in ,

Sweet Tooth İncelemeleri: Netflix Dizisine İlk Yorumlar Oldukça Pozitif

Sweet Tooth ilk incelemeleri geldi. Netflix’in Vertigo çizgi romanlarından uyarlanan yeni dizisi birçok platformdan tam puan almayı başardı.

Sweet Tooth inceleme
- Reklam -
- Reklam -

Sweet Tooth incelemeleri gelmeye başladı. Netflix’in salgın sonrası kıyameti yaşayan bir dünyayı anlattığı ve çizgi roman serisinden uyarladığı yeni dizisi birçok olumlu yorum aldı. Dizinin yapımcıları arasında Robert Downey Jr. ve eşi Susan Downey da bulunuyor.

Jeff Lemire’in aynı adlı Vertigo çizgi romanına dayanan Sweet Tooth, hayvana benzeyen özellikleriyle doğan “hibrit” çocuklar neslinin ilklerinden biri olan Gus (Christian Convery) adlı genç bir çocuğun maceralarını konu ediniyor. Yellowstone Ulusal Parkı’nda babasıyla izole bir hayat yaşayan Gus, annesini aramak için Tommy Jepperd (Nonso Anozie) adlı bir gezginin gönülsüz yardımına başvuruyor ve benzersiz bir serüvene atılıyor.

Sweet Tooth’un bir dizi olacağı haberi aslında ilk defa 2018 yılında paylaşıldı. O zamanlar için dizinin Hulu’da yayınlanacağı belirtiliyordu ancak sonradan Netflix ile anlaşmaya varıldı. Dizi We Are Who We Are’dan tanınan Jim Mickle ve Arrow ile bilinen Beth Schwartz tarafından yaratıldı. Baş yapımcı koltuğunda bulunan isimler ise Robert Downey Jr. ve Susan Downey.

- Reklam -

Dizinin çekimleri geçen yıl Koronavirüs pandemisi devam ederken Yeni Zelanda’da yapıldı. Özellikle gerçek dünyadaki sağlık krizine benzer gizemli bir hastalığı ve ardından medeniyetin çöküşünü tasvir eden yapım, ilk gelen fragmanlar ile insanların ilgisini çekti.

4 Haziran 2021 itibarıyla dizinin 8 bölümden oluşan macera gösterime girdi. Yayınlanmadan önce yapılan incelemeler ile Rotten Tomatoes’da %100’lük bir puan almayı da başardı. Eleştirmenler, çocuksu masumiyet, merak ve iyimserlik perspektifiyle dizinin karanlık temaları ve kıyamet sonrası arasında sağlanan dengesini övdü.

İşte Sweet Tooth İncelemeleri

Sweet Tooth incelemesi

The Hollywood Reporter:

“Jim Mickle, çizgi romandan uyarlanan dizide tehlikeli bir dengeyi gerçek bir ustalıkla kotardığını bildirmekten büyük zevk duyuyoruz. Duygusal ve coğrafi olarak, bu gerçek epik kapsamı olan bir gösteri. Ayrıca gerçek ve tartışılmaz bir tatlılık sayesinde seyircinin kahkaha atmasına ve zaman zaman gözyaşı dökmesine neden oluyor.”

RogerEbert.com:

“Yapısı, tarzı ve duygusu bakımından hem inanılmaz derecede güncel hem de zamansız hissettiren eski moda bir ’derme çatma aile’ macera hikâyesi gibi gözüken bir yapım. Kişisel bağlantıların bizi nasıl hem tehlikeye atabileceğini hem de bize nasıl ilham verebileceğini gösteriyor.”

Empire:

- Reklam -

“Hem tatlılığı hem de ısırma isteği yaşatan duyguları arasında uygun bir şekilde geçiş yapan Sweet Tooth, yetişkinlere yönelik bir çocuk masalı. Şaşırtıcı derecede orijinal denemez ama Christian Convery ve Nonso Anozie arasındaki kimyadan etkinlenmemek mümkün değil.

Sweet Tooth inceleme

The Playlist:

“Genellikle kıyamet sonrası dünyaları anlatan senaryolarda gördüğümüz o korkunç dünyaların panzehiri niteliğinde; sevgi, umut, güzellik ve tatlı ikramlarla dolu bir dünya… İnsani duyguların karmaşıklığı, Sweet Tooth’un sadece ’tatlı’ bir yapım olmanın ötesine geçmesine izin veriyor. Oldukça eğlenceli, şaşırtıcı derecede olgun ve etkili bir dizi.”

Digital Spy:

“Sweet Tooth açıkça distopik bir dünyayı tasvir ediyor. Ancak bu dünyada bulunacak bir sefalet pornosu yok. Yapım, sonu gelmeyen bir umutsuzluk sarmalına düşmeden kıyamet sonrası yaşamın gerçeklerini araştırıyor… Zekice çizilen acımasız çizgi roman panelleri geride kaldı. Onların yerinde şaşırtıcı derecede muhteşem bir distopik peri masalı duruyor. Yine de Sweet Tooth’un dayandığı çizgi romanların fanatik hayranları endişelenmemeli. Downey’nin uyarlaması, kaynak materyali, Lemire’in mesajının özünü hala kanalize eden akıllı, saygılı yollarla yeniden tasavvur ediyor ve genişletiyor.”

Peki ya sizler Sweet Tooth dizisini izlemeye başladınız mı? Sizce yukarıdaki övgüleri hak edecek kadar iyi bir macera olmuş mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Lucifer 6. Sezon Onayı

Lucifer 6. Sezon Beklenenden Kısa Olacak: Netflix Dizisi “Sıkı” Bir Finale Hazırlanıyor

ragnarok 2. sezon incelemesi üst

Ragnarok 2. Sezon İncelemesi: İskandinav Mitolojisi, Netflix’in Gençlik Dizisi Dünyası ile Buluşuyor