in ,

Pieces of a Woman İncelemesi: Keder ve Dram Dansının Ortasında Kalmış Bir Kadın

Pieces of a Woman incelemesi sizlerle. Yenidoğan ölümünün kalp kırıcı öyküsünü konu alan Kornél Mundruczó imzalı yapım, Vanessa Kirby’nin dikkat çeken performansıyla geliyor.

Pieces of A Woman İncelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Pieces of a Woman incelemesi yayında. Açılış sekansıyla kendisine bağlayıp bu ivmeyi korumaya çalışarak dikkat çekici bir aile içi dramasına dönüşen Kornél Mundruczó imzalı film, 7 Ocak 2021’de Netflix’teki yerini alacak.

Galasını geçen aylarda Venedik Film Festivali’nde yapan ve festival yolculuğu sonrası yurt dışında kısıtlı bir vizyon şansı bulan yapım, Koronavirüs pandemisi nedeniyle vizyon macerasını kısa tutup Netflix kütüphanesindeki yerini almaya hazırlanıyor.

Bazı filmler hikâyesiyle, bazı filmler kameranın hareketleriyle etkileyebilir bizleri. Pieces of a Woman’da (Bir Kadının Parçaları) ise ikisi birden bizi vurmayı başarıyor. Hem de hiç duraksız 30 dakika boyunca. Vanessa Kirby’nin, çocuğunun ölümüyle hayatı ve evliliği altüst olan bir kadını; Martha’yı olağanüstü performansıyla canlandırması ise tamamen farklı bir şey.

- Reklam -

Pieces of a Woman: Muazzam Bir Başlangıç Sekansı ile Anneliğe Giden Yolun Acılı Gösterisi

Açılışı 30 dakikalık muhteşem ve yoğun bir sekans ile oluyor Pieces of a Woman’ın. İki hayat ortağının işlerinden evlerine kadar olan süreci belgesel gibi izletiyor yönetmen. Kamera hareketlerini sakince takip ederken karakterlerin kişiliklerini uzaktan bakan biri ne kadar anlayabiliyorsa biz de o kadar anlıyoruz. Evde bir anne adayının zorluklarını, en azından yalnızca fiziksel tarafıyla gözlemliyoruz. Olağanüstü Vanessa Kirby bir bebeğin evde doğumunu tüm sancısıyla gözler önüne seriyor.

Pieces of A Woman Yorum

Eşi olan Sean’ın (Shia LaBeouf) ise heyecanlı, gergin ve korkmuş bir babanın gerçekliğini tüm benliği ile koyması bu 30 dakikalık sekansı muhteşem hale getiriyor. Doğumdan kısa bir süre sonra ise trajedinin yıkıcı gücü başlıyor. Film bu acı kayıp sonucunda ikilinin ve çevresindekilerin hayatları üzerine odaklanıyor. Bunları izlerken kendinizi sersem, kafanı karışmış ve neler olup bittiğini anlamaya çalışırken bulmanız çok olası.

Filmin kadrosu ise minik, ancak övülmesi oldukça yerinde olan kişilerden oluşuyor. Yönetmenliği Kornél Mundruczó senaristliğini Kata Wéber üstlenirken, oyuncu kadrosunda Vanessa Kirby, Shia LaBeouf, Ellen Burstyn, Sarah Snook ve Benny Safdie gibi çok yakından tanıdığımız isimler var. Özellikle benim dikkatimi çeken ikili ise Vanessa Kirby ve Ellen Burstyn.İkisi de annelik rolünde (her ikisini de annelik duyguları ile ele alıyor film) ve ikisi de çok önemli bir dönüm noktasına sahip hayatlarında. Bu nedenle aralarındaki ilişki gayet net. Yine de bu netliğin tersine çalışan konuşmalarla film kendine ilgiyi çekmeyi başarıyor.

Trajedinin Dramaya Dönüşü

Şimdi hikâyeye geri dönelim. Bu noktaya kadar birkaç kez söyledim ama bir daha söylemek bir zarar vermez. Filmin trajik bir ölüm üzerine kurulu olmasını söylemek bir spoiler olmaz. Çünkü ilk 30 dakikadan asıl film ve asıl dünya tüm gerçekçiliğiyle başlamış olur. Martha, kızının ölümünden sonraki günlerde ailesinin ve arkadaşlarının yersiz ve baskıcı sempatisini ittirerek kendi içine çekilir. Nedenler üzerine yoğunlaşır, benliğini ve vücudunun ona ihanetini bile düşünür duruma gelir. Martha’nın bu “Dünya’da süzülmekten başka hiçbir işi olmayan ruh hali” Kirby’nin ilk sekanstaki oyunculuğunu tazelemesiyle; daha pürüzsüz bir kişiliği bize aktarması da doğal olur.

- Reklam -

Pieces of A Woman netflix

Filmin başında gördüğümüz, daha çok bir belgesel havası yaratan kamera çekimleri, evde doğuma geçince; Martha’nın kasılmaları sıklaşınca değişime girer. Banyoda su içinde uzanırken veya çocuğun doğum anında farklılığı rahatlıkla hissedebildiğimiz; daha yakın, daha içselleştirici bir çekim açısıyla karşılar kamera bizleri. Bunun bozulması ise yeniden olaylar insanların kişiliklerine odaklandığında başlar. Bu sayede film yeniden bir belgeselimsi bir tada sokulur.

Sean ise aynı şekilde uçurumun kenarındadır. Bana göre film boyunca bizim bir takvimimiz olan köprünün inşası aslında Sean’ın bizim aklımızda olan kişiliğinin inşasıdır. Kendisinin de tabiriyle “kaba ve süslü kelimeler kullanamayan” biri olan Sean’ın içindeki sorunları kızının kaybından önce de var gibi. Bu trajik olay onun içindeki öfkenin bir tetikleyicisi olmuş ve kişiliği çarpık bir inşanın yükselişine benzemiş.

Günlük Yaşamdan Bir Kesit Arayanlara

Pieces of a Woman, sadece trajik bir olay ardına dağılan ve körelen aile ilişkilerine odaklanmakla kalmıyor. Ebeliğin sarsıcı sonuçlar ile sonlanabileceği, belki de en temel kutsal kavramlardan olan ebeveynlik ve bir insan yetiştirmenin altında yatan duyguları, bir şeyleri aşmanın; kurtulmanın ve öze dönmenin önemi gibi kavramları kendi içinde mikro konular olarak işliyor. Netflix’in en önemli işlerinden olan Marriage Story’e çok çok az da olsa benzettiğim bu filmde yine oradaki gibi bir gerçeklik havası hakim. Günlük yaşamın üzerine doku atılmadan tüm gerçekliği ile hissetmek isteyenler için kesinlikle muhteşem bir film. İlk 30 dakikadaki hamilelik anlatımı ise muhteşem bir artısı.

Pieces of a Woman filmi 7 Ocak 2021 tarihinde Netflix’te yerini alacak. Fragmanını hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

Film hakkındaki yorum ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ömer Faruk Avcı

19 yaşında, Eskişehir doğumlu. Hayallerim oldukça sayısal işlerde olsa da edebiyata ve yazarlığa tutku ve sevgiyle bağlı biriyim. Her alanda herkesten bir şeyler öğrenmeyi ve kendime bir şeyler katmayı çok seviyorum. Devam ettirmekte olduğum bir fantastik serim olmakla beraber aklımdan geçen her konuda içerik üretmeyi seviyorum ve bunları paylaşmak için her zaman can atıyorum. Ayrıca tam bir kahve aşığıyım.

1 Yorum BULUNUYOR


Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Klasik Korku Filmleri YouTube

Klasik Korku Filmleri YouTube’da Ücretsiz Yayınlanacak

Döngü Üçlemesi 1: Göklerden Gelen Umut - Kemal Sinan Özmen

Döngü Üçlemesi 1: Göklerden Gelen Umut – Kemal Sinan Özmen | Yazarının Kaleminden