim.
YouTube video

 

24 bölümü izleyip geldik. Bitti. Ne, ne? diye mi düşünüyorsunuz? Kim öldü, kim kaldı, neden böyle oldu? Sonuçlar nasıl bu hale geldi diyorsanız doğru yerdesiniz. Şimdi burada tüm kafa karışıklıklarınızı gidereceğim. Tüm sorularınız cevap bulacak.

Mawaru Penguindrum inceleme

Öncelikle animede geçen metroya yapılan saldırı 1995 yılında Tokyo Metrosuna yapılan sarin gazı saldırısına gönderme. O travmatik vaka 12 kişinin ölümüne, 6000 kişinin ise yaralanmasına sebep olmuş. 1. bölümde Metroda 95 sayısı vardı ya işte o 1995. Serinin kilit karakterlerinden biri olan Sanetoshi ise animede saldırıyı yapan kişi ve gerçek hayatta saldırının sorumlusu olan dini örgüt lideri Shoko Asahara’dan esinlenmiştir. Momoka da bu saldırıyı kaderi transfer ederek durdurmak istemiş ama sadece insanların yarısını kurtarabildiği gibi Sanetoshi’nin laneti yüzünden ruhu o siyah şapkaya hapsolmuş. Zaten bunca zaman Himari’nin bedenini ele geçiren ve penguindrum’ı bulma emrini veren kişinin de Momoka olduğunu son bölümde anlıyoruz.

Peki bunu da çözdükten sonra Mawaru Penguindrum’ı anlıyor muyuz? Elbette hayır. Üstüne Türkçesi “Uzay Demiryolunda Bir Gece” anlamına gelen Miyazawa Kenji’nin yazdığı “Ginga Tetsudou no Yoru” öyküsünü okumamız gerekiyor. 1927’de yazılmış bu öyküyü Türkçe kaynak olmadığı için ben de okuyamadım fakat 1985 yapım anime filmini izledim. Mawaru Penguindrum’ı daha iyi anlamak isteyenler izleyebilir. Göndermeler mevcut. Fakat çok sıkıcı bir filmdi, pek tavsiye edemem.

Gelelim Mawaru Penguindrum animesinin kendisine. Öncelikle animenin müziklerinden bahsetmek istiyorum. Açılış müziklerinin ikisi de çok güzeldi bence. 13. bölümden itibaren de kapanış müziklerinde fark etmiş olduğunuz üzere Triple H yer aldı. Mawaru Penguindrum’da Double H olarak karşımıza çıkan grup, kapanış müziğinde Triple H olarak karşımıza çıktı. Çok da güzel oldu. Bazı şarkılarının sözleri de baya iyiydi bence. Bu arada Japonca’da “ringo” elma demek. Mawaru Penguindrum’da karakterlerden birinin adı Ringo ve pek çok sahnede elma var. Elma üzerinden de baya gönderme yapılmış. “Kaderin meyvesini birlikte yiyelim.” Güzel söz.

Mawaru Penguindrum anime incelemesi

Bir elma hikâyesi

Hikâyenin arka planında Yuri ve Tabuki’nin sevilmeyen çocuklar olması var. Çocuk ızgarası fikrine göre, başlangıçta üç kardeşin de kaderinde yetersiz beslenmeden, kesinlikle yiyecek veya sudan değil, sevgiden “ölmek” vardı. Shouma için, eylemlerinin ve sonuçlarının bir kısmında ebeveyn ihmalinin ve terk edilmesinin bir yönü vardır. Ama sonra Kanba bir elma aldı, “Kaderin Meyvesi”. Shoma ile paylaşmasıyla ikisi de kurtuldu. Shoma, yarısını Himari ile paylaşır, böylece ikisi de kurtulur, ancak paylaşmanın ‘laneti’ veya ‘cezası’ Himari’nin sonunda ölmesi gerektiğidir.

Sonunda, Shoma yarısını Kanba’ya geri verir. Kanba da onu zaten yarısına sahip olan Himari’ye verir. Himari’yi tam bir elma kurtarır ancak artık meyvesi kalmadığı için Shouma ve Kanba ölür, “görünmez” olur; aynı çocuk ızgarasındakiler gibi. Bu arada Ringo, kaderi aktarmak için bir büyü kullanır. Bununla birlikte, büyünün bedeliyle yakılarak ölür ve Shoma, meyve eksikliğinden zaten ölmek üzere olduğu için devreye girer ve onun yerini alır. Sonuç olarak Shoma ile Kanba ölür ve Ringo ile Himari yaşar.

Mawaru Penguindrum incelemesi

Şimdi bunu açalım

Mawaru Penguindrum’ın ilk bölümünden beri aranılan penguindrum neydi? Bölümün birinde şapka takmış Himari “bu bir sır” diyor. Penguindrum, Ringo’nun elinde tuttuğu, ablası Momoka’ya ait günlük müydü? Değildi tabii. Temelde, Penguindrum hayat /sevgidir ve tüm anime boyunca kardeşler bu şeyleri Himari’ye vermeye çalışıyorlar. Nasıl mı? Adım adım gidelim:

 1. Amaçsız bir Shouma, Himari’yi kurtardı ve ona bir aile verdi, böylece elmasını onunla paylaştı; Himari’ye bundan böyle bir amaç verildi, ancak Shouma’nın karşılığında hiçbir şey almadığını unutmayın.
 2. Kanba aileye kabul edilir ve Himari ona acıyı uzaklaştırması için yara bandı verir, böylece Kanba onun için her şeyi yapacağına karar verir; burada Himari bilmeden elmasını Kanba ile paylaşıyordu çünkü ona bir amaç verdi. (Yara bandı 21. bölümde görünüyor.)
 3. Kanba zaten elmayı almayı başardı; Shouma’nın kendisi gibi tamamen boş ve amaçtan yoksun değildi. Çünkü Kanba zaten korumak istediği değerli insanlara sahipti (Masako ve Mario, kafesteki sözleri onlara bir göndermedir) böylelikle “kutusu” bir an için de olsa dış dünyaya bağlanabildi ve elma ona ulaştı.
 4. Şimdi, bu durum Himari ile değişiyor. Kanba biyolojik ailesini değil Himari’yi seçiyor. Masako bunu tersine çevirmek istiyor (böylece Esmeralda her zaman Threetie’nin peruğunu alıyor). Sonunda Kanba bütün elmasını / amacını geri verir ve böylece kaderine teslim olur.

Sanetoshi Watase

Sanetoshi Watase

Gelelim Sanetoshi Watase’ye. Sanetoshi, kin ve nefretin somutlaşmış halidir, Momoka ise affetmenin ve sevginin somutlaşmış halidir. En özünde, Sanetoshi ve Momoka arasındaki karşıtlık basitçe bencillik ve özveriliktir. Sanetoshi, arzularını tatmin etmek için başkalarına zarar vermeyi umursamıyor ve aynı ideolojiyi takipçileri (yani Kanba) aynı yöntemlerle kazanmak için kullanıyor. Başkalarının ızdırabını sona erdirmek için öldürmez, çünkü bu diğer insanları umursamasını gerektirir. Sanetoshi dünyayı öldürmek ve bitirmek istiyor çünkü bundan hoşlanmıyor. Açıkçası, imgelemi ve davranışıyla birleştiğinde, Utena’dan Akio’dan bile daha etkili bir Şeytan’dır ve Cennet Bahçesi paralelliklerinden dolayı Shouma’nın Mary’nin Küçük Kuzular hikâyesinde Kara Tavşanlar’ın Yılan rolü ile birleşmiştir. Dahası, Elma/Penguindrum, yaşamda sevgi ve amaç paylaşılır. Aynı zamanda ceza paylaşılır ve Adem ile Havva ölüm cezasını paylaşır (Kanba’ya göre yaşamak cezadır) ancak aynı zamanda ceza dışında çözüm de verilmiştir: sevgiyle.

Mawaru Penguindrum ve Kutu Metaforu

Kutu metaforu tamamen bencillik ve kendini koruma (hayatta kalma stratejileri) hakkındadır. Nihayetinde, Sanetoshi’nin bahsettiği kader -dünyayı yöneten “kendi kendine hizmet eden kurallar” – insanların bencil olduğu ve hatta yapmayacağı şeklindeki alaycı fikirdir; birbirlerine yardım edemez, çünkü bu onların çıkarlarına aykırıdır. “Kader” tarafından dikte edildiği gibi (genler / içgüdü / her ne ise). Kafeslerde mahsur kaldıklarında Shoma ile meyveyi paylaşan Kanba, o prensibi ihlal ettiği için etkili bir şekilde kaderi kırdı. Dolayısıyla kutular kaderdir veya insanlık durumunun kendisi olarak görülebilecek şeydir.

Kaderin, ilahi irade tarafından belirlenen iş yerinde bir gerçek veya somut bir güç olarak alınması değil, başka bir şey olması gerekiyor. Kader burada klasik anlamda kullanılmıyor. Kader (özellikle istenmeyen çocuklarla ilgili olarak), insanların başkalarının bencilliğinin (kutularına sıkışmış olanların) bir sonucu olarak kendilerini teslim ettikleri gelecek anlamına geliyor. Onları dikte eden gelecek asla hiçbir şey ifade etmeyecek. Fedakarlık, ‘kaderi’ değiştiren şeydir ya da pek çok çocuğun sevgi eksikliğinin bir sonucu olarak karşılaştığı kasvetli ve korkunç gelecek. Yani, gerçekten istenmeyen bir kişiye ulaşmak ve onu hayatınızın bir parçası haline getirmek, onlara ihtiyaç duyulmasını sağlamak ve başkaları için de aynı şeyi yapma gücü vermektir. Kutunuzun dışına çıkmak ve sevgiye ihtiyacı olan başka bir kişiye gerçekten ulaşmak, hayatlarını tamamen değiştirecektir.

Penguindrum anime inceleme

Her Karakterin Temsil Ettiği Noktalar

Kanba “Fedakârlık Kadar Sevgiyi” temsil eder. Kanba, sevdikleri için sürekli kendini feda ediyor. Karanlıklaştıkça ve Baştan Çıkarıcı’nın (Sanetoshi) gücü altına düştüğünde Kanba, sevdikleri için başkalarını feda etmeye başlar. Böylelikle Kanba’nın sevgi anlayışının hem aydınlık hem de karanlık tarafını fedakarlık olarak görüyoruz.

Shouma sevgi bağlarını temsil eder. Tam doğru kelime bu mu emin değilim ama Shouma sürekli olarak sevdikleriyle bağlantı kurmaya çalışıyor. Kendilerini duygusal olarak bir araya getirmek, ruhların birliğini yaratmak gibi. Shouma sevgi, yakınlık ve bağlılık ilişkileri yaratır. Ayrıca Shouma’nın karanlık yüzünü de görmeye başlarız: pasif umutsuzluk. Shouma hem Himari hem de Kanba ailesiyle olan bağını kaybediyor. Ringo’yu reddediyor. Kanba’yla bağlantılı olmak yerine ona körü körüne güvenmeye karar verir. Kendini merkeze alır – bencil değil, artık başkasına ulaşmada yeteneksizdir. Shouma kadere karşı koyamaz, ancak pasif bir şekilde kabul edebilir. Bu, Kanba ile olan bağlantısını onu karanlıktan ışığa geri çağırmak için kullanmaya çalıştığında zirveye ulaşır. Bu sadece başarısız olmakla kalmaz, aynı zamanda Kanba, Shouma’nın ailesini paramparça ederek ilişkilerini keser.

Momoka, fedakarlığı ve başkalarıyla olan bağlantıları temsil eder. Sanetoshi, başkalarının fedakarlığını ve başkalarıyla asla gerçek anlamda bağlantı kuramayacağı bencil bir umutsuzluğu temsil eder.

anime incelemesi

Mawaru Penguindrum Kronolojik Sıralama

1965-1970

Sanetoshi Watase’nin doğuşu. Kırmızı gözleri ve pembe saçları, Kader’in işleyişini anlama ve yönetme konusunda özel bir yeteneği olduğunu gösteriyor. Yalnız ve yabancılaşarak büyür.

- Reklam -

1985-1990

Kenzan Takakura ve Sanetoshi, Antarktika’ya bir keşif gezisinde bir grup çevre bilimcisine katıldı. Deneyimin onlar üzerinde derin bir etkisi var. Toplumlarının telafi edilemeyecek şekilde yozlaştığı sonucuna varırlar; “ateşle temizlenmesi” gereken “donmuş bir dünya”. “Penguin Force” adında gizli bir terör örgütü oluştururlar. Sanetoshi’nin yetenekleri sayesinde doğaüstü unsurlara sahip bir dizi gelişmiş teknoloji elde ediyorlar. Ayrıca, bir dizi meşru işletmeyi kontrol eden “Pingroup” adında bir yer üstü ön organizasyon oluştururlar.

1987

Keiju Tabuki, Yuri Tokikago ve Momoka Oginome’un doğumu. Sanetoshi gibi Momoka’nın da pembe saçları ve kırmızı gözleri var.

Nisan 1994 – Mart 1995

Keiju, Yuri ve Momoka üçüncü sınıfta buluşur. Momoka günlüğünü tutmaya ve Transfer of Fate büyüsünü denemeye başlar. 3 kez kullandığını biliyoruz: Beyaz tavşanı kurtarır ve parmağında bir kesik olur. Keiju’yu kurtarır. Elinin sırtı yanmış. Yuri’yi kurtarır. Birden fazla yanık geçirir ve hastaneye kaldırılır. Momoka, Keiju’ya aşık olur ve onunla gelecekteki bir romantizm hayal eder ve günlüğe sanki gerçekten oluyormuş gibi yazmaktadır. Yazdığı her şeyin gerçekleşeceğine inanıyor gibi görünür.

20 Mart 1995

Shouma, Kanba, Himari ve Ringo’nun doğumu. Penguin Force, Tokyo metro trenlerine yerleştirilen çok sayıda bombayı içeren “Hayatta Kalma Stratejisi”ni başlatır. Momoka olay örgüsünü algılar ve bunu önlemek için Transfer of Fate büyüsünü kullanmaya çalışır. Sanetoshi, karmalarını ve kaderlerini birleştiren bir etkiye sahip bir karşı büyü yapar. Olay sadece kısmen engellenir: Metro sistemi ciddi hasar gördü ve yüzlerce insan öldü veya yaralandı, ancak Tokyo “ateşle temizlenmedi”. Sanetoshi ve Momoka’nın ikisi de ölür, ancak ikisi de dünyalar arasında bir yerde, sırasıyla siyah tavşanlar ve penguen şapkalarında somutlaşan “hayalet” veya “lanet” şeklinde var olmaya devam ederler.

1996

Orijinal Marunouchi metro hattındaki (Shinjuku, Tokyo merkezi ve Ikebukuro’yu birbirine bağlayan ana döngü) hasarını onarmak imkansız hale gelir. Onun yerine Tokyo Sky Metrosu inşaatı başlar. Kenzan, “Kiga Group” olarak yeniden adlandırılan Penguin Force’un liderliğini devralır. Sanetoshi’nin lanetli formu, organizasyonu perde arkasından yönetmeye devam eder. Pingroup, Momoka’nın lanetli biçiminden etkilenen bağımsız bir yer üstü organizasyonu olarak kendi yolunda ilerler.

1996-1997

Himari, Hibari, Hikari ve Mario’nun doğuşu.

2001

Shouma, Kanba, Masako ve Mario ebeveynleri tarafından Kiga Group toplantılarına getirilir. (Muhtemelen neler olup bittiğini gerçekten anlamazlar.) Kanba, Shouma ile Kiga Elması’nı paylaşarak “Kaderin Meyvesi” olduğunu söyler. Daha sonraki bir toplantıda Shouma uzaklaşır ve annesi ortadan kaybolan Himari ile tanışır ve onu boş bir dairede yalnız bırakır. Shouma, Kiga Elması’nı onunla paylaşır. Takakuralar Himari’yi benimser. Görünüşe göre Kiga Grubu için tehlikeli bir göreve girişmek üzere olan Kanba, Masako ve Mario’nun babası, Masako ve Mario’nun velayetini dedelerine bırakır. Kanba, onunla kalmakta ısrar eder ve sonuç olarak muhtemelen büyükbabası tarafından miras bırakılır. Kanba’nın babası öldürülür ve Kanba, Takakuralar tarafından evlat edinilir. (Büyükbabasıyla yaşamaya gitmemesi mirastan yoksunluğa ya da en azından Natsume ailesiyle bir tür kalıcı kopuşa işaret ediyor.) Tokyo Sky Metrosu faaliyete geçer.

2002

Himari, tayfun sırasında tehlikeli bir ateş geçirir. Kanba ve babası onu fırtınanın içinden hastaneye taşır. Muhtemelen bu, Masako’nun büyükbabasının öldüğü zamanla ilgilidir, ancak kesin bir yıl atamak için yeterli bilgi yoktur.

2006

Tabuki liseden mezun olur. Onunla yaptığı konuşmadan sonra Ringo, “Momoka” olacağına karar verir, Momoka’nın günlüğündeki tahminleri takip eder ve onunla evlenir. Bu sefer, Oginome’nin evliliği geri dönüşü olmayan bir şekilde bozulur.

İlkbahar 2008

Himari, Hibari ve Hikari, Triple-H adlı bir idol grubu kurmayı kabul eder. Seçme planları, Himari’nin annesini yaralayan kaza nedeniyle raydan çıkar. Muhtemelen şu anda Himari, Hibari ve Hikari’ye Kaderi Aktarma Büyüsünün sözlerini, ne olduğunu bilmeden öğretir.

2008

Takakura ailesinin terör saldırısındaki rolü ortaya çıkar. Saklanırlar. (Aslında ya intiharla ölürler ya da örgüt tarafından öldürülürler, ancak hayalet / lanet biçiminde faaliyet göstermeye devam ederler.) Kısa bir süre sonra Himari, skandal yüzünden veya hastalandığı için okulunu terk etmek zorunda kalır.

2009

Hibari ve Hikari başarılı şekilde seçmelere katılır ve kariyerlerine Double-H olarak başlar.

2010

Double-H, Tokyo Sky Metrosu’nun maskotları olur.

15 Ekim 2011

Anime serisinin başlangıcı. Kanba, Shouma ve Himari akvaryumu ziyaret eder ve penguen şapkalarından birini alır. Masoko ve Mario da akvaryumu ziyaret eder ve diğer şapkayı alır. (Bölüm 9’da akvaryumda şapkalı bir Mario görüntüsü görüyoruz.) Himari akvaryumda çöker. Komada iken ruhu “kütüphane ekinde” Sanetoshi ile buluşur. Himari, penguen şapkasıyla yeniden canlandırıldı. Kristal Prensesi’nin ilk görünümü. [Gösterilmiyor ama ima ediliyor] Mario da çöker ve diğer penguen şapkası tarafından canlandırılır.

16-19 Ekim

(Bölüm 2) Himari eve gelir. Pingroup Penguenleri # 1, # 2 ve # 3’ü Takakuralara gönderir. Kristal Prensesi, Kanba ve Shouma’ya “Penguindrum” u bulmalarını emreder. Çocuklar Keiju’yu takip eden Ringo’yu takip etmeye başlar. [Gösterilmiyor ama ima ediliyor] Pingroup Esmeralda’yı Masako’ya gönderir. Sanetoshi, Masako’ya telefonla ulaşır ve günlüğü almasını söyler. Masako, Kanba’yı takip etmeye başlar.

20 Ekim 2011

(Bölüm 3, Köri Günü) Himari ve Ringo bir Kader Buluşması yapar ve yakın arkadaş olurlar.

Ekim-Aralık 2011 sonu

(Kabaca 6-13. Bölümler) Ringo’nun planları her fırsatta bozulur. Keiju ve Yuri nişanlanır ve birlikte hareket eder. Ringo, umutsuz bir kumar oynamaya çalışır. Yuri günlüğün yarısını çalar ve Shouma hastaneye kaldırılır. Hastanede Masako Shouma’yı kaçırır, Kanba ile yüzleşir ve günlüğün diğer yarısını çalar. Ringo ve Shouma tartışması; Ringo, Keiju’yu baştan çıkarmak için son bir girişimde bulunur. Himari tekrar hastalanır ve hastaneye kaldırılır. Sanetoshi ortaya çıkar ve Himari’yi kurtarabilecek özel bir ilaca sahip bir doktor gibi davranır.

Ocak 2012

Burada, Keiju ve Yuri’nin evlendiği ve muhtemelen bir balayı gezisine izin verdiği herhangi bir bölümde gösterilmeyen önemli bir boşluk var gibi görünüyor. 14. Bölümde evlendiklerini biliyoruz. Keiju düğünü okulunun Ocak tatilinde planlamak isterdi. Ringo her bölümde okul üniformasıyla gösterildiğinden, hiçbir bölümün Ocak tatilinde gerçekleşmediğinden oldukça emin olabiliriz. Himari ilaçla canlandırılır ancak hastanede kalır. Hibari ve Hikari için atkı örmeye başlar.

Şubat 2012

(Kabaca 14-20. Bölümler) Himari atkıları bitirir. Sanetoshi onları Hibari ve Hikari’ye gönderir. Ringo, Shouma ile uzlaşmaya çalışır, ancak reddedilir. Yuri, Ringo’yu kaçırır ama Shouma tarafından kurtarılır (gerçekte Masako tarafından.) Mario, büyükbabasının ruhu tarafından ele geçirilmiştir. Hem o hem de Masako ölümcül bir şekilde hastalanır, ancak Sanetoshi tarafından canlandırılır. Keiju, Himari’yi kaçırır ve neredeyse öldürür, ancak son dakikada pes eder. Himari hastaneden geçici olarak çıkarılır. Masako, Himari ile yüzleşerek onu geçmişiyle ilgili gerçeği hatırlamaya zorlar. Bu arada Hibari ve Hikari, Transfer of Fate büyüsünü içeren bir şarkı kaydeder.

Mart 2012’nin başı

(Kabaca Bölüm 21 ve 22): Kanba, Sanetoshi ile bir anlaşma yapar: Sanetoshi, Himari’nin hayatını kurtaracaksa, Kanba Kiga Grubunun komutasını alacak ve terörist saldırıyı düzgün bir şekilde yeniden yapacaktır. Pingroup’a ait bir medya şirketinden bir gazeteci, etrafı araştırır. Kanba, Kiga Grubuna onu öldürmesini emreder. Kanba ve Himari evden ayrılır. Masako, Kanba ile yüzleşir. Bir Kiga Grubu sığınağına geri çekilirler, ancak polis tarafından kuşatılırlar. Kanba yaralanır; Masako, kaçabilmek için polisi geciktirmeye çalışırken ölümcül şekilde yaralanır. Himari çöker ve muhtemelen son kez hastaneye kaldırılır. Ringo, Hibari ve Hikari ile tanışır ve şarkılarının bir kopyasını alır. Yuri, günlüğünün yarısını Ringo’ya iade eder. Sanetoshi, gücünü kanıtlamak için Masako’yu canlandırır. Kanba, günlüğün yarısını alır. Kanba, Ringo’yu tuzağa düşürür; günlüğün her iki yarısı da yok edilir.

20 Mart 2012

Hayatta Kalma Stratejisinin Yürütülmesi. Kiga Grubu bombalarını bir kez daha yerleştiriyor. Shouma, Kanba, Himari ve Ringo arasındaki son yüzleşme. Penguindrum’un gücü sayesinde herkes hak ettiğini az çok alır.

Mawaru Penguindrum

Sonuç

Hayatın acılarına katlanmak için anlam ve güç verecek formül budur; Momoka’nın kadere, hayata cevabı!
“Kader” kelimesini seviyorum. Asla yalnız olmadığıma inanıyorum.

 • Himari

Bu, Sanetoshi’nin anlamadığı bir şey. Sevginin hayatın sefaletini aşıp zafer kazanabileceğine inanmıyor. Ancak, hikâyenin ana karakterleri bunu keşfetti ve en sonunda aydınlandılar ardından kaderin kendisini aşan tek gerçek ebedi anlamı elde ettiler.
Hiçbiriniz lanetten asla kaçamayacaksınız. Benim yapamadığım gibi, senin gibi kutuların sakinleri de hiçbir şey kazanamazdı. Bu dünyada hiçbir şey bırakmadan ortadan kaybolacaksınız. Arkanda toz bile bırakmayacaksın. Asla mutlu olmayacaksın!

 • Sanetoshi’den Kanba Takakura’ya

“Shoma… elde ettim… gerçek ışığı!

 • Kanba Takakura

Metro kazası üzerine yazılan bu hikâye vesilesiyle tanrının, kaderin, mutluluğun sorgulandığı bu animenin asıl amacı aile kavramının sorgulanmasıydı. Himari ve Ringo dostluklarıyla birbirlerine yaşamları boyunca destek olacaklar, kaderin meyvesini bölüşen Kanba ve Shouma da daima beraber olacaklar. Momoka’nın birleştirdiği Yuri ve Tabuki birbirlerini sevecekler, bunca bölümdür küçük kardeşini kurtarmaya çalışan Masako da yeni düzen ile istediğine kavuştu ve olanlar zihninde bir rüya olarak kaldı.

Tüm sorularıza cevap verebildim umarım. Sizce Mawaru Penguindrum animesinin en etkileyici kısmı neresiydi? En çok hangi sahne aklınızda kaldı? Aklınızda hâlâ sorular var mı? Öyleyse Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyorum.

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere.

Metin Kibar

1994 yılında Konya’da doğdum. Çocukluğumdan beri animeleri seviyorum. Shinsekai Yori’deki “Hayal gücü her şeyi değiştirmeye kadirdir,” fikrine katılıyorum. Animeler hakkında yazarak diğer anime hayranlarına ulaşmak beni mutlu ediyor.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Nigma Nigma dedi ki:

  Yaa bir Utena hayranı olarak kesinlikle izleyeceğim bu animeyi.

  Tanıtım harika hazırlanmış. Tebrikler. :smiling_face_with_three_hearts:

 2. Avatar for Prometheus_Desmotes Prometheus_Desmotes dedi ki:

  Her şeyden önce oldukça metafor içeren etkleyici bir animeydi. Beni en çok etkileyen ve aklımda kalan metefor ‘‘çocuk ızgarası’’ oldu.
  Bu arada gerçekten üzerinde uğraşılmış güzel bir yazı. Eline emeğine sağlık.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kuşların Felsefesi - Philippe J. Dubois ve Elise Rousseau

Kuşların Felsefesi: Doğanın Ritmini Sayfalara Taşıyan Kitap

6. Kara Hafta İstanbul Festivali

6. Kara Hafta İstanbul Festivali Başladı: Şehirde Polisiye Vakti