in ,

RAD: İki Kere Yok Olmuş Bir Dünyada Tepinmek

Birinci nükleer kıyametin yetmeyip ikincisinin yaşandığı bir dünyada oradan oraya koşmaya hazır mısınız? RAD ile tanışın!

RAD Oyun İnceleme
- Reklam -
- Reklam -

Son yıllarda “nükleer kıyamet sonrası dünya” temasının hem sinemada hem de oyun dünyasında bolca işlendiği malum. Hatta oyun camiası bu temayı o kadar çok işliyor ki, oyuncular bıktı bıkacak. Hâl böyle olunca da ünlü yapımcı firma Double Fine Productions, yeni oyunları RAD için “nükleer kıyamet sonrası ikinci nükleer felaketin yaşandığı bir dünya”yı uygun görmüş. Sonuçta bizim bıktığımız bir nükleer felaket, ikincisinden ne zarar gelir ki?

Birinci felaketin ardından kendini toparlamak üzere olan dünyada ikinci felaketin de yaşanmasıyla birlikte, ortalık radyasyon şenliğine dönmüş. Öyle ki bu durum oyunun grafiklerine de yansımış, her yer ışıl ışıl, rengârenk. Ancak ne var ki oyunun görsellerine bakıldığında göze hoş gelen bu durum, oynarken eziyete dönebiliyor. Zaten sabit izometrik kamerasıyla eziyet çektiren oyun, bir de aşırı renklere uzun süre maruz kaldığınızda gözlerinizin acımasına sebep oluyor.

rad 1

- Reklam -

Nükleer kıyamet sonrası kültür 1980’lerde sabit kalmış ve oyun gerek renkleri, gerek sesleri, gerek karakter tasarımlarıyla bunu size sonuna kadar hissettiriyor. Oyunda kullanılan müzikler ve seslendirmeler sizi 80’lerde bir diskoda ya da “atari salonu”ndaymışçasına sarıyor. Oyunun müziklerine diyecek bir şey yok, ama arcade havalı seslendirmeler bir süre sonra can sıkmaya başlıyor. Yerden aldığınız her şey anons ediliyor, yaptığınız her şey anons ediliyor, menüden seçtiğiniz her şey anons ediliyor… Sürekli bir ses cümbüşü.

Son zamanlarda bolca ürün verilen rogulike türünün temsilcisi olan RAD, bu konuda son derece başarılı.

Sık sık ölüyor ve en başa dönüyorsunuz. Her başa döndüğünüzde de haritalar ve düşmanlar değişiyor. Bu yüzden sürekli aynı şeyleri yapma hissine kapılmıyorsunuz, ama bir oyunda elde ettiğiniz karakter ilerlemelerinin tümünü kaybediyorsunuz, ancak satın alabileceğiniz yeni şeyler açılıyor.

rad 2

Bolca radyoaktif düşmanla karşılaştığımız oyunda, düşmanlarımızı öldürdükçe kazandığımız tecrübe puanları rad olarak adlandırılmış. Bir seviye atlayacak kadar rad topladığınızda karakteriniz yeni bir özellik kazanıyor. Bu özellik tamamen rastgele geliyor, yani bu yeni bir silah da olabilir, bir karakter özelliği de. Yani ne kadar çok yaratık öldürür, ne kadar ilerlerseniz o kadar güçleniyorsunuz.

- Reklam -

Oyuna girerken seçtiğiniz karakterin görsellik dışında hiçbir katkısı olmuyor. Hangi karakteri seçerseniz seçin elinizde bir beyzbol sopasıyla oyuna başlıyorsunuz. Oyunun güzel düşünülmüş detaylarından birisi, geçtiğiniz yerlerin yeşillenmesi. Bunun görsel güzelliğinin dışında, aynı yerden geri dönmeniz gerektiğinde bu yeni ot bitmiş yerlerden yürüdüğünüzde karakterinizin daha hızlı gidiyor olması.

RAD Oyun İnceleme

Oyunu eğer klavyeyle oynayacaksanız kontrol şemasını kurcalamanızı ve kendinize göre uyarlamanızı öneririm. Mesela kontrolcüyle oynamayı öneren ama klavye şeması da son derece kullanışlı olan Moonlighter ile RAD‘ın şemasını kıyaslarsanız, ikincisi son derece üzücü bir halde. Sadece vurmak için farenin sol tuşunu kullanıyorsunuz, ama onun dışında aktif olarak kullanacağınız bazı tuşlar erişimin ters olduğu yerlerde kalıyor. O yüzden mümkünse bir kontrolcüyle oynamanızı, değilse şemayı kendinize göre uyarlamanızı şiddetle öneririm.

Türü sevenler için keyifli vakit geçirme potansiyeli içerse de, grafiklerinin ve seslerinin yoruculuğu oyunun uzun süre oynanmasına pek de müsaade etmez gibi duruyor benim açımdan. Fakat hepsinin ötesinde, Steam’deki ₺99 fiyatına değecek bir oyun olduğunu düşünmüyorum. Yine de türü ve 80’lerin disko ortamlarını seven biriyseniz oynanış videolarına göz atmanızı, eğer çok beğenirseniz bir şans vermenizi tavsiye ederim.


* Gibbous – A Cthulhu Adventure: Lovecraft Evreni Hiç Bu Kadar Sevimli Olmamıştı

* Swag and Sorcery: O Büyülü Kostüm Benim Olacak!

* Morphies Law: Acayip Bir Savaş Arenası

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

    Double Fine harika bir stüdyo. Tüm oyunları kendilerini oynatmayı biliyor. Bu oyun da benzer özelliklere sahip görünüyor.

    Keyifli inceleme için teşekkürler. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Star Wars: Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor’lı Star Wars Dizisi Obi-Wan Hangi Dönemde Geçecek?

spider man tom holland yeni

Spider-Man Anlaşmazlığı Sonrası Stan Lee’nin Kızından Yürek Burkan Açıklama