in ,

Sackboy: A Big Adventure İncelemesi – Yeni Şövalyemiz Göreve Hazır!

Sackboy: A Big Adventure incelemesi sizlerle. LittleBigPlanet evreninde geçen yeni platform ve bulmaca oyunu nasıl olmuş?

Sackboy: A Big Adventure incelemesi ile karşınızdayız. LittleBigPlanet evreninde geçen platform ve bulmaca oyunu hakkındaki yorumlarımız sizlerle.

Video oyunları insanların hayal gücünü geliştiriyor mu? Tabii bu oldukça ucu açık bir soru. Doğrudan somut bir örnekle yanıtlanması yahut kanıtlanması mümkün değil. Tam tersi için de bu durum geçerli. Yani ‘kesin’ bir yargıyla geliştirmiyor yorumunda da bulunamayız.

Belki… belli oyunları oynayanlarla uzun dönemli çalışmayla bu soruya cevap verilebilir, fakat yine de ortaya kafa karıştıran birçok değişken çıkıyor. Hangi oyunlar, kişiler, yaşam koşulları, yaşam dönemi vesaire, uzar gider. O sebeple kişisel deneyimlerden ve tahminlerden, hislerden hareketle cevap vermek doğru olacak.

Bulmaca platform oyunu Little Big Planet, PlayStation 3’te 2008 yılında ilk çıktığı zaman ben de oynama şansına erişmiştim. Tam hatırlamamakla birlikte galiba orta okul yıllarımın sonlarındaydım. Şu gün bile oyun üzerimde önemli bir ‘iz’ bırakmış. Öyle ki hem bireysel hem yerel işbirlikçi hem de çok oyunculu olarak deneyimlediğim oyunun verdiği keyfi hâlâ hatırlıyorum. Yakın arkadaşımla kahkahalarla geçen eğlenceli vakitlerimizi, yeri geldiğinde tek başıma bölümleri geçmeye çalışmamı… Benzer eğlenceyi bir diğer işbirlikçi oyun Metal Slug’da da yaşamıştım.

Sonrasında 2. ve 3. halkası çıktı. Belki seri tekrar etti, belki de serinin yeni oyunları dönemsel olarak bana hitap etmedi. Yeni çıkan oyunlara yüz vermedim, hatta ikincisini kısa sürede oynayıp bıraktım. LittleBigPlanet; yakın dönemde çıkan Dreams gibi, “oyna, yarat ve paylaş,” tarzıyla da dikkat çeken bir seriydi. Hatta bu konuda oyun piyasası üzerinde önemli etkisi olduğunu söylersem abartmış olmam. Ben zamanında bölüm tasarlama, yani üretme bölümünde yer almamıştım. Ancak içeriğindeki yaratıcılık, zengin oynanış, oyunun kendisinde yer alan bölümlerin yanı sıra oyuncuların oluşturdukları derken, büyüleyici dünyasıyla hissiyatım oynayanların hayal gücü üzerinde olumlu katkısı olduğu yönünde.

Sackboy A Big Adventure oyun

Bildiğiniz gibi LittleBigPlanet evreninde geçen, benzer tasarımıyla köklerinden kopmayan, fakat eski oyunlardan farklı olarak bu sefer 3D platform ile karşımıza çıkan Sackboy: A Big Adventure, PlayStation 4 ve 5’e özel olarak çıkışını gerçekleştirdi. Seriye yıllar sonra dönen birisinin gözünden oyun nasıl olmuş, yetişkinlere de hitap ediyor mu? Arkasındaki hayal gücü hâlâ güçlü mü? Bu sorulara cevap arayalım.

Not: Bu oyunda PlayStation 5’te merak edilenlerden birisi DualSense kolunun nasıl performans gösterdiği. Fakat ben oyunu PS4’te oynadığım için ne yazık ki bu incelemede ilgili özellik konusunda yorumda bulunmadım.

Sackboy Başından Büyük İşlere Kalkışıyor

Sanat Dünya; tehlikenin, yok olmanın eşiğinde. Her yanı güzellikle dolu olan bu hayal gücü cennetinin kötülüğün ellerine geçmesini izleyecek değiliz. Baş karakterimiz Sack Boy, kaostan beslenen, arkadaşlarımızı kaçıran ve güzel diyarı ele geçiren düşmanımız Vex’e karşı maceraya atılıyor. Kazanamazsak Vex; masum diyarı sonu gelmeyen kabuslara çevirecek. Çuval halkının özgürlüğü bizim elimizde.

Hikâyesinden daha uzun bahsetmeme gerek yok, zira zaten vadettiği belli. Yetişkinlerin ağzı açık izleyeceği bir içerik yok. Zaten daha büyük yaştakileri çekeceği yer hikâyesinden ziyade oynanışı olacak, yine de ufak sırıtmalarınız olmayacak değil… Hikâye kısmını da hemen geçmek istemem, çünkü sunuşunun üzerine çalışıldığı bir gerçek ve ‘öylesine’ hikâye yerleştirilmiş hissi vermiyor. Özellikle küçük yaştakilerin etkileneceği iyi bir iş çıkarılmış bana kalırsa.

Karanlığa Meydan Okuyan Yeni Şövalyemiz: Sackboy

Oyunun adında “Büyük Macera” diyor, gerçekten uzunluğu ‘büyük’ mü? Bu sorunun cevabı nasıl oynadığınıza göre değişiyor. Ana hikâye sizin hızınıza göre yaklaşık 10 saatte bitirilebilir. Tabii bu süre bölümlerdeki ekstra içerikleri ne düzeyde tamamladığınızla yahut ana ilerleyişin yanında yapabileceğiniz görevlerle uzayabiliyor. Ayrıca sadece diğer oyuncularla girebileceğiniz işbirlikçi görevler de yer alıyor. Kısacası 20-30, hatta daha fazla saat de sürebilir.

Sackboy A Big Adventure yeni

Sackboy’un çevrimiçi çok oyunculu kısmı çıkışından bir süre sonra yakınlarda güncellemeyle geldi. Ben hâlihazırda oyunu bitirmiştim. Fakat güncellemeyle birlikte, yapamadığım işbirlikçi görevler için çevrimiçi özelliğine baktım. Ne yazık ki girdiğim oyunlarda sunucudan görevin ortasında düştüm yahut hiç bağlanamadım bile. Şu anda kendi deneyimimden hareketle sunucuların iyi çalışmadığını söyleyebilirim. Umarım kısa sürede düzeltirler. Çünkü bu serideki bir oyunda başkalarıyla bölümleri deneyimlemek önemli yer teşkil ediyor.

Oynanış, bölüm tasarımları oldukça zengin. Ana oyunda tasarımıyla ve her bölümde mekaniklerle değişim gösteren beş farklı bölge var. Her bölgede çokça farklı bölüm var ve burada dikkatimi çeken, bu kadar fazla yere olsa da oyunun hiçbir noktasında sıkılmadım diyebilirim. Çünkü hep yenilik sunmayı başarıyor. Özellikle son bölgeye geçtiğinizdeyse oyun zorluğu önemli ölçüde artıyor ve bölgeleri %100 tamamlamak gerçekten zor iş. Yani yeri gelecek terleyeceksiniz. Çok özenli bölüm tasarımlarına sahip. Bu da aslında hikâyesiyle özel dikkat çekmese de neden platform oyunları seven yetişkinlerin de bu oyunu keyifle oynayabileceğinin cevabı. Diğer yandan olumsuz olarak şunu söyleyebilirim, bölüm sonu canavarlarının zorluğu kademeli olarak artsa bile sonda karşılaştığımız Vex hariç pek yormuyor.

Sackboy’un bir diğer öne çıkan özelliğiyse kostümleri! Normalde oyunlarda kostümlere özel önem atfetmem. Fakat burada işler değişti. Öyle ki gerçekten durmadan farklı tarzımla sahneye çıktım… Gerçekten çok çeşitli yapmışlar ve bunlar için ekstra para istenmiyor. Görev yaparak kazandığımız parayla da yenilerini almak oldukça kolay. Birçok farklı kostüm denemeye imkân veriyor ve kısaca özetlemem gerekirse, çok güzeller.

sackboy oyun

Son Olarak

Sackboy: A Big Adventure (Büyük Macera), yıllar sonra LittleBigPlanet ile aldığım keyfi bana yaşatmayı başardı. Bölüm tasarımları, mekanik zenginliği, müzikleriyle gerçekten özenli bir işle karşı karşıyayız. Özellikle Sackboy’u küçük yaştaki birisiyle oynamaya çok uygun olduğunu ve keyifli vakit vadettiğini düşünüyorum. Büyük oyunların çıktığı bu aylarda gözden kaçmaması gereken, platform seven yetişkinlerin de hoşuna gidebilecek bir yapım olmuş.

Sony oyunları bildiğiniz gibi çok yüksek fiyattan çıkıyor. Zaten fiyatların uçtuğu ülkemizde şu oyunun fiyatı yüksek demek artık ne kadar anlam taşıyor bilmiyorum. Yine de PlayStation’da Assassin’s Creed Valhalla’nın daha düşük fiyata sahip olması biraz yüz ekşitiyor. Sackboy 539 lira gibi bir fiyat etiketiyle çıktı… Oyun iyi fakat ne yazık ki çok pahalı. O sebeple indirim beklemek elzem olacak.

Keyifli oyunlar.

Sackboy: A Big Adventure hakkındaki yorum ve eleştirilerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Kitaplarla Dolu Evde Büyümek Araştırma

Kitaplarla Dolu Bir Evde Büyümenin Okuryazarlığı ve Sayısal Becerileri Geliştirdiği Ortaya Çıktı

Tenet ve Memento Bağlantısını Christopher Nolan

Tenet ve Memento Bağlantısını Christopher Nolan Açıkladı