in ,

PlayStation 5 Oyunları ve Lansman: Ne Umduk, Ne Bulduk?

PlayStation 5 tasarımı gün yüzüne çıktı. Konsolla gelecek ilk oyunlar da paylaşıldı. Etkinliğe, oyunlara ve yeni tasarıma dair ayrıntılı bir değerlendirme sizlerle!

PlayStation 5 Oyunları İnceleme Tanıtım
- Reklam -
- Reklam -

Sony, merakla beklenen yeni nesil konsolu PlayStation 5 (PS5) tasarımını gün yüzüne çıkarttı. Dün gece sosyal medya kanallarında eş zamanlı başlayan Future of Gaming (Oyunculuğun Geleceği) etkinliğinde konsol tasarımıyla birlikte karşımıza çıkacak oyunlara dair ağzımıza bir parmak bal çaldı. Biz de bu gelişmeleri sıcağı sıcağına sizlere aktarmıştık.

Bir saati aşkın süren canlı yayının ardından kafamızda karışık duygular ile yastığa başımızı koyduk. Sabah kalktığımızda, lansmanın üzerimizde bıraktığı etkiyi ve çağırdığı duyguları daha net görme fırsatımız oldu. Şimdi gelin biraz sesli düşünelim ve şeytanın avukatlığı yapıp Sony’nin tanıtımına dair kafamızdaki soruları soralım ve bu sorulara beraber cevap vermeye çalışalım.

PlayStation 5 Aldıracak Çıkış Oyunu Hangisi?

Sony’nin tanıtımını resmi YouTube sayfası dışında, canlı yayınla sunumu bizlere aktaran üç farklı Türk teknoloji sitesinin YouTube kanallarından takip ettim. Amacım aynı anda birçok görüşü sentezlemek ve kendi fikrimi damıtmak olduğu kadar, evde arkadaş grubumla sunumu izliyormuş gibi hayali bir hava yaratmaktı. (Malum, Covid-19 sebebiyle sosyal mesafe kuralları…)

- Reklam -

Gerçekleşen tanıtımda bizlere kısa bakışları ve tanıtım videoları gösterilen oyunların listesini lansman haberimizde sizlere göstermiştik. Şimdi gelin hafızalarımızı tazeleyelim ve listeyi bir kez daha, bu sefer ufak notlarla birlikte gözden geçirelim.

PlayStation 5 Oyunları

Grand Theft Auto 5

PlayStation 3 (PS3) ve PlayStation 4 (PS4) konsollarında da karşımıza çıkmış olan bu ismi pek duyulmamış yapım (!) yeni nesilde de karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bende artık bu oyuna karşı yükselecek bir enerji kalmadı, sizi bilemiyorum. Oyunun PlayStation 5 çıkış tarihi net olmamakla birlikte 2021’in ikinci yarısı hedef alınmış durumda.

Spider-Man: Miles Morales

Spider-Man: Miles Morales PlayStation 5

GTA 5’in ardından Sony’den yüzleri güldüren bir oyun tanıtımı geldi. Hatırlarsanız 2019 yılında Sony, bizim de keyifle oynadığımız PS4 özel oyunu Marvel’s Spider-Man ile alkışları toplayan oyun stüdyosu Insomniac’ı bünyesine katmıştı. İlk oyunun başarısının ardından bir devam oyunu beklentisi oluşmuştu. Spider-Man: Miles Morales işte o devam oyunu olacakmış gibi görünüyor.

Marvel’s Spider-Man’de ipuçları verilen Spider-Man: Miles Morales, siyahi bir kahraman barındırması sebebiyle, son günlerde büyük tepki çeken ve dünya çapında eylemlere neden olan ırkçı söylem ve eylemlere de güzel bir yanıt vermeyi başarıyor.

Fakat şunu belirtmem gerekiyor: PlayStation 5 konsoluna özel çıkış oyunlarından biri olması beklenen Spider-Man: Miles Morales, benim gibi bayıla bayıla Marvel’s Spider-Man oynamış birisi için bile ilk bakışta “konsol aldıran oyun” olmaktan bir tık uzak kalıyor.

Spider-Man Miles Morales’in yeni bir oyun olmadığı, orijinal Spider-Man’i PS5’e uyarlarken böyle bir DLC hazırladıkları söyleniyor. Şimdilik üzücü bir iddia olan bu bilgiyi de paylaşmış olalım.

Gran Turismo 7

Dürüst olmak gerekirse, Sony PS4 jenerasyonunda yarış oyunları konusunda rakibi Microsoft’un bir adım gerisinde kaldı. Adı PlayStation ile özdeşleşmiş Tokyo merkezli Polyphony Digital yapımı Gran Turismo bile Gran Turismo Sport ile PS4’te hak ettiği yere çıkartılamadı.

Gran Turismo 7

Olayın olumlu tarafına gelirsek, anlaşılan o ki Sony de bizimle aynı fikirde. Bu yüzden de PS5 için hazırlanan Gran Turismo 7’nin oyunu köklerine geri döndüreceğini gösteren güzel bir tanıtım yayınladılar. Detaylı bir kariyer modu, sıkı oynanabilirlik ve pürüzsüz bir çoklu oyuncu tecrübesi ile gelirse, yaşadık demektir.

Fakat bu özel oyun bile bize konsol aldıramayacak gibi görünüyor. Çünkü bir çıkış tarihi bilgisi paylaşılmadı. (Buraya bir üzgün surat koyalım)

Ratchet & Clank: Rift Apart

Belki de tüm tanıtım boyunca PS5’in gücünü bize en net gösteren yapım yeni nesle hızlı bir giriş yapmaya hazırlanan Ratchet & Clank: Rift Apart’tı.

Playstation 2 (PS2), PS3, PS4 ve şimdi de PS5’te bizlerle buluşacak Ratchet & Clank, her yaştaki oyuncuya seslenebilen atmosferi, hızlı oyun mekanikleri, renkli dünyası ve PS5’in süratli yükleme gücünü sonuna kadar kullanan grafikleri ile şimdiden tanıtımın öne çıkan oyunlarından birisi olmuş durumda. Elimizde bir çıkış tarihi olmaması can sıkıcı. Eğer 2020’nin sonunda piyasadaki yerini alsaydı Sony’nin konsol satışlarına olumlu bir katkısı olurdu.

Project Athia

Project Athia PlayStation 5

Square Enix’in stüdyolarından birisi olan Luminous Productions’ın geliştirdiği yapım, bende yeni jenerasyonda yeni bir Shadow of Colossus yaratma çabası gibi bir izlenim bıraktı. PS5 ve Windows’a gelecek olan oyun merak uyandırıcı bir atmosfere ve devasa düşmanlara sahip. Etkileyici göründüğü kesin.

Stray

Kentucky Route Zero, Gone Home, Flower ve What Remains of Edith Finch gibi hikâye temelli oyunların yayıncısı olarak tanıdığımız Kaliforniya merkezli Annapurna Interactive’in yeni oyunu olan Stray, 2021 yılında PS5’teki yerini alacak.

Stray PS5

İnsanların yerini robotların aldığı bir gelecekte sahipsiz bir kediyi kontrol edeceğimiz yapım tam bir kapalı kutu. Distopik diyebileceğimiz bir atmosfere sahip olan oyunun tanıtımında daha fazla detay verilmedi.

Returnal

Alienation, Nex Machine gibi aksiyon oyunlarıyla tanıdığımız Finlandiyalı oyun geliştiricisi Housemarque’ın PS5’e özel geliştirdiği Returnal, yaratık dolu bir gezegene düşen uzay gemisinden sağ kurtulan bir pilotun gezegendeki düşmanlarla verdiği aksiyon dolu amansız mücadeleyi konu ediliyor.

Rougelike türünde bir oyun olacak olan yapımda PS5’in çok önem verdiği 3D ses sisteminin de önemli yer tutacağı açıklandı. Konuşmak için erken ama ben PS Plus oyunu kokusu aldım…

Sackboy: A Big Adventure

Little Big Planet serisinin devamı niteliğinde olacak olan oyunu Little Big Planet 3’ten tanıdığımız İngiliz oyun stüdyosu Sumo Digital geliştiriyor. 3D bir platform oyunu olacak oyun, eğer konsolla birlikte çıksa hoş bir ikili olabilir.

Sackboy: A Big Adventure PS5

Ratchet & Clank gibi her yaştaki oyuncuya hitap edecek olan oyun, Sony’nin devam ettirdiği ve yeni nesle taşıdığı fikri mülklerden birisi.

Sackboy olur tabi, memnuniyetle kabul ederiz ama henüz konsol aldıracak bir oyun görememiş olmamız can sıkıcı. Görebilecek miyiz acaba? Devam edelim…

Destruction Allstars

Ghost Games ekibiyle birlikte geliştirdikleri 2017 yapımı Need for Speed Payback ile hatırlayacağımız Lucid Games, Rocket League ve Twisted Metal kırması gibi görünen Destruction Allstars ile yeni jenerasyonda arena içerisinde araba çarpıştırmaca ihtiyacımızı karşılayacak gibi görünüyor.

Destruction Allstars

Gran Turismo 7 sonrası, Future of Gaming tanıtımı içerisinde bir araba yarışı içerikli oyun daha görmemiz, Sony’nin PS4’te yarış oyunu eksikliğini PS5’te gidereceği şeklinde yorumlanabilir.

Kena: Bridge of Spirits

İlk bakışta Studio Ghibli filmlerini andıran tatlı bir sanat tasarımı olan Kena: Bridge of Spirits, Ember Labs isimli bağımsız bir stüdyonun PS5 için geliştirdiği hikâye tabanlı bir aksiyon macera oyunu. Benim gözümde sunumun en keyif veren yapımlarından birisiydi.

Goodbye Volcano High

PS4 ve PS5 için geliştirilen yapımın altında Kanadalı KO_OP oyun stüdyolarının imzası var. Sinematik anlatım temelli bir macera oyunu olacak olan yapımda bir aşk hikayesinin doğuşuna tanıklık edeceğiz.

2021 yılında piyasaya çıkması beklenen oyunun da “konsol aldıran oyunlar” kategorisinden uzak olduğu ortada.

Yine de, Sony’nin teknik yönden kuvvetli AAA oyunlar kadar hikâyeye önem veren yapımlara da ağırlık verdiğini görüyoruz. Bu da küçük stüdyoların PS5’te önünü açma adına güzel bir gelişme.

Oddworld: Soulstorm

Oddworld: Soulstorm

2016 yılından beri yapım aşamasında olan ve son olarak 2020 yılına ertelenen Oddworld: Soulstorm, aslında 1998 yapımı Oddworld: Abe’s Exoddus’un yeniden yapımı. Konsollara ve PC’de Epic Games Store’a özel gelmesi beklenen bu güzel oyunun da PlayStation Plus yolu açık olsun. Biz “konsol aldıran oyun” arayışımıza başka oyunlarda devam edelim.

Ghostwire: Tokyo

Evil Within serisi ile tanıdığımız Japon oyun stüdyosu Tango Gameworks’ün PS5 ve PC için özel olarak geliştirdiği oyunda, doğaüstü güçler tarafından ele geçirilen Tokyo’yu bu beladan kurtarmaya çalışan bir karakteri canlandırıyoruz. Aksiyon macera türündeki oyunun korku öğeleri barındırdığını söylemem sizi şaşırtmaz diye düşünüyorum.

Jett: The Far Shore

Bağımsız oyun stüdyosu Superbrothers’ın galaksiler arası uzay yolculuğu temalı oyunu 2020’nin son günlerinde PS4 ve PS5’te karşımıza çıkacak. Unutulmaya yüz tutmuş insanlığın sinematik bir yolculuğu olarak tanımlanan oyun aksiyon macera türünde.

Yoksa “Konsol aldıran oyun” bu mu? Yok, değil…

Godfall

Counterplay Games’in geliştirdiği ve Gearbox Publishing’in yayınlayacağı oyunun duyurusu daha önce yapılmıştı. Aksiyon rol yapma türündeki oyunda, Knight’s Order isimli bir birlikte görev alan bir askeri yönetip kıyamete neden olabilecek olayların önüne geçmeye çalışacağız.

Godfall Playstation 5 Oyunları

Birçok kaynaktan esinlendiği belirtilen oyunun bölüm sonu canavarı mekaniklerinin Monster Hunter’a benzediği konuşuluyor. 2020’nin son günleri PS5 ve Windows’a gelecek olan oyun aksiyon severleri bir süre meşgul edeceği benziyor.

Solar Ash

Hyper Light Drifter ile hatrı sayılır bir başarı elde eden Heart Machine’in geliştirdiği ve Annapurna Interactive’in yayıncısı olduğu yapımın aksiyon macera türünde, hızlı bir oynanışa ve tempolu bir aksiyona sahip olduğunu tahmin ediyoruz. İlk görüntüler bunu gösteriyor.

Playstation Plus’a bir oyun daha geldi…

Hitman 3

Hitman 3

- Reklam -

En sevilen oyun serilerinden birisi olan Hitman, yeni üçlemesinin son halkası olacak Hitman III ile önümüzdeki ocak ayında karşımızda olacak. Danimarkalı oyun stüdyosu IO Interactive’in başında yer alan Hakan Abrak’ın sunumda yer aldığı tanıtımda Agent 47’yi Dubai gökdelenlerinde iş üzerinde görmek hepimizin yüzünü güldürmüş olsa gerek.

Serinin gittiği yolun başarısı ortadayken Hitman III’e dair olumlu hisler beslemekte bir sakınca görmüyorum.

Astro’s Playroom

Astro’s Playroom PS4’ün VR tanıtımında önemli bir yere sahipti. Anlaşılan PS5’te de aynı misyonu devam ettirecek. Sony’ye bağlı oyun stüdyolarından olan Japan Studio’nun geliştirdiği oyunun PS5’in çıkışıyla birlikte piyasada olması bekleniyor.

Little Devil Inside

Açık dünya rol yapma, macera ve aksiyon oyunu olarak tanıtılan yapımda Bloodborne’un ağır temposu ve Monster Hunter: World’ün düşman tasarımlarından esinlenilmiş. Neostream Interactive’in Kickstarter kampanyasının bir sonucu olan yapım aslında 2015’te yayınlanacaktı. Fakat beklenti artınca yapım üzerinde daha fazla emek verilmiş ve PS5’e hazır hale getirilmiş.

Little Devil Inside PlayStation 5 Oyunları

Çıkış tarihi belirtilmeyen oyuna sürpriz severler kuponlarında yer verebilir.

NBA 2K21

Buraya bir şey yazmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

Sıradaki lütfen…

Bugsnax

“Konsol aldıracak oyun” arayışımız devam ediyor. Bugsnax, Octadad’in yaratıcısı Young Horses’ın yeni oyununun bu taraklarda bezi yok ama Sony’nin hardcore oyuncular kadar salondaki üçlü koltukta oturan herkesi hedef aldığınız bir diğer işareti olmayı başarıyor.

PS4, PS5 ve Epic Games Store’a özel olarak bu yılın son günlerinde piyasadaki yerini alması bekleniyor.

Demon’s Souls

Demon’s Souls PlayStation 5

From Software’ın 2009 yılında PlayStation 3 için piyasaya sürdüğü Demon’s Souls’un yeniden yapımının söylentileri bir süredir kulaktan kulağa yayılıyordu. Söylentilerin gerçek çıkması sevindirici.

Shadow of Colossus yeniden yapımı ile iyi bir iş çıkartan Bluepoint Studios’un üstleneceği yenilemenin başarılı olacağını tahmin ediyorum. Çıkış tarihi verilmeyen oyun ne kadar çabuk çıkarsa PS5 için o kadar iyi olur. Yine de üzülerek, bu oyuna da “konsol aldıran oyun” ödülünü takdim edemiyoruz ve arkadaşlarının yanına uğurluyoruz.

Deathloop

Dishonored, Prey gibi kalburüstü oyunlardan tanıdığımız Fransız oyun stüdyosu Arkane Studios yine farklı bir oyunla karşımızda. Bir döngüde takılan kalan bir kiralık katili canlandırdığımız oyunun yenilikçi bir yaklaşımı olacağı anlaşılıyor. Bu döngüyü kırabilmek için belirli bir sürede belirli sayıda düşmanı alt etmeniz gereken oyunda fantastik silahlar ve yetenekler de mevcut. Atmosferi itibariyle We Happy Few, Bioshock gibi oyunlara benzerlikler taşıyan oyunun PS5 ile birlikte piyasada olması bekleniyor.

İlk aşamada konsol olarak sadece PS5’te yer alacak oyun, daha sonra PC’de de yerini alacak.

Merak uyandıran bir yapısı olan oyunu yakından takip etmekte fayda var.

Resident Evil 8: Village

Resident Evil 8: Village

“Konsol aldıran oyun”umuzu halen bulamamış olmamız yeterince korkutucu değilmiş gibi, Sony bir de bize Resident Evil’ın yeni oyunu Resident Evil 8: Village’ı göstermesin mi?

Capcom’un şirin (!) serisinin yeni oyununda, 7’de kontrol ettiğimiz Ethan bir kez daha bizimle.

Birinci tekil şahıs kamerasından oynayacağımız oyunda önümüze çıkan sevimli ayıcıklarla sohbet edip, ip atlayacağız, şarkılar söyleyeceğiz. Neden inanmamış gibi bakıyorsunuz bana?

Şaka bir yana son yıllarda gerek serinin yeni oyunlarında gerekse de yeniden yapımlarda başarılı bir iş çıkartan Capcom her ne kadar Resident Evil 3’ün yenilenen yapımında pek istenilen seviyede kalamamış olsa da yine de bir hayli kredi biriktirdi. Resident Evil 8: Village’ın da serinin kaldığı yerden devam edip gerilimi ve tedirginliği bir an olsun eksik etmeyeceği kesin.

Pragmata

Tanıtımda karşımıza çıkan bir diğer Capcom oyunu olan Pragmata, Kojima izleri taşıyan, bilimkurgu ve gizem öğeleri barındıran bir oyun. 2022’de yayınlanması planlanan oyuna dair pek fazla bilgiye sahibi değiliz. X Box Series X ve Windows platformlarında da yayınlanacak oyunun fragmandaki çılgın fikirleri buraya yazmaktansa, izleyip kendi gözlerinizle görmenizi öneriyorum.

Pragmata PS5

Bu oyunun da “konsol aldıran oyun” olmadığını anladığımıza göre, geriye sadece bir oyun kalıyor. Bakalım Sony’nin bu jenerasyon için çıkışta bize konsol satmayı umduğu oyunu o muymuş?

Horizon II: Forbidden West

Evet arkadaşlar, PS4’ün en iyi oyunları arasında gösterilen, benim diyen bilimkurgu filmlerine, dizilerine, kitaplarına taş çıkartan senaryosu ile benim kalbimi kazanan ve yakın zamanda PC için duyurulmasını beklediğimiz Horizon Zero Dawn’ın büyük bir ümitle beklediğimiz devam oyunu sonunda duyuruldu.

Horizon II: Forbidden West adıyla tanıtılan oyunda, 2017 çıkışlı oyunun hikayesinin kaldığı yerden devam ediyoruz. Sualtının keşfedilmeyi bekleyen yeni bir bölge olarak eklendiğini anladığımız oyunda, yıkık dökük Amerika’ya gidip orada yükselmekte olan bir tehdidi bertaraf etmeye çalışacağız.

Guerrilla Games’in PS5 için özel olarak geliştirdiği oyunun çıkış tarihi olmaması ise en büyük hayal kırıklığımız. Eğer konsol çıkışı ile birlikte piyasada olsaydı büyük ihtimalle “konsol aldıran oyun” hakkımızı Horizon II: Forbidden West’ten yana kullanabilirdik. Şu haliyle çıkış yapacağı dönemdeki oyunlara bakmamız gerekecek. O dönem Microsoft’un nasıl bir oyun yelpazesi ile karşımıza çıkacağını bilemiyoruz.

Horizon II: Forbidden West

Evet, gördüğünüz gibi Sony bu lansmanda tam tamına 26 tane oyun tanıtımı yapmış. Nitelikten çok niceliğe önem veriyorsak, 26 tane oyunun arka arkaya tanıtılması güzel. Fakat ortada bir sıkıntı var. AAA oyun bekleyen kitlenin tatmin olmadığını söylemek gerekiyor. Birkaç bilinen ve beklenen devam oyunu ve ilgi çekici birkaç yapımın açıklanması kimseye konsol aldırmaz. Diğer yandan, ortada satılmaya başlanan bir konsol olmadığı da bir gerçek.

Sony’nin bu tanıtımda geniş bir yelpazede oyun tanıtarak herkese hitap etmeye çalıştığını görebiliyoruz. Konsolun çıkışına en az 5-6 ay daha olduğunu ve Sony’nin State of Play tanıtımları ile oyunları göstermeye devam edeceğini de hesaba katarsak, ben karamsar değilim. PlayStation 5, iyi bir konsol olma yolunda ilerliyor. Kişisel olarak tanıtılan oyunlardan tatmin oldum. Ben çoğunu oynarım. Gönül, ne bileyim bir God of War 2, Uncharted 5, efendime söyleyeyim Grand Theft Auto 6, Elder Scrolls 6 isterdi elbette ama mantıklı olmak lazım. Kimse tüm cephanesini ilk çatışmada harcamaz.

Nitekim Sony, oyunlar dışında bir önemli bilgiyi daha paylaştı ve konsolun tasarımını gün yüzüne çıkardı.

PlayStation 5 vs Xbox Series X: Buzdolabı mı Yoksa Modem mi Tercih Edersiniz?

Microsoft Xbox Series X’in tasarımını görücüye çıkarttığında büyük bir kesim küçük bir buzdolabını andıran kasaya burun kıvırmıştı. Microsoft’un ardından gözler Sony’nin yanıtına çevrilmiş ve tasarım hakkında söylentiler ayyuka çıkmıştı.

Haberimizde teknik özelliklerini verdiğimiz PlayStation 5 tasarımını açıkçası ben oldukça beğendim. Son derece hoş bir çizgisi var. Salonda güzel duracağı kesin. Aynı zamanda ben Series X’in de tasarımını beğenmiştim. Olur da piyango çıkarsa ikisini de almayı hayal ediyorum ve salonumda baş köşeye yerleştirmek istiyorum.

PlayStation 5 ve Xbox Series X

Sony’nin Digital bir sürüm çıkartıp daha ince bir kasayı da seçenek olarak sunması iyi düşünülmüş, akıllıca bir manevra.

Toparlarsam, oyun konusunda beklentilerin gerisinde kalan Sony, PS 5 tasarımındaki yaklaşımı ile bir nebze de olsa gönlümüzü almayı başardı. İlerleyen sürede yeni oyun tanıtımları ile oyun konusunda da ileriye dönük adımların atılacağını öngördüğümüz için, ben Sony’ye karşı olumlu kalmaya devam etmeyi seçiyorum. Series X’in de Game Pass ile birlikte çok sayıda oyuncuyu kendine çekeceği de ortadayken bu çekişmeden biz oyuncuların avantajlı çıkacağını umuyorum. Fakat bu işten memnun olmayacak birileri varsa o da bizim cüzdanlarımız olacaktır. Sahi, kaç para ki bir PS5?

100 Puanlık Soru: PlayStation 5 Fiyatı Ne Olacak?

Ben şu anda Sony’nin bile bu soruya cevap vermekten kaçındığını düşünüyorum. Covid-19 Sony’nin tüm planlarını gözden geçirmesine ve fiyat politikasını revize etmesine neden olmuş olabilir. Şu aşamada fiyat açıklamanın, oluşan fiyat beklentisini karşılamaktan öte, geri döndürülemez sıkıntılar yaratması da mümkün. Bu açıdan Sony’nin fiyat açıklamayı sonraya bırakması elde bu olanak varken doğru bir hareket. Yapılan tahminler ise bu fiyatın 499 dolar civarında olacağı yönünde.

PlayStation 5 Resmi Olarak Tanıtıldı!

Bizler Türkiye’de üst üste gelen vergi kroşeleri ile oyun hobimizde havlu atmama mücadelesi verirken, yeni nesil konsolların ne kadarlık bir etiket fiyatı ile piyasaya giriş yapacağını endişeyle bekliyoruz. PlayStation 5 Türkiye fiyatı için 6.000 TL, hatta 7.000 TL’nin üzerindeki rakamlar konuşulmaya başlandı bile.

Yaz aylarının son günlerinde Sony ve Microsoft taraflarından yeni açıklamaların geleceğini ve oyun yelpazesi çekişmesinin yerini etiket çekişmesine bırakacağını tahmin ediyorum.

O zamana kadar, güncel konsollarımızla güzel oyunları oynamaya devam edeceğiz.

Tanıtımdaki oyunlar hakkında sizin görüşleriniz nasıl? PlayStation 5 tasarımını beğendiniz mi? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!


* Starlink Nedir: Elon Musk’ın Uydu İnternet Ağı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Ufuk Yasin Yurtbil

Hikaye anlatıcısı, okur-yazar-inceler, sinemasever, birincilik ödüllü amatör bir öykü yazarı, hayatı dolu dolu yaşamaya hevesli, öğrenmeye aç bir ruh. Meslekten inşaat mühendisi, doğuştan hayalperest, bir tutam bilimkurgu/fantastik kurmaca.

15 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Mustafaizmirli Mustafaizmirli dedi ki:

  PS bir adım geriden takip ettiğim için PS5 çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Aslında satış yapamayacakları bir dönemde salgın nedeninyle o kadar çok satış yaptılar ki biraz beklemekte fayda var.

  Dur ya bir dakika yoksa devletimiz konsolların stoklarda tükenmemesi için mi vergi getirdi.

  “Bak 5 çıkacak, alma cicim bu 4’ü satamazsın elinde kalır. 5’i alırsın oynarız beraber. Aaa ama laftan anlamıyorsun ki dur bak vergi getirdim. Stokları tüketiyorsun sonra 5 çıkarsa ne yapacaksın? Olmaz öyle!” :rofl:

  Edit: Yazı güzel olmuş ellerine sağlık. PS5’in fiyatı gibi aklımı kurcalayan başka sorular da var. Mesela bizimkilerin vergiyle elde ettikleri gelirle Ps5 üretip satanların elde ettiği gelir arasındaki fark nedir?

 2. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Spider-Man: Miles Morales için Uncharted: Lost Legacy gibi spin-off tarzı bir oyun olacağı ve ayrı olarak satılabileceği söylentileri dolanıyor. Bakalım gelişmeler neler gösterecek.

 3. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Sanırım Insomniac’ın kendisi bile net değil. :smiley: Bu şimdi devam oyunu mu yoksa ilk oyuna spin-off mu? :smiley:

  Ben Lost Legacy benzeri spin-off bir oyun bekliyorum. Spider-Man 1.5 gibi bir bağlantı vazifesi de olabilir.

 4. Avatar for narpal narpal dedi ki:

  PS5 e oyunu getirirken farklı ne yapsak demişler, Dlc tadında yapmışlar anladığım kadarıyla. Belki ufak ufak SpiderVerse olayına bile girerler.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

10 cevap daha var.

Dark 3. Sezon Fragman

Dark 3. Sezon Fragmanı: Kıyamet Günü Yaklaşıyor!

The Sopranos Finali Tony Soprano Ne Oldu?

The Sopranos Finali Yıllar Sonra Açıklandı