in ,

Partilerde Kızlarla Nasıl Konuşulur? – Galaksideki Bütün Kızlar İçin Kural Aynı Aslında

Güngezgini ile Ve: Öyküler adlı eserleriyle Türkçede de ağırladığımız, suluboyanın yaşayan ustaları ikizler, bu defa Neil Gaiman’ın bu en sevilen öyküsünü yetenekli elleriyle bambaşka bir boyuta taşımışlar.

Çocukken her şey kolaydır. Tıpkı başkarakterimiz Enn’in de dediği gibi, “Çocukken biriniz oğlan, diğeriniz kızsınızdır.”; oysa zaman bir yerden sonra iki cinsiyet için de aynı şekilde akmaz.

Kızlar erken olgunlaşır klişesini bir kenara bırakırsak, belli bir yaştan sonra (belki de ölene dek) erkekler için kadınlar dünyanın en büyük gizemi haline gelir. Ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın çözülemeyecek bir problem, sözleri anlaşılamayan bir büyüdür aynı zamanda. Ama şu sözleri anlaşılmasa da yörüngesinde sayısız turlar atmanın başdöndürücü güzelliğine sahip büyülerden hani.

Partilerde Kızlarla Nasıl Konuşulur? aslen bir Neil Gaiman öyküsü. Ve Gaiman, tam da yukarıda bahsettiğim konuyu genç kızları “uzaylı” yaparak işliyor. Biz bu öyküyü Türkçede, Zeynep Heyzen Ateş’in yetkin çevirisiyle birlikte Kırılgan Şeyler adlı öykü derlemisinde okumuştuk. Şu sıralar bu yıl vizyona girecek film uyarlaması için çalışmalar da sürüyorken, biz öyküsünün hemen ardından çizgi roman uyarlamasına kavuştuk.

Filmde Nicole Kidman ve Elle Fanning gibi ünlü oyuncular yer aladursun, çizgi roman uyarlaması şu sıralar çizgi roman dünyasını adlarıyla çalkalayan Fabio Moon ve Gabriel Ba ikizlerine ait.

Güngezgini ile Ve: Öyküler adlı eserleriyle Türkçede de ağırladığımız, suluboyanın yaşayan ustaları ikizler, bu defa Neil Gaiman’ın bu en sevilen öyküsünü yetenekli elleriyle bambaşka bir boyuta taşımışlar.

Uyarlamalarda herkesin beklentisi farklıdır sonuçta. Kimisi birebir örtüşsün ister, bir kısmıysa uyarlamayı üstlenen kişinin kendi dokunuşlarını görmeyi bekler. Ama genelde ortak kanı, eserin özgün halindeki dokunun korunmasıdır. Partilerde Kızlarla Nasıl Konuşulur? uyarlamasındaysa işler bir hayli farklı, ama bir o kadar da etkileyici.

Şöyle diyeyim, hem öyküyü okumuş hem de çizgi romanı taze taze bitirmiş biri olarak, dış kabuğu aynı olan, ana fikri korunmuş iki farklı eser okudum sanki. Ve bundan inanılmaz bir keyif aldım.

Enn, yakışıklı ve kızlarla konuşmak konusunda hiçbir sıkıntısı olmayan yakın arkadaşı Vic ile davetli oldukları partiye doğru istemeye istemeye yol alırken, biz de “herkesin böyle bir arkadaşı var” diye düşünmüyor muyuz? Hem öyküde hem de çizgi romanda düşünüyoruz. Sonrasında Vic adresi evde bıraktığını ama partinin nerede olduğunu bulabileceğini söylerken Enn’in partiye gitmeyeceklerine dair umudunun sönüşüne aynı şekilde tanıklık ediyoruz. Devamında parti evine geliş ve hepsi oldukça güzel, ama bambaşka dünyalara (kelime anlamıyla) ait kızlarla konuşmaya çalışan Enn’in bocalamaları yine aynı şekilde. Peki farklı olan ne? Doku. Öykü bize bambaşka galaksilerden dünyamıza bir çeşit öğrenci değişim programıyla gelmiş kızları aktarıyor. Çizgi romanın da yaptığı gibi. Enn, Vic’in “sadece konuş” diyerek kızlarla yalnızca konuşmanın her şeyi çözeceğine dair tavsiyesine uymaya çalışırken neden bahsettiklerini anlayamadığı sayısız an yaşıyor. Ve evet, dış iskelette yazının başında bahsettiğim durum var: Erkeklerle kadınların belli bir aşamadan sonra sanki bambaşka gezegenlere ait canlılarmış gibi yabancılaşmaları ve kadının erkek için koca bir bilinmeze dönüşmesi. Gaiman da bu öyküyle bunun alegorisini yapıyor.

Fakat ne diyordum? Doku farklı. O farklı doku öyle güzel ki… Moon ve Ba ikizlerinin suluboya dokunuşlarıyla aynı öyküsü, aynı çatıyı, farklı bir yorumla okudum ve bundan inanılmaz keyif aldım. Enn’in tepkileri, Vic’in o en sonda yaşadığı travmatik durum, Triolit adlı başlı başına bir şiir olan kız, diğerleri… Bildik sahneler ilk kez görülen dokunuşlarla başka bir kılıfla gelmiş karşımıza. Moon ve Ba ikizlerin sihirli dokunuşları ortaya gerçek anlamda başarılı bir uyarlama çıkartmış. Gaiman’ın öyküsü bu çizgi romana göre daha gerilimli bir ortam sunarken, Moon ve Ba kardeşler daha neşeli, daha renkli bir kurguyla aynı hikayeyi anlatıyor.

Evet, hepimizin hayatında Vic gibi bir arkadaşı bir şekilde olmuştur. Karşı cinsle ilişkisi sadece bir gülümsemeye bakan o çekici tipleri kastediyorum. Ama Vic’in “sadece onlarla konuş” doğrultusundaki tavsiyesi Enn’in hayatında bir dönüm noktası olacak; bu çok açık. Çünkü, bir kadın olarak da kabul ettiğim üzere, kadınlar insan denen canlının en karmaşık parçası. Cem Yılmaz da diyor hani, erkek analog, kadın dijital diye. Ama Vic’in o geçiştiren tavsiyesi de bir o kadar doğru diye düşünüyorum. Konuşmak, iletişim kurmak ve en önemlisi de konuşmanın getirisi olan dinlemeyi yerine getirdiğinizde biz karmaşık yapıdaki canlıları anlamaya bir adım daha yaklaşacaksınız. Tabii Vic gibi travmatik olaylar yaşamayacağınızın garantisini vermiyorum. He he.

Partilerde Kızlarla Nasıl Konuşulur? Sinan Okan’ın güzel çevirisi ve Cenk Könül’ün temiz editörlüğüyle pürüssüz bir anlatı. Yiğit Sakmar’ın grafik uygulaması da eklenince, Türkçede okuduğumuza bir kez daha sevineceğimiz bir yapıt çıkıyor ortaya.

Ben sevdim, eller alsın.

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Delidolu’dan Farklı Bir Distopya: “Cesurlara Davet” Çıktı!

Feminist Distopya Romanı “Kusursuzlar” Raflarda!