in ,

Riders Republic İncelemesi: Farklı Branşlarda Açık Dünya Spor

Riders Republic incelemesi sizlerle. Devasa çok oyunculu, farklı branşları içeren açık dünya spor oyununun nasıl olduğuna göz atma zamanı.

Riders Republic Oyun İncelemesi

Riders Republic incelemesi sizlerle. Piyasada dolu sporla ilişkili oyun var. Ancak bunların büyük bölümü aynı alanlara sıkışmış durumda. Bu durum da gayet doğal. Çünkü oyunlarda olduğu gibi sporların popülerliği gerçek yaşamda da benzer seyrediyor. Yerel bölgelere göre bazıları öne çıksa bile, futbol ve basketbol akla ilk gelenlerden. Sonrasında kendi kitlesini oluşturan ve yine oldukça popüler olan, örneğin Formula 1 gibi uluslararası organizasyonlar var. Tam da bu sebeple doğal ve oyun camiasında da futbol, basketbol ve yarış oyunları adından söz ettiriyor.

Tabii ki farklı telden çalanları da yok değil. Bunların en güzel örneğiyse araçlarla futbolu, hatta farklı moduyla basketbolu buluşturan ilginç oyun Rocket League. Yine farklı tarzda bisiklet, kaykay oyunları da bu listeye dahil. Başka oyunlarla da liste çoğaltılabilir, ancak genel olarak durum böyle.

Diğer yandan birbirinden farklı, oyun piyasasında kendine özel yer bulamayan spor branşlarını işin içine katan, Ubisoft’un geliştirdiği 2016 tarihli Steep de ayrıksı tarafıyla ortaya çıkmıştı. Ubisoft Annecy’nin ilk orijinal oyunu da olan Steep, Alpler’de yamaç paraşütü, wingsuit, kayak vesaire gibi kış sporlarını ve ekstrem sporları deneyimlemek açıkçası kendi adıma ilgi çekiciydi. Peki bu ‘farklı’ sporları bizlerle buluşturmuş açık dünya kış sporları oyunu beklenen ilgiyi ve başarıyı elde edebildi mi? Hayır. İlgi konusunda belki çıkışından sonraki ücretsiz dağıtıktan sonra birçok kişi deneyebildi, fakat ortalama eleştirilerle beklenen seviyeye ulaşamadı. Şahsen ilginç olduğu için belli bir süre keyifle oynamıştım. Fakat bir süre sonra çok sıkılmaya başladığım için yaklaşık 10 saatlik bir deneyimle sınırlı kalmıştı benim Steep maceram. Hep bir şeyler eksik, açık dünyası zayıf, diğer oyuncularla olan interaktif kısmı zayıf hissi daim olmuştu.

Yakınlarda yine Ubisoft Annecy tarafından geliştirilen Riders Republic bizlerle buluştu. Oyun dünyasında görmeye alışmadığımız farklı spor branşları yine açık dünyasıyla birlikte odağımızda. Eh, ben de bu sefer daha iyisiyle karşılaşma umuduysa oyunu deneyimledim. Bakalım nasıl olmuş?

Riders Republic: Devasa Spor Haritası

Riders Republic İnceleme

Riders Republic, Steep’te olduğu gibi yine devasa çok oyunculu açık dünya spor oyunu. Gerçekten şu türün adı bile kendi adıma heyecanlanmama yetiyor. “Ulan çok iyi düşünmüşler, bir de üzerine iyi oyun yapıldı mı ne hoş olur,” düşünceleri yine hâkim. Bu sefer açık dünya Batı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Bryce Canyon, Yosemite Valley, Sequoia Park, Zion, Canyonlands, Mammoth Mountain ve Grand Teton gibi yedi ayrı milli parkı içeriyor. Rahat rahat söyleyebilirim, ilk oyun da güzel görünüyordu fakat bu sefer çeşitliliğin de artmasıyla kış bölgelerinden çöllerine çok hoş manzaralar içeren görsel şölen olmuş.

Ayrıca hemen dikkatimi çeken Riders Republic sosyal mekânı oluşturulmuş ve bu oyuncular arasında interaktifliği artıran bir unsur. Bu sosyal merkezde çeşitli çevrim içi etkinliklere girebileceğiniz kısımlar, yeni eşyalar alabileceğiniz dükkan (bu arada oyun içi kazandığınız parayla gayet rahat yeni eşyalar alabiliyorsunuz, sizi illa dış görünüş için gerçek paraya zorlamıyor), becerilerinizi gösterebileceğiniz ortak alan var. Tabii ki burası geliştirilmeye açık, ancak şu hâliyle de keyifli bir alan olduğunu söyleyebilirim.

Farklı Spor Branşları

Riders Republic İncelemesi

Tabii sadece haritanın görsel çeşitliliği değil, spor disiplinleri de eskisine göre daha fazla. Her birinin kendi ilerleme yolu olan (bisiklet yarışı serbest stil/freestyle, kayak serbest stil/freestyle, wingsuit/roket wingsuit) altı farklı disiplinde oynayabiliyoruz. Aynı zamanda kariyer modunda hem bisiklet hem wingsuit gibi birden fazla branş içeren etkinlikler de yer alıyor. Nihai hedefimizse, belli bir altın kazandıktan sonra Riders Ridge Invitational’a katılmak. Bu temel kariyerin sonu oluyor. Ancak sonrasında yine eski bölümlere tekrar dönebilir, yan görevleri yapabilirsiniz yahut daha zorda deneyebilirsiniz. Tabii matrak Shackdaddy bölümlerini (pizza siparişi gibi) es geçmeyeyim.

Zaten oyunda ilerledikçe araçlarımızın seviyeleri artıyor. O sebeple küçük bir ipucu, başta bir yan görevi yapamıyorsanız çok zorlamanıza gerek yok, zaten sonrasında çok daha iyi bir araçla onu rahat yapabilirsiniz. Diğer yandan bu seviyelerin artması asıl olarak çevrim içi kısım için önemli. Biraz da orayı kurcalayalım.

Oynanış Keyifli

İşin çevrim içi modları kısmında gelişme olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Ki böyle bir oyun için burası çooook önemli, olmazsa olmaz. Bu kadar farklı branş, devasa haritada oluşturulmuş rotalar, birçok farklı spor branşına özgü işleyen mekanik varken hele… Oynanış ilkinde de fena değildi, şimdi de gayet eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Yine arcade, yani öğrenmesi çok kolay, tabii ustalaşması farklı konu. Her branşın oynanışı kısacası tatmin etti, tüm bunlara eşlik eden ses tasarımından keyif aldım. Bilhassa bisiklet kısımlarında ses tasarımını görünce, aha ben bunu incelememde geçirmeliyim düşüncesi aklıma geldi.

riders republic incelemesi

Riders Republic’de çevrim içi kısmının asıl odağı “Mass Race” adlı, 64 kişilik devasa yarışlar (PS4 ve Xbox One sadece 20 kişi destekliyormuş, bu ne yazık ki eksi). Tek kelimeyle hem eğlenebileceğiniz hem de sinir krizi geçirebileceğiniz kaos bu yarışlar. Oyunda bazı dönemlerde size bildirim geliyor “MASS RACE BAŞLIYOR!” diye ve herkes doluşuyor. Bu kaos yarışları genelde üç bölümden oluşuyor ve her bölümün kendi içinde farklı branşları var. Peki işliyor mu? Yani daha iyi olabilir miydi sorusuna evet diyerek eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Fakat olumsuz iki dikkat çeken yönü var, birincisi kaos ne kadar ilginç olsa bile özellikle yarış başlarındaki cümbüşte yoğunluktan dolayı diğer yarışçılar ışınlanabiliyor birden, size birisi çarpıyor ama ekranınızda tam anlaşılmıyor çarpıp çarpmadığı. Kısacası yoğunluk olunca performans zayıflıyor.

Diğer kısmıysa her seviyeyi rastgele ataması işin rekabet kısmını bozuyor. Nasıl mı? Belli bir seviye sistemi kullanılmadığı için bu yarışlarda, her oyunu illa 3-4 profesyonel oyuncu domine edebiliyor. Her ne kadar deneyimim arttıkça hem oynayış olarak hem de gear seviyemin yükselmesiyle 40. sıralardan ilk 10 civarına kendimi atmam aldığım keyfi artırsa bile bu problem. Bu kısımda şöyle bir öneri verebilirim yeni oynayacaklara, örneğin bisikletinizin seviyesi çok yüksek, fakat wingsuit kariyerine başlamadığınız için aracınız çok zayıf, o sebeple yukarılarda kendinize yer bulmanız çook zor. Her kariyerde belli bir seviyeye gelince Mass Race katılmanızı öneririm.

Çevrim içi kısmı bununla sınırlı değil. Benim çok keyif aldığım snowboard freestyle olan iki farklı haritada 6v6 kapıştığınız “Tricks Battle Arena” (arena ve sporu birleştirmeleri güzel olmuş), bisiklet yarışı ve bisiklet freestyle, farklı zamanlarda değişen bir mod daha var. Açıkçası bunlardan çok keyif alsam da sınırlı olduğunu düşünüyorum. Hem harita hem mod sayısı niye böyle az aklım almıyor. Oynanış iyi, açık dünyası zengin, yani çevrim içi kısmın kullanılabileceği alan var, fakat bunu çevrim içi bölümlere yedirememişler. Diğer yandan bu çevrim içi bölümlerde her ne kadar seviye sistemi olsa bile, bunun ödül sistemi ne yeterli ne de seviye sistemi düzgün çalışıyor. Division 10 ile başlıyorsunuz, fakat hem yeni başladığınızda hem de seviye atladığınızda benzer kalitede rakipler gelebiliyor. Bu biraz oyuncu sayısıyla da alakalı galiba.

Son Olarak

riders republic oyun

Kısacası Riders Republic, farklı ve ilginç spor branşlarını içeren keyifli bir açık dünya spor oyunu olmuş. Zaten türü itibarıyla yaptığının muadili yok, bu bile heyecanlanmak için yeterli. Fakat Steep ile sınırlı kalmayıp, daha iyisiyle ortaya çıkmaları mutlu etti. Çevrim içi kısmı, oynanış çeşitliliği, ses tasarımı vesaire her kısmıyla geliştirildiğinin hissini alıyorsunuz.

Oyunun temeli bahsettiğim üzere çevrim içi bölümleri beslemeye çok müsait. Bunu hem tür itibarıyla hem de oluşturdukları oynanış ve devasa haritasıyla söylüyorum. Mass Race çılgınlığının yanı sıra çeşitli çevrim içi modlar size keyifli zamanlar sunuyor. Ancak bunun yeterli olmadığını da eklemeliyim. Hem modların çeşitliliği hem de oynadığınız haritalar daha fazla ve çevrim içi kısmı daha zengin olmalıydı. Birinci yıl yol haritasında tabii ki eklemeler gelecek, güzel de görünüyor yenilikler. Sadece ilk çıkış için yeterli değil. Son olarak Mass Race çılgınlığı ne kadar keyifli olsa da yer yer optimizasyon sorunları sinir bozabiliyor.

ubisoft spot oyun incelemesi

Kısacası eksikliklerine rağmen Steep’e göre seviye atlanmış ve sıkmayacak keyifli bir oyun olmuş Riders Republic. Şahsen yeni içerikleri heyecanla bekliyorum. Devasa haritalı açık dünya farklı branşları içeren spor oyunu ilginizi çekiyorsa, size keyifli vakit sunacaktır.

Sizler de oyunla ilgili düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

zack snyder justice league 2

Justice League 2 Geliyor mu? Zack Snyder Yaptığı Paylaşım ile Heyecanlandırdı

Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok Gişe Rakamları Spider-Man

Ön Satışa Çıkan Spider-Man: No Way Home Biletleri Yüzünden Büyük Sinema Siteleri Çöktü