in ,

One Punch Man: Tek Yumrukla Bol Eğlence

Animesiyle kendisine hatrı sayılır bir hayran kitlesi edinen One Punch Man’in mangasını sizler için inceledik!

Hayatına bir internet çizgi romanı (webcomic) olarak başlayan One Punch Man (ki kendisinden yazıda OPM olarak bahsedeceğiz), aslında 2009 yılından beri ortalıkta geziniyor. “One” rumuzunu kullanan manga çizeri (mangaka) tarafından bir internet sitesinde başlayan OPM o kadar meşhur oldu ki, manganın yayınlandığı site üç yıl içinde 8 milyondan fazla tık aldı. Tabii bu kadar popüler olunca seri bununla sınırlı kalmadı ve 2012 yılından itibaren Yusuke Murata tarafından tekrar çizilmeye başlandı. Şimdiye kadar on iki cildi yayınlanan manganın anime serisi ise 2015 yılında Madhouse tarafından yapıldı ve şu sıralar ikinci sezon için çalışmalar devam ediyor.

Vurdu mu Oturtan Kahraman: Saitama

OPM, hobi olarak süper kahramanlık yapan Saitama‘nın hikayesini anlatıyor. Şehirlerin A, B, C şeklinde harflerle adlandırıldığı bir dünyada, süper kahramanlar ve haliyle süper kötüler de pıtrak gibi ortalıkta geziniyor. Tabii bunların çoğu tam zamanlı süper kahraman, bizim kahramanımız ise, dediğim gibi, hobi olarak süper kahramanlık yapıyor.

Hobi olarak kahramanlık yapmak size garip gelmiş olabilir, ancak bu Saitama’nın kendi tanımı ve bunu sık sık vurgulamaktan da çekinmiyor. Okulunu bitirdikten sonra iş bulamadığı için süper kahramanlığa soyunan Saitama, o kadar sıkı çalışıyor ki saçları dökülüyor. Öyle normal bir dökülme de değil, bayağı ayna gibi parlıyor karakterimizin kafası, ama siz bunu yüzüne söylemeyin, bu konuda biraz hassas kendisi.

Saitama dışarıdan bakıldığında çok tırt bir kahramanmış gibi duruyor. Dümdüz ve hatta zevksiz kostümü, çelimsiz duran vücudu ve ifadesiz suratıyla ne kötüler tarafından dikkate alınıyor ne de ara sıra denk geldiği diğer kahramanlar. Ancak Saitama o kadar güçlü ki, en kuvvetli rakibine “tek yumruk” atması yetiyor. Hatta yetmekle kalmıyor, “Bir vursam yarısı boşa gider,” tabirini tam anlamıyla karşılayacak şekilde tek darbeyle düşmanlarının kafalarını patlatıyor, ayaklarını yerden kesiyor.

Genel olarak böyle sıradan görünürken, bazı anlarda o ifadesiz ve sıradan yüzü o kadar karizmatik oluyor, o çelimsiz vücudu öyle bir Roma heykeli gibi duruyor ki, sırf bu değişimler ve geçişler bile tebessüm etmenize, hatta kahkaha atmanıza sebep olabiliyor.

Manga da, tıpkı animede olduğu gibi, Saitama’nın farklı düşmanlarla yüzleşmesini anlatıyor. Saitama’nın tüm rakiplerini tek yumrukta hacamat ettiği bilinen bir durum, o yüzden bunu söylemekte sakınca yok. Ama bu durum kendisinin canını epey bir sıkıyor, çünkü bundan çok sıkılmış. Yani artık dövüşmekten zevk almıyor, heyecan duymuyor; çünkü biliyor ki tüm düşmanlarını tek yumrukla harcayabilecek. Ama buna rağmen komik durumlar yaratmaktan geri kalmıyor, düz adamlığını bozmuyor ve kendisi için normal olan laflarla epey bir güldürmeyi başarıyor.

OPM ustaca kaleme alınmış bir eser; süper kahraman kültürüyle ince ve tatlı bir şekilde dalga geçiyor ama bunu sıradanlaşmadan ve çiğleşmeden yapmayı başarıyor. Görülen karakterler genelin harmanı olsa da bir şekilde kendine özgü olmayı başarıyor. Saitama ise bu kendine özgülüğün en güzel örneği.

Mangaların ilk cildi, Saitama ile Genos‘un yeni tanıştığı zamanlara kadarki kısımları içeriyor. Bilmeyenler için söyleyeyim, Genos kendini Saitama’nın yardımcısı zanneden bir cyborg, yani yarı insan yarı makine. Saitama ne kadar bıkkın, sessiz ve sakinse Genos da o kadar enerjik, geveze ve atik.

Çeviri, Baskı ve Diğer Şeyler

OPM dilimize Akılçelen Kitaplar tarafından kazandırıldı. Kendilerinin güzel bir manga geçmişi var; klasik diyebileceğimiz Death Note, Fullmetal Alchemist gibi serileri de dilimize onlar çeviriyor. Ancak ilginç bir şekilde kitabın künyesinde çevirmen adı yer almıyor. Neden böyle bir şey tercih etmişler bilmiyorum ama çevirinin gayet güzel olduğunu söyleyebilirim. Bir iki balonu ortalayamayan konuşma dışında grafik uygulamasında da hiçbir sorun yok, ki bunlar da göze batmayacak şeyler ve sayısı gerçekten az.

Balonların dışında kalan efekt gibi şeylerin ise bir kısmı olduğu gibi bırakılmış ve zaten ne oldukları belli olduğu için dokunulmasına gerek yok. Dokunulduğunu düşündüğüm kısımlar ise o kadar ustaca uygulanmış ki, orijinali de mi öyle yoksa çevirilip mi oraya yerleştirilmiş gerçekten emin olamadım. Ancak karakterin okuduğu kitabın üzerindeki ufacık başlığın bile çevirilip gayet güzel yerleştirilmiş olması dikkatimden kaçmadı ve açıkçası epey de hoşuma gitti.

Bu ciltle ilgili hoşuma gitmeyen tek şey kapak seçimi oldu diyebilirim. Yanlış anlaşılmasın, kapak görseli olarak Japonya’da ilk baskıda kullanılan görsel seçilmiş. Ancak OPM serisinin sonraki yıllarda yapılan baskılarında kullanılan kapakları harika, hatta arka kapaklarla birleşince üç boyutlu birer görsel haline geliyorlar (İlk cildin internette bulduğum bir fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz). Bu kapakların ön ve arka kapakları tek bir görsel şekilde arka kapağa yerleştirilmiş olsa da, şahsen doğrudan o hallerinin kullanılmasını tercih ederdim.

Akılçelen Kitaplar bütün mangaları geleneksel biçimde bastığı için manga severlere bunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum, ancak OPM de tabii ki sağdan sola okunacak şekilde basılmış. Bundan hoşlanmayan kişiler olsa da, bu tercih benim hoşuma gidiyor ve ABD ile Avrupa gibi yerlerdeki çevirilerde de bunun tercih edildiğini bildiğim için garipsemiyorum.

Eğer OPM’in anime serisini seyrettiyseniz, mangasından da keyif alacağınız kesin. Animede dövüşler daha keyifli olsa da, mangada da son derece eğlenceli karşılaşmalar var. Ayrıca şimdiden serinin üçüncü cildi piyasaya çıkmış durumda, dolayısıyla bu hızla animenin ikinci sezonunu beklemeden seriye devam etmek mümkün gibi duruyor.

Oyla!

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

17 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for galeme galeme dedi ki:

  Arkadaşlar Saitama’nın gücü için mantıklı bir açıklama bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu seri bir gag serisi ve işin esprisi zaten Saitama’nın o program ile güçlenmiş olması. :sweat_smile:

  Tabii orijinal seride bir şey açıklandıysa bilemem ben de Murata’nın serisinden takip ediyorum. Fakat dediğim gibi herhangi bir açıklama yapılmasını bekliyorum.

  Bu tıpkı King’in gerçek kişiliği gibi bir mizah ögesi ve serinin mantığı ile de çok uyumlu.

 2. Avatar for galeme galeme dedi ki:

  Hocam demek istediğim şey, mesele karşısına kimi çıkarıp çıkaramayacakları değil. Sonuçta bu anime bir manga uyarlaması olduğu için “konu bulmakta zorlandılar” diye bir şeyin söz konusu olamayacağı.

  Ekleme: Yani Boros çok güçlüydü Saitama bunu yendi aha anime tıkandı diye bir durum yok ortada. Serinin uyarlandığı mangada da bu olay oldu zaten. Ellerinde malzeme mevcut, tıkanma gibi bir şey yok.

  Fakat çok merak ediyorsan söyleyeyim. Karşısına Garou çıkacak.

 3. Avatar for OldFatGil-Galad OldFatGil-Galad dedi ki:

  Seriyi youtube üzerinden mi takip ediyorsunuz? Benim bildiğim kadarıyla one’ın çizimleri 109.bölüme kadar, Murata ise Garou bölümlerinin çizimlerini bile tamamlamış değil. One’ın yayınladıkları içinde God olarak geçen tek karakter ise Homeless Emperor’a gücünü veren yaratık ve Saitama ile hiç karşılaşmadı şimdiye kadar. Youtube’da geçen God vs Saitama ise fan yapımı.

  Serinin devam için malzemesi de bol. Garou var, Orochi ve Monster Association var, Blast var, God var. Ayrıca Saitama’nın gücünün kaynağı da meçhul. İlaç mevzusunu hiç görmedim, unututmuş olabilirim. Kaynağı verirseniz bakıp hatırlarım. Seri de Dr.Genus her insanın bir limiti olduğunu ve insanların bu limitleri zorlayarak yeteneklerini geliştirdiğini ama Saitama’nın bahsettiği çalışma metoduyla kendi limitini kırmayı başardığını, bu yüzden gücünün bir sınırının olmadığını söylüyor. Başka bir çok teori de var ama fan sitelerinde, kontrol edebilirsiniz.

  ONE’ın orjinal çizimleri (Japonca)

  ONE’ın orjinal çizimleri (İngilizce)

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

14 cevap daha var.

Varyemez Amca, Eski Doctor Who David Tennant’la Geri Dönüyor!

Penguin’den Bilimkurgu Klasiklerine Harika Kapaklar