in ,

Sherlock Holmes: Chapter One İncelemesi – Ünlü Dedektifin Geçmişine Yolculuk

Sherlock Holmes: Chapter One incelemesi sizlerle. Sherlock Holmes serisinin son oyunu ile ünlü dedektifin gençlik yıllarına konuk oluyoruz.

Sherlock Holmes Chapter One incelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Sherlock Holmes: Chapter One incelemesi ile karşınızdayız. Frogwares tarafından geliştirilip yayınlanan oyun hakkındaki görüşlerimiz sizlerle.

Sherlock Holmes serisinin son oyunu Sherlock Holmes: Chapter One nihayet bizlerle buluştu. Bu sefer ünlü dedektifin gençliğine, daha şöhret sahibi olmadığı 21 yaşına gidiyoruz.

Dedektif hikâyeleri dendiğinde şüphesiz akla gelen ünlü isimler var. Fakat belki de bir tanesi yazılan kitaplara, kurmaca eserlere uzak birisi için bile akla ilk gelenlerden oluyor. Eh, tabii kendisi Arthur Conan Doyle’un unutulmaz dedektif kahramanı Sherlock Holmes. Karakterin 1887’de ilk yer aldığı eserde başlayan yolculuğu hâlâ hız kesmeden devam ediyor. Öyle ki edebiyatın yanı sıra video oyun, dizi ve sinema gibi birçok farklı mecrada da kendisini temel alan anlatılarla karşılaştık, kuşkusuz karşılaşmaya da devam edeceğiz. Çünkü ününün kaybolacağına dair en ufak bir ibare yok.

- Reklam -

Sherlock Holmes: Chapter One Öncesinde Dedektifin Video Oyun Macerası

Bugünkü konumuzsa oyun, o sebeple biraz oraya dalalım. Bildiğiniz gibi Sherlock Holmes’un video oyun kanadıyla da uzun yıllara dayanan bir ilişkisi var. Zaten aksini beklemek çok zor olurdu. Dedektifliği temel alan bir macera oyun serisi için vazgeçilemeyecek bir kahraman, hem tüketicinin de dikkatini hemen çekecek bir isim.

Sherlock Holmes: Chapter One inceleme

Bundan yıllar önce 2000’de kurulan oyun firması Frogwares, kuruluşundan 2 yıl sonra 2002’de, Arthur Conan Doyle’un eserlerinden esinlenen The Mystery of the Mummy ile birçok oyunluk Sherlock Holmes serisinin başlangıcını yaptı. Yakınlarda çıkan Chapter One ile birlikte, ana seride toplam 9 oyuna imza attı bu ekip. Şahsen hepsini oynamadım, fakat bilhassa son dönemde çıkan harika eleştiriler almasa bile The Devil’s Daughter (2016) ve bug’larıyla biraz canımı sıkan Crimes and Punishments (2014) gayet keyifli işlerdi. Zayıf yönlerini de hesaba katarak video oyun camiasında farklı bir köşeyi kapan bir seri olduğunu; gizemin ve dedektifliğin tadına varıldığını söylemek yanlış olmaz.

Chapter One ile Geçmişe Yolculuk

Geldik yakınlarda çıkan Chapter One’a. Adından da anlaşılacağı gibi, oyun son çıksa bile kronolojik sırada aslında ilki. Sherlock’un gençliğine gidiyoruz, bir köken hikâyesi… Beklendiği gibi yine macera ve gizem oyunuyla karşı karşıyayız, ancak bu sefer farklı olarak açık dünyada da geçtiğini ekleyelim.

Köken hikâyesi olunca konusunun ne olduğu ilgi çekiyor ve hâliyle biraz üzülerek Dr. Watson’un bizimle olmadığını belirtmek gerekiyor. Sherlock Holmes, çocukluğunun geçtiği Akdeniz adası Cordona’ya, annesi Violet Holmes’un mezarını ziyaret etmek amacıyla gidiyor.

Sherlock Holmes: Chapter One yorum

Tabii yaşını başını almış, ses getirmiş, herkesin tanıdığı deneyimli bir dedektif değiliz. Tam tersine genç, toy, 21 yaşında kariyerinin başında karakterimiz. Söz konusu Holmes olunca pek yaşına bakmamak gerekiyor, ancak yine de tüm zekâmıza rağmen deneyimsizliğimiz de ara ara hissediliyor. Beklendiği gibi bu ziyaret sadece gizem silsilesinin bir başlangıcı. Çocukluk evindeki hatıraları canlanmaya başlıyor ve aslında tam hatırlayamadığı geçmişinin gizemini çözmek için kollarını sıvıyor. Annesi gerçekten yıllar önce hastalık sebebiyle mi öldü, yoksa bu olayın ardında başka bir komplo da mı var? Abimiz Mycroft, bizim bu olayı araştırmamızı istemiyor, eh, o zaman Sherlock’un gizemi çözmeye dair motivasyonu tabii artacak.

Dr. Watson yanımızda yok demişken, oyunda tek başımıza gezdiğimizi sanmayın. Aslında tekiz, ama tam olarak da öyle değil… Bu sefer yoldaşımız Jon, nam-ı diğer hayali çocukluk arkadaşımız. Kısacası sadece biz görüyoruz ve eğlenceli kişiliğiyle yolculuğumuzu şenlendiriyor. Bu ilk bakışta tuhaf görünüyor olsa bile, -Sherlock 21 yaşında çünkü- oyunun sonuna geldiğimizde biraz mantığa bürünüyor. Ne yazık ki tam olarak kafamda Jon’un varlığını oturtamadım, fakat eğlenceli kişiliği yine de oyuna renk katmış.

Geçmişle Karışan Şimdi

Oyunda paralel hikâye anlatımı var. Bir taraftan geçmişi aydınlatmaya, aslında annemizin ölümünde neler yaşandığını öğreniyoruz. Diğer taraftan da bu gizem arayışımızda günümüzde çeşitli çözmemiz gereken bulmaca girdabına giriyoruz. Bunun baş kahramanıysa dost mu düşman mı olduğu belli olmayan, sanat galerisi sahibi Werner Wogel.

- Reklam -

Sherlock Holmes: Chapter One ana hikâye olarak oldukça başarılı. Bilhassa Holmes ve Wogel arasında kurulan mantığa karşı sanat, akla karşı belirsizlik gibi fikri olguların diyalog ve yaşananlarda çarpıştırılması konseptinin ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim. Bu iki karakterin bazı diyaloglarında üzerine düşünülen fikirler bazen çok göze parmak olsa da genel olarak baktığımda ortaya çıkan iş iyi olmuş. Hem sona giden yol hem de sonda karşılaştığımız (4 temel farklı son var) kurgulanan hikâyeler yerine oturuyor.

Peki Dünyası?

İlk defa bir Sherlock Holmes oyununda açık dünyayla karşılaşıyoruz. Hâliyle burası nasıl olmuş insan merak ediyor. Öncelikle ana görev serisi dışında, açık dünyada birilerini dinlerken vesaire karşılaştığımız ve karakoldan aldığımız çeşitli yan görevler var. Bunlar ana görevler kadar detaylı olmasa bile, bazılarının oldukça keyifli olduğunu söyleyebilirim. Bunları yaparsanız da kozmetik olarak giysi falan alabileceğiniz para kazanıyorsunuz.

Giyim kuşam demişken açık dünyadaki dükkânlardan da bahsetmekte fayda var. Yan görev olarak çocukluk evimizi terk etmeden önce satılan eşyaları tekrar satın alabileceğimiz yerler var. Bunları eve alarak geçmişi hatırlayabiliyoruz. Ayrıca bazen görevler için de gerekli (Sherlock Holmes kılık değiştirmeyi sever) giysiler alabileceğimiz dükkânlar da var.

yeni sherlock holmes oyunu chapter one inceleme

Bunların yanı sıra Cordana kesinlikle tek tip değil, farklı ekonomik sınıfların yer aldığı çeşitli bölgelerden oluşuyor. Burada hem dolaşan insanlar değişiyor hem de mimarisi değişim gösteriyor. Her bölgenin kendine has dokusu olduğunu söyleyebilirim. Şehirlerde donuk değil, halkıyla çok canlı oluşturulmuş bu sebeple gezmesi keyifli oluyor. Hatta bazen Türkçe “Merhaba,” gibi söylemlerle karşılaşabilirsiniz. Her ne kadar modern ağızla olsa da… Kısacası birçok detayı düşünmüşler ve açık dünyası işliyor. Burada asıl olumsuz tarafsa şehirde dolaşırken optimizasyon sorunlarıyla karşılaşmak, yani takılmalar oluyor. Birçok kişinin yorumlarında da bu sorunu gördüm.

Bir de oyunun aksiyon kısmı var. Hem bazen ana hikâyede karşılaşabiliyoruz hem de isteğe bağlı olarak haydut evlerini temizleyerek yan görevler yapıyor ve para kazanabiliyoruz. Açık dünya eklemeleri ne kadar iyi işliyorsa, silahlı aksiyon o kadar başarısız. Sanki bu da olsun diye eklenmiş, aşırı tekrarlıyor ve oynaması keyifli değil. Neyse ki ana görevlerde bu sekansları geçme seçeneğiniz var, yani hoşunuza gitmezse eziyete katlanmak zorunda değilsiniz.

Sonlara Doğru…

Sherlock Holmes serisinin beklenen son oyunu Chapter One, zaten köken hikâyesini anlatmasıyla ilgi çekmişti. Genel olaraksa serinin sevenlerini üzmeyen keyifli bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Bazı eksikleri olsa bile başarılı hikâyesi, mekanik ve anlatı olarak geliştirici stüdyonun yenilikten kaçınmamasıyla dikkat çekici bir iş. Oyunun müziklerine de ayrı övgü sunmak gerekiyor, Viacheslav Pakalin gerçekten her bölgeye özel şarkılarla iyi iş çıkarmış.

Zayıf yönü olarak bahsettiğim üzere hayali arkadaşımız Jon’un varlığını hikâye itibarıyla kafamda oturtamadım. Sanki Watson’un yerini doldursun düşünülmüş, fakat havada kalmış. Yine de eğlenceli kişiliğiyle renk katıyor. Sherlock ve Werner arasındaki sanat/gerçek çatışması gayet iyi işliyor, sadece arada bazı diyaloglar çok göze parmak olmuş. Oyunun açık dünyası çeşitli ve canlı. Bazı yan görevler ilgi çekici. Fakat aksiyon çok ‘öylesine’ eklenmiş ve çook zayıf kalmış.

Tüm bu saydığım zayıf yönleri keyifli yanlarının yanında çok sorun teşkil etmiyor. O sebeple fırsat bulduğunuzda gizemin tadını çıkararak oynamanızı öneririm.

YouTube video

Sherlock Holmes: Chapter One oyunu hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorum ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kehribar Geçidi - Nazan Bekiroğlu | Haftanın Kitabı #203

Kehribar Geçidi – Nazan Bekiroğlu | Haftanın Kitabı #203

harlan coben netflix uyarlama

Harlan Coben, Netflix ile Çalışmaya Devam Etmek İstiyor