in ,

Mount & Blade II: Bannerlord İncelemesi – Nihayet Kavuştuk!

Mount & Blade II: Bannerlord erken erişime açıldı. Ordunuzu toplayın, silahlarınızı kuşanın! Yıllardır heyecanla beklenen oyunun incelemesi ile karşınızdayız.

Mount & Blade II: Bannerlord İncelemesi

Uzun süredir beklenen Mount & Blade II: Bannerlord oyunu yayınlandı. Bizler de vakit kaybetmeden oynadık ve incelemesi ile karşınızdayız.

Okul çağlarında arkadaşlarımızla kâğıt üzerinde tamamen hayal ürünü savaş oyunu kurgularken, ordularımızı yönetirken kafamızda keyif aldığımız ilginç senaryolar olurdu. Kahramanımızın kuşandığı ekipmanları modeller, onlara özellikler atar ve tamamen yaratıcılığımızı arkamıza alarak çarpıştırırdık. Kocaman orduları yönetir, kaleleri kuşatırdık.

Şahsen küçüklüğümde Age of Empires ve Command & Conquer: Red Alert gibi strateji oyunlarının başında dirsek çürütürken de kafamda beni savaş arenasının içine çeken, rol yapmanın güçlendiği bir dizayn canlanırdı. “Tamam bunlar çok keyifli, yine de orduya gerçekten ‘ait’ hissedeceğimiz bir oyun da mümkün değil mi?” diye sorgulardım.

İşte ülkemizin video oyun tarafında en büyük temsilcisi, hatta gururu demenin yanlış olmadığı TaleWorlds Entertainment, tam olarak bize bu hissiyatı tasarladı ve sundu. “Ben bunu arıyordum!” haykırışıyla başlayan yolculuğumuz bundan yıllar önce başladı. 10 yıl önce Mount & Blade: Warband’e haftalar, aylar vermeye başladık ve kahramanımızla âdeta bir olduk. Büyük savaşlardan, entrikalara kadar kâh ünümüzle adımızdan söz ettirdik kâh son askerimize kadar çarpışırken kaybettiğimizde kedere boğulduk.

Mount & Blade II: Bannerlord Oynanış

Elbette çeşitli ek paketlerle başka maceralara da atıldık. Fakat tarihler 2012’yi gösterdiğinde aynı firma tarafından yeni bir oyunun geliştirilmeye başlandığı açıklandı. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinen oyun serisi için hayran trenine heyecanla atlandı ve bekleyiş başladı.

Bekledik, bekledik, bekledik. Çok uzun süre kavuşamadık. Bazılarımız umudu kesti ve geliştirme sürecine şüpheyle bakmaya başladı. Çok detaylı mı düşünülüyordu, yoksa bazı sorunlar mı baş göstermişti? Neyse ki açıklanmasının tam 8 yıl sonrasında, yakınlarda Mount & Blade II: Bannerlord’a erken erişimle de olsa buluşabildik. Beklendiği gibi büyük bir heyecanla karşılandı ve yüksek sayıda anlık oyuncu seviyesiyle ağızları açık bıraktı.

Peki aksiyon ve rol yapma elementlerinin harmanlandığı Mount & Blade II: Bannerlord beklemeye değdi mi? Gelin bakalım.

Kılıçları Kuşanma Vakti!

Warband’in geçtiği zamandan 210 yıl öncesine, kurgusal Kalradya İmparatorluğu’nun çöküş dönemine gidiyoruz. Yeni ulusların gelişimine tanıklık ediyoruz. Bunlar zırhlarından silahlarına kadar gerçek yaşamdan izler taşıyan kültürlerden oluşuyor.

Bu kültürleri özetleyecek olursak; Roma İmparatorluğu’nun izlerini gördüğümüz ‘İmparatorluk’, paralı askerlerden oluşan ve güçlenip bağımsızlığını ilan eden ‘Vlandiya’, Viking kültüründen esinlenilen ‘Sturgiya’, Moğollar ve Türklerin özelliklerini taşıyan ‘Kuzait’, Arap kültürünün öne çıktığı ‘Aseray’ ve Britanyalılardan esinlenen ‘Batanya’ olmak üzere toplam 6 grup mevcut. Ormanların daha az yavaşlatması, atlılar için ekstra hız, askerlerin daha fazla tecrübe kazanması gibi hepsinin kendi özellikleriyle bağlantılı oyunculara farklı katkıları var. O sebeple hem hikâyenizin şekillenmesinde hem de oynayış biçiminizde kültürü nasıl seçeceğinizin önemi büyük.

Bannerlord

Yine de eskisi gibi ana hikâyeye bağımlı kalmanın zorunlu olmadığı, aslında kendi hikâyenizi kendinizin çizebileceği bir yapıda olduğunu da söylemek gerekli. Çocukluğunuzdan yetişkinliğinize kadar seçenekler arasında karar vererek karakter gelişiminize tamamladıktan sonra oyuna başlıyorsunuz. Temel amacımız şehir, kasaba dolaşarak asker toplamak ve ordu oluşturmak. Çeşitli görevlerle para kazanmak ve ilişkilerimizi güçlendirmek. Bundan sonrası aslında size bağlı: Ticaret yapabilir, terör estirebilir, ikili oyunlara girebilir, yani canınız ne istiyorsa onu yapabilirsiniz…

Ayrıca biraz da çevrimiçi olarak başkalarıyla mı oynamak istiyorsunuz? O zaman sizi çok oyunculu çatışacağınız kısma alalım. Kendi askerlerinizi yönettiğiniz takım bazlı 6v6 PvP mod ‘Kaptan’, bölük yönetmek istemiyorsanız daha hızlı 6v6 PvP Mod ‘Çatışma’ ve büyük 6v6 yapısıyla dudak uçuklatan ‘Kuşatma’ olmak üzere toplam üç mod oynanmayı bekliyor.

Mount & Blade II: Bannerlord Oyununda Neler Gelişmiş?

Beklendiği üzere oyunun grafiklerindeki değişim rahatlıkla fark ediliyor. Oyunun hem kale kuşatması hem de normal savaşlardaki stratejileri daha çok geliştirilmiş. Modellemeler çok daha detaylı, animasyonlar da gelişmiş ve aslında merak edildiği üzere oynanıştaki akıcılık tüm bunlarla birlikte korunmuş. Beni en çok ürküten de buydu, beta süreçlerinde izlediğim kadarıyla akıştaki bazı aksamalar acaba o eski keyfi alamayacak mıyız dedirtmişti. Lakin erken erişime açılmasıyla bu sorunlar giderilmiş. Zaten çıkışından itibaren durmadan çeşitli hata düzeltmelerine dair güncellemeler sık sık çıkıyor. Biliyoruz ki oyunun elinden tutmayı da bırakmayacaklar.

Mount & Blade II: Bannerlord İnceleme

O sebeple hatalara iki yönlü bakmak lazım. İlki yer yer görevlerde tavanda asker belirmesi, oyundan atma gibi bazı sorunlarla karşılaşıyoruz. İkincisiyse bunlar giderilecek. Hatta ilk çıktığı zamanki atma sorununu son günlerde yaşamadığımı da söylemeliyim. Bununla birlikte ilk oynadığımda bilgisayarımdan kaynaklı olmayan donmalar yaşıyordum savaş esnasında. Bunu da düzelttiler. Yani hızlı hareket ediyorlar. Mount and Blade’in öne çıkan bir unsuru var ki, hataları ne kadar yüz düşürse bile ‘hatalarına rağmen’ oynatan bir iş. Bu şaşırtıcı bir başarı.

Sekiz sene beklemeye değdi mi sorusunu şu an için net yanıtlamak doğru olmaz. Çünkü belli iyileştirmelerin yanında zamanla değişim gösterecek bir oyun serüveni bu.

Anlatı

Belki de seride yeni oyunu da dahil olmak üzere benim en çok üzüldüğüm nokta diyaloglar ve hikâye. Ona odaklanmayan bir yapım olduğu çok açık olsa ve kendimizin çizdiği yola da gidebilsek bile, anlatısına biraz daha özen göstermelerini isterdim. Bilhassa diyalogların çok yavan kaldığını söylemek gerekli. Bunun yanı sıra dinamik de değil diyaloglar. Birisiyle kan davası için savaştıktan sonra, hemen aynı kişiye görev almaya gidince bana samimi klasik karşılamasını yapması üzüyor. Biraz daha dinamik, değişim gösteren, daha o dünyaya sokan bir yapıda olmasını isterdim.

Diğer yandan sohbet aracılığıyla aradaki sorunu çözme, karşı tarafı ikna etmek için cazibe gibi özelliklerimizden faydalanmak güzel oluyor. Sohbetlerdeki rol yapma elementleri tatmin ediyor. Bu da bize aksiyonun ötesinde oyunun ne kadar zengin bir yapıda olduğunu gösteren etmenlerden birisi.

Mount and Blade 2: Bannerlord İncelemesi

Son Olarak

Oyun aslında ilk başta nostalji hissiyle sizi pençelerine alıyor ve yıllar geçtikten sonra bile aynı keyifle oynatıyor. Özlediğinizi fark ediyorsunuz ve ilk birkaç saatte kusurlara gözünüzü kapıyorsunuz. Sonrasındaysa yavaş yavaş bazı sıkıntılar öne çıkıyor. Erken erişimde olduğu ve oyunun elinden tutacaklarını düşündüğüm için ‘bug’lardan çok söz etmeye gerek yok. Zaten 5 günlük oynama süremde bazıları şimdiden giderildi bile.

Açıkçası hem bireysel hem de çok oyunculu kısmıyla sizi saatlerce alıkoyacak ve zamanla gelişecek bir oyun için şu anki tartışılan %10 indirimle 135 TL olan yüksek ücretinin değeceğini düşünüyorum. Ha, bir de yer yer dilde sıkıntılar olsa bile Türkçe oynama imkânınız olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Keyifli seferler.

YouTube video

Sizler oyunu oynamaya başladınız mı? İlk izlenimleriniz neler? Kayıp Rıhtım Forum’da yorum ve eleştirilerinizi paylaşabilirsiniz.


* Bloodroots İncelemesi: Kurdun Önlenemez İntikamı!

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Vector Vector dedi ki:

  Half Life gibi Bannerlord’u beklerken vefat edenler için bir dakikalık saygı duruşu…

 2. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Serinin bir sonraki oyununa 2030 diyebilir miyiz? Kimler görecek acaba?

 3. Avatar for Vector Vector dedi ki:

  Göreceğim, görebilirim…

  Umarım :sweat_smile:.

  Half life 3’ü gorebileceğime seviniyorum açıkçası, yirmi sene daha yaşamamda bir problem yok, yaşım tutuyor. Yeni Mount and Blade çıkmasa da olur bence (ki isterim tabii ki çıkmasını) iyi bir mod desteğiyle sonsuza kadar oynanabilir, Warband gibi.

 4. Avatar for AhmetUsay AhmetUsay dedi ki:

  10 yıldır oynuyorum. Yaşım 25 oldu. 35’de bir seri daha istiyorum. 45’te bir seri daha sonra torunlarım oynasın zaten ben daha oynamam. :smiley:
  İşin şakası bir yana 10 yıllık biten bekleyişin sona ermesi sonucu mükemmel akıcılıkta tatminkar bekleyişleri karşılayan ve üstüne muazzam ekleyen bir oyun parasını sonuna kadar hak ediyor.

 5. Avatar for Edward Edward dedi ki:

  Oyunu Can Sungur’dan izliyorum, çok beğendim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

Koronavirüs Tedavisi Koyun Dolly

Koronavirüs Tedavisinde Koyun Dolly’yi Klonlayan Ekip de Devrede

Snowpiercer Dizi 2020

Snowpiercer Dizisinin Yayın Tarihi Değişti