in ,

Remember Film İncelemesi: Irkçılık En Tehlikeli Hastalık

Atom Egoyan’ın 2015 yapımı filmi Remember incelemesi sizlerle. Hatırla, Auschwitz’te yaşamını yitiren ailelerinin intikamı için yola çıkan iki Yahudi bireyi konu alıyor.

Remember Film İnceleme 2015 Hatırla
- Reklam -
- Reklam -

Kariyerinde bir süredir düşüşe geçtiği sıkça konuşulan Atom Egoyan’ın 2015 yapımı filmi Remember, yıllar sonra Auschwitz kampında yaşamını yitiren ailelerinin intikamının peşine düşen iki Yahudi bireyin hikâyesini anlatıyor. Türkiye’de Hatırla adıyla vizyona giren filmin incelemesi ile karşınızdayız.

Günümüzde George Floyd ile Devam Eden Silsile

Modern çağda kullandığımız telefonlar, bilgisayarlar, oturduğumuz evler, yaptığımız işler, hatta yediğimiz yemekler dahi trendlere paralel olarak hızla değişse de, galiba “insan” denen varlık özünde hep aynı kalmaya mahkûm. Gün geçmiyor ki şu yeryüzünde ayrımcılıkla ilgili yeni bir skandal patlamasın. ABD’de gözaltına alınırken, polisin dizini boğazına bastırarak yaşamını yitirmesine sebep olduğu George Floyd olayı ile ayrımcılığın hız kesmeden devam ettiğine bir kez daha şahit oluyoruz. Bir yanımız olan bitene isyan ederken, diğer yanımızla bin yıllardır tekrarlananları kabulleniyoruz çaresizce.

Remember 2015 Film İnceleme

- Reklam -

“Remember” ırkçılık kavramının kökenine inme iddiası olmayan bir yapım. Sadece filmin ana karakteri Zev’in yanlışlıkla girdiği evdeki itici, sığ ve acımasız Nazi hayranı polis karakteriyle ırkçılığın ne denli ilkel bir kavram olduğunu bir kez daha sorgulamamıza vesile oluyor.

Irkçılık Denilince…

Irkçılık en genel anlamıyla belli bir soydan gelen, aynı dili konuşan, aynı dine mensup kişilerin kendisinden olmayanları aşağılaması, hatta onlara karşı nefret hissi yaşaması anlamına geliyor. Bu hislere sahip topluluklar dünyanın pek çok coğrafyasında çeşitli biçimlerde var olmakla birlikte, ırkçılık dünyamızda genel olarak sosyal ayrımcılığı ve şiddeti haklı gösteren tehlikeli bir gerçeklik olarak algılanmakta.

Remember Hatırla 2015 Film İzle

Modern toplumlarda vatandaşların eşit olması adına konulan onca kurala rağmen, farklılıkların yarattığı kaos ve çatışma yeryüzünden eksilmiyor ne yazık ki.

Yazının bu kısmından sonrası Remember filmi hakkında kısmi sürprizbozan (spoiler) içermektedir.

Remember: Zev ve Max’ın Hikâyesi

Filmde aynı bakım evinde yaşamlarının son demini sürmekte olan Zev ve Max’ın hikâyesine odaklanıyoruz. Demans sorunu yaşayan Zev ile tekerlekli sandalyeye mahkûm olduğu için yerinden kıpırdayamayan Max, geçmişteki ortak düşmanlarına karşı kalan tüm güçlerini birleştirirler. Bu kişi Auschwitz’te ailelerinin ölümüne sebep olan Otto Walisch adındaki kişidir. Biraz ağır olsa da heyecanla ilerleyen intikam macerası seyirciyi peşinden sürüklemeyi başarıyor.

- Reklam -

İnsan yaşamına hatırlamayı istedikleri kadar, unutmak istedikleri de yön veriyor şüphesiz. Yaşadığımız olayların bir kısmını kendi yorumumuzla hatırlamayı tercih ettiğimiz güvenilmez bir mecra belleğimiz. Gerçeklik ile hatırımızda kalan arasındaki farkın kaçımız farkındayız? Benjamin August’ın senaryosunu yazdığı hikâyeyi izlerken bunları düşünüyoruz ister istemez.

Remember 2015 Film İnceleme Hatırla

Christopher Plummer ve Martin Landau, filmde pek bir araya gelmeseler de, oyunculukları keyifli bir seyir deneyimi sunuyor. Hatta arka planda, seyredenleri derinden etkileyebilecek gerçekçi bir yaşlılık yorumu da var. Her daim televizyon reklamlardaki gibi genç ve dinamik olmayacağımızı, sonrasında daha yavaş ve zor bir hayatın bizi beklediğini hüzünle fark ediyoruz. Filmin kahramanı epey yaşlı ve yavaş biri olunca alışageldiklerimizden çok farklı bir yol hikâyesi bekliyor bizi.

Remember Filminin Konusunun Dayanılmaz Ağırlığı

Auschwitz Kampı’nda yaşanan soykırımla ilişkili intikam fikri çok işlenmiş bir konu olmasına rağmen, çarpıcı bir gerçeğe dayandığı için “ağır” ve merak uyandıran bir bakış açısı taşıyor. Hem konunun cezbediciliği hem de yönetmen Atom Egoyan’ın şanlı geçmişi ister istemez beklenti çıtamızı da yükseltiyor. Hal böyle iken filme yönelik eleştirilerin büyük bir kısmı Egoyan’ın beklentileri karşılamakta yetersiz kalmasında odaklanıyor. Her eserde olduğu gibi aksayan yönler olsa da bu filmin baştan sona seyirciyi koltuğa bağlamasına engel değil. Üstelik ters köşe final sahnesi izleyicide hatırı sayılır bir iz bırakıyor.

Kafamda Tuhaf Sorular

Yaşamımızı renklendirmesi gereken çeşitlilik kavramı neden insanları bu kadar korkutuyor? Kendisinden olmayana bunca şiddet niye? Geçmişte yaşanmış savaşlar, katliamlar, çatışmalardan ne zaman ibret alacak ve yeryüzünde barış ve huzur içinde yaşamaya karar vereceğiz. Asıl olan dürüstlük, yardımseverlik, güvenilirlik gibi temel değerlerde buluşmamız değil mi? Karar verme şansımızın olmadığı coğrafyaların, sınırların, bedenlerin, ırkların ne anlamı var?

Tabii ki bunlar cevabı tartışmalı sorular. Ancak, bizlere olan biteni hatırlatıp kendimizi sorgulamamıza ve belki de bir nebze geliştirmemize sebep olacak güçte filmler, kitaplar, şarkılar, hikâyelerle güzelleşecek dünya…

Peki siz Remember filmini izlemiş miydiniz? Hatırla hakkındaki yorum ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Stephen King En İyi Roman Fikrini Açıkladı: “I Jason”

Sitare Kanşay Sarayönlü

İnternetin, sosyal medyanın, akıllı telefonların, televizyon kanallarının olmadığı yakın geçmişte, kitaplar ve filmlerle büyümüş bir X kuşağıyım. Hacettepe Kamu Yönetimi ve Siyaset Biliminde lisans; Ankara Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi aldım. Finans sektöründe çalışıyorum. Filmlerde yaş sınırının olmadığı çocukluk yıllarımdan beri korku filmlerine ve bilimkurguya merakım var. Öykülerim ve sinema yazılarım Kayıp Rıhtım, Edebiyathaber, Yazicizi ve Okuryatar mecralarında yayınlandı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Gerisayım Kenti - Ben H Winters

Gerisayım Kenti: Ben H. Winters İmzalı Kıyamet Polisi Serisi 2. Kitabı ile Raflarda

The Umbrella Academy 2. Sezon İlk Görseller

The Umbrella Academy 2. Sezon İlk Görseller Yayınlandı