in ,

Saygı 2. Bölüm İncelemesi: Beklentiyi Düşürmekteki Fayda

Saygı 2. bölüm incelemesi yayında. Blutv’nin Nejat İşler’li Ercüment Çözer’in yeni maceralarını anlattığı dizisinde beklentiler düşüyor.

Saygı 2. Bölüm incelemesi blutv ercüment çözer

Saygı 2. bölüm Blutv’deki yerini aldı. Behzat Ç. evreninde geçen, başrolünde Nejat İşler’in yer aldığı yapımın yeni bölüm incelemesi ile karşınızdayız.

1. bölümle umut verici olduğunu düşündüğümüz Saygı’nın 2. bölümünün yayınlanmasıyla hakkında konuşulan tüm pozitif sözlerin geri alınması da bir oldu. Özellikle sosyal platformlarda seyirciler memnun olmadıklarını dile getirmeye başladı.

Oysa elde var olan güçlü bir Ercüment Çözer karakteri etrafında geçecek hikâyenin seyirciyi heyecanlandırdığı ortadaydı. Şu ana kadar beklentiyi karşıladı mı sorusuna olumlu bir yanıt vermek zor, ancak hâlâ ümitli olmayı seçiyor ve yeni bölümlerin gelmesini bekliyorum. Problemlerin temelinde senaryo ve hikâyeyle ilgili sorunlar olduğunu düşünüyorum.

Saygı 2. Bölüm ve Karakterlerde Motivasyon Problemi

Behzat Ç. serisinin en önemli gücü belki de karakterlerin sahip olduğu motivasyonlarıydı. Behzat Ç. için bu kızının katilini bulmakken diğer tüm karakter için de yine, kuvvetli yan hikâyeler yazılmıştı.

Saygı’yı dikkate aldığımızda hiçbir karakter bu kadar güçlü motivasyonlara sahip değil. “Şans eseri” katil olan iki karakterin hikâyesi var şu an elimizde. Ne Ercüment Çözer’in bizi ikna edebilen bir amacı var, ne de iki genç sevgili tutkuyla bir amaç uğruna yaşıyorlar. Hatta niye bu şekilde yaşadıklarını dahi anlamakta güçlük çekiyoruz. Süs olarak konulmuş sevgisiz aileler, rastgele işler birer dekordan farksız. Bu sahneleri görmesek hikâye ne kaybederdi diye sorulabilir! Yanılmıyorsam Mckee’nin şöyle bir lafı vardı: “Karakter çölde susuz kalmış biri gibi olmalı.”

Saygı 2. Bölüm Ercüment Çözer Dizisi Blutv

Oysa ne Savaş ne de Helen’in böyle bir hikâyesi yok. Çağdaş anlatılarda ilk andan itibaren eylemi yerleştirmek ve karakteri eylem sırasında tanıtmak önemli hâle geldi. Oysa iki bölümdür biz seri katil olacaklarını bildiğimiz karakterlerin başka bir seri katille tanışmasını izlemeye çalışıyoruz. Ortada bir hikâye yok gibi ve dolgu malzemeleri olarak karakterlerin hayatları anlatılıyor sanki.

Tahmin Edilebilir Sahneler

2. bölüm boyunca senaryonun gidişi sürekli olarak tahmin edilebilir bir hâlde olması bölümün seyirci açısından vasatlaşmasına sebep olmuş olabilir. Günümüzde seyircilere klişe sunuyorsanız hikâyenin farklı yerlerinde hazırladığınız twist’lerle onun dikkatini çekmek ve ayakta tutmak zorundasınız. Oysa biz bölüm boyunca sahnelerin nasıl biteceğini tahmin edebiliyorduk. Bu hem yaratılan çatışma ve engellerin zayıf olduğunu hem de seyircinin uykusunun geldiğini gösteriyor.

Yazının sonraki üç paragrafında spoiler (sürprizbozan) yer almaktadır. Dilerseniz atlayabilirsiniz.

Örneğin Helen tur otobüsüne binmek yerine İstanbul’a tiyatro hocasıyla gitmeye karar verdiğinde -ki bu sahnede de ikna edici bir sebep olmaması ciddi bir sorun- sekansın sonunda bir tecavüz yaşanacağını ve olayın Helen’in intikam alan birine dönüşmesiyle biteceği belli olmuştu. Bu hem fazla abartılı gösterilen tecavüzcü karakterini işlerken hem yazımında hem de yönetiminde bir sorun olduğunu hem de senaryonun hikâyede senaristin istekleriyle şekillendiğine ve organik bir şekilde ilerlemediğine işaret ediyor. Karakola teslim olma sekansında da keza yine aynı tahmin edilebilir olma durumu söz konusu olunca aslında gerilimli olması gereken bu sahnelerde seyirci ne yesem diye düşünmeye başlıyor. Demek ki karakterlerin bu amaçlarındaki motivasyonlar yeterince güçlü ve inandırıcı değil. Bu da senaryoda daha Saygı 2. bölümde olabilecek en kötü sinyalleri veriyor.

Diğer taraftan dizinin asıl kahramanı olmasını beklediğimiz Ercüment Çözer, aşina olduğumuz Ercüment’ten çok daha başka biri gibi davranıyor. Behzat Ç. serisi boyunca gördüğümüz istediği her şeyi kolaylıkla elde eden, politik ve ekonomik gücü ülke sınırlarını aşan Ercü; basit bir belge hırsızlığı için sunucu kadınla yatmayı seçiyor. Eski Ercü bunun yerine adamlarından o belgelere ulaşmasını istemekle yetinirdi. Ercüment’in girdiği bu zahmet onu güçsüz gösteriyor. Bu da karakter tutarlılığını zedelediği için seyirci sadakatinin de tehlikeye girmesine sebep oluyor. Şu ana kadar anlatılmayan Ercüment’in erdem dönüşümü de hâlâ açıklanmadığı için birçok seyircinin bu spin-off’tan giderek uzaklaştığı görülebilir.

Ercüment’in kahyasıyla körleme (taşları kullanmadan akıldan oynanan satranç) oynaması da yine fazlasıyla garip bir Ercüment koydu ortaya. Ercüment’i Ercüment yapan özellikleri ondan aldıktan sonra niye yeni bir karakter ve evren yaratmak yerine ısrarla yaratılan karaktere Ercüment Çözer adı verilsin ki? Seyircinin gözünde buna ticari sebepler hariç bir yanıt verilemezse maalesef bu harika karakterin de sonu yakın olacaktır.

Saygı 2. Bölüm Bir Ercüment Çözer Dizisi Blutv

Çengellerin Hayal Kırıklığı

İlk bölümün sonunda atılan çengelle dikkatleri üzerine çektikten sonra ikinci bölümün bu konuyla ilgili hiçbir bilgi vermeden başlayıp bitmesi beklentilerin altında kalmasına sebep olmuş olabilir bana kalırsa. Ritim olarak da fazlasıyla ağır bir bölümle karşılaşılınca da uyutmak istediğiniz çocuklara tabletten açıp izletebileceğiniz bir bölüm olduğu söylenebilir.

Bilindiği gibi bir page turner tekniği olan cliffhanger (çengel) seyircide merak duygusu uyandırıp sürükleyiciliği artırmak için kullanılır. Ancak bu trük kullanıldığında beklenti karşılanmazsa okuyucu ya da izleyicide oluşan hayal kırıklığı bir dezavantaja dönüşür. Dolayısıyla her yazım tekniğinde olduğu gibi bunun kullanımına da oldukça dikkat etmek gerekir. Senarist Ercan Mehmet Erdem’in bu tür seçimler yapması şaşırtıcı. Umarım ki yapım şirketinden doğan isteklerle bu yol tercih edilmiştir.

Atmosfer Tercihi Doğru muydu?

Bir önceki incelemede görüntü yönetmeninin adını göremediğimi yazmıştım. Meğerse jeneriğe bakmayı unutmuşum. Yetenekli görüntü yönetmeni Firar Güney Kayran’ın adını görünce şaşırmadım. Senelerdir beğeniyle takip ettiğim görüntü yönetmeni, bu proje için doğru kişi olmuş gibi görünüyor. Ancak izlerken bir şey daha fark ettim. Yıllarca Behzat Ç.’yi izlerkenki doğal ışık atmosferi bu dizide yoktu. Bir spin-off dizisi için bu ne kadar doğru bir tercih sorgulanabilir gibi görünüyor. Behzat Ç. evrenine doğallığını veren en önemli unsurlardan biri olan bu aydınlatma ve çekim tercihinin yerine yaratılan bu atmosfer acaba zaten hâlihazırda var olan dramatik problemlerin daha da mı ortaya çıkmasına sebep oluyor? Örneğin yan rollerdeki vasat oyunculuklar Behzat Ç. dizisinde tolere edilebiliyor ve doğal karşılanıyorken, bu dizide çok göze batıyor ve rahatsız ediyor. Bu ikisi birbiriyle bağlantılı olabilir mi? Üzerinde durulabilecek bir durum olduğu açık.

Saygı Yeni Bölüm izle

2. bölüm beklentilerimizin altında kalsa da hâlâ hikâyenin büyüyebileceğini ve seyirciyi iyi bir yolculuğa çıkarabileceğini düşünüyorum. Bundan sonra beklentiyi daha düşük tutarak takip etmeye devam edeceğim. Umarız senaristi ve oyuncuları bu kadar güçlü olan kadronun emekleri karşılığında bizler de gerçek Ercüment Çözer dizisini izleyebiliriz.

Saygı 3. bölüm 10 Kasım 2020 tarihinde, saat 12.00’de BluTv’de yayınlanacak.

Saygı 3. Bölüm Fragmanı | İZLE

Saygı 2. bölüm hakkında sizin yorum ve eleştirileriniz neler? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Netflix Türkiye Yeni Film ve Diziler

Ömer Can Saroğlu

Tevellüt 1991, İstanbul. Senarist ve yazar. Aynı zamanda blog olarak omercansaroglu.com’da kullandığı bir bölüm var. Genel olarak tehlikeli şeyler düşünmeyi seviyor.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

    Zaten böyle olacağı baştan belliydi. Nejat işler şu an Çukur’da oynuyor Çağatay Erdenet olarak. Acaba Saygı tutmadığı için mi oraya döndü :thinking:

  2. Avatar for Giskard Giskard dedi ki:

    BluTV dizilerinde bölüm sayısı belli olduğu için çekimler başlayıp bitiyor ve başka dizilerde yer alabiliyorlar. Ayrıca daha iki bölümü yayınlanan dizinin tutup tutmadığını anlamak pek mümkün olmayabilir.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

yeni 007 Lashana Lynch no time to die james bond

Yeni 007 Ajanı Lashana Lynch Olacak: No Time to Die Filminde Bond’a Veda

peru kadın avcı

Peru’daki 9.000 Yıllık Kalıntılar, Kadınların Bölgedeki En Eski Avcılar Olduğunu Gösteriyor