in ,

Rick and Morty #1: Çizgi Roman Demeden Beyinler Yanmaya Devam Ediyor

Rick and Morty’nin yeni sezonu henüz ufukta yok. Ancak özlemimizi Marmara Çizgi’den çıkan bu Rick and Morty çizgi roman serisiyle giderebilecek gibiyiz. İlk sayıyı sizler için inceledik!

rick morty 1 ust

Rick ve Morty’nin dizide yaşadığı maceralar, paralel evrenlerde gerçekleşen boyutlar arası yolculuk gibi hakkında sayısız fikir üretilen ve bir o kadar da beyin yakıcı teoriler yaratılan bir konu üzerineydi. Üstelik bazı bölümlerde gelişen olaylar ana hikâyedeki karakterlerin paralel evrende başka bir boyuttaki benlikleri hakkında olabileceğini diğer bir deyişle hikâyenin başındakinden farklı birer Rick ve Morty’nin maceralarını konu alabileceğini akıllara getirdi. Dizinin sonraki bölümlerinde karakterlerin kendi yaşadıkları boyutu Cronenberglerin istilasıyla terk edip farklı bir boyutta yaşamaya devam etmeleri de bu teoriyi güçlendirdi.

Değişik boyutlarda başlarına gelen birbirinden farklı olaylar yüzünden her Rick ve Morty’nin kişiliklerinde zaman zaman farklılıklar görmek mümkün olduğu gibi çizgi romanda maceralarını takip etmeye başladığımız Rick ve Morty, ana hikâyedeki karakterler ile benzer kişiliklere sahip. Öte yandan diziden farklı olarak bu karakterler, sözü geçen paralel evrenlerden C-132 boyutunda yaşamlarını sürdürüyorlar.

rick and morty sayi 1 kapakDizinin takipçilerinin gözünde ahmaklığının yanı sıra kendini aile reisi olarak göstermeye gayret edip Rick’in üzerinde baskı kurmaya çalışmasıyla yer bulan Jerry çizgi romanda da bu tavrından vazgeçmiyor. Bir yandan Morty’i bir işe girip para kazanması konusunda gaza getirirken bir yandan da torununa bu konuda destek olmayan çalışan Rick ile atışmaktan kaçınmıyor. Diğer taraftan Rick ise torununa çalışabileceği bir iş bulmak yerine kendinden bekleneni yapıp, birlikte Galaktik Borsa’da para kazanabilecekleri bir şirket kurmak için Morty’i ikna etmeye çalışıyor.

Yapımcılar, animasyonun daha ilk bölümlerinde Rick’in laboratuvar olarak kullandığı garajda, arka plandaki raflardan birinde “Zaman Yolculuğu Ivır Zıvırları” adı verilen bir kutu göstererek bu konuyu rafa kaldırdıklarını ifade etmişlerdi. Ancak Rick’in, söz konusu Galaktik Borsa’da para kazanmak için icat ettiği cihaz gelecek hakkında bilgi almaya yarıyor. Çizgi romanın ilk sayısında bu tarz bir cihazın ortaya çıkması halihazırda paralel evrenler gibi beyin yakan bir konunun yanı sıra gelecek sayılarda zaman yolculuğunun da işlenebilme ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Rick and Morty’nin Back to the Future serisi ile benzer özellikler taşıdığı ortada. Çılgın bilim adamı figürü, Morty’nin Marty ile isim benzerliği ve maceraları sırasında gözden kaçırdıkları bir hata yüzünden yaşadıkları Dünya’yı tehlikeye atmaları da bunların arasında sayılabilir. Yeri gelmişken Marty ve Doktor Emmet Brown’un kaybettiği, gelecekte oynanacak maçların sonuçlarını gösteren almanak (tıpkı Rick and Morty’deki gelecek hakkında bilgi veren cihaz gibi) söz konusu benzerliklerden biriydi.

İlk sayının, paralel evrende yeni bir boyuttaki (C-132) bir hikâyeye kısaca giriş yapması bazı okurlar için yetersiz görülse de bu durum bazı çizgi romanlarda olduğu gibi her sayıda ayrı bir olay anlatımı ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Çizgi romanda hikâyeden bağımsız olarak, Summer’ın dizinin son sezonunda ön plana çıkan maceracı karakterini anlatan “Summer Özel” bölümüne yer verilmiş.

Birinci sayının çevirisi, çizgi roman okurlarının aşina olduğu Tulgan Köksal, editörlüğüyse Cenk Könül tarafından yapılmış. Rick and Morty keyfini olabildiğince uzun süre tatmak için, Marmara Çizgi etiketiyle gelecek yeni maceraları sabırsızlıkla bekliyoruz.

Can Köstekli

İngilizce Öğretmeni. Orta Dünya hayranı. Edebiyata, küçük yaşta okumaya başladığım çizgi romanların yanı sıra gerçek anlamda J.R.R. Tolkien ile giriş yaptım. Fantastik ve bilim kurgu okuyucusuyum. Türk Medeniyet Tarihi meraklısıyım. Sayıları gün geçtikçe azalan, özgün hikaye anlatımına sahip bilgisayar oyunlarına sahip çıkmaktayım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

haruki murakami dj

Haruki Murakami Bir Geceliğine DJ Oldu!

turk halk kulturu memorat inceleme

Türk Halk Kültüründe Memoratlar ve Halk İnançları: Gerçeğin Dışına Akademik Bir Yolculuk