in , ,

Sword Art Online: Alicization İncelemesi – Nereden Nereye Geldik?

Sword Art Online: Alicization incelemesi sizlerle. War of Underworld 2. Sezon ile anime beklentileri karşılayabilmiş mi?

Sword Art Online: Alicization İncelemesi

İlk gününden bu yana iyi bir hayran kitlesi elde eden Sword Art Online animesinin bir sezonu daha bitti. Yapımı izlerken resmen biz de Kirito ile birlikte “nervegear” denen cihazı kafamıza takıp Sword Art Online‘nın büyüleyici dünyasına daldık.

Herkesin hayran kaldığı ilk sezonu Aincrad ve ALO olarak iki kısımda gördük. 1. sezondan sonra düşüşe geçtiği görüşü hâkim olsa da diğer sezonlar da kendine göre güzellikler barındırıyordu. 2. sezon GGO ve Yuuki kısımlarını gördük. GGO’dan sonra arada 3 bölümlük bir boşluk vardı sanki. İkinci sezonun geri kalanı öyle çok aksiyon olmasa da ben konusunu sevdim. Devamına 3. sezon dersek Alicization‘a giriş yaptık. İyi güzel de madem konuyu böyle uzun uzun işlemek aklınızda vardı, ilk sezonun ilk 14 bölümü de biraz uzun işleseydiniz dedirtti bu sezon. 4. sezon War of Underworld adını aldı ve 5. sezon diyebileceğimiz bu sezon Sword Art Online: Alicization War of Underworld 2 diye geçiyor. 2. sezondan sonra çıkan filmi de unutmadık tabii. Bu yazımızda Underworld 2‘den bahsedeceğiz.

Sizi bilmem ama ben etkileyici dünyasıyla, dışlanmışlıktan gelen yalnızlık hissiyle, kapana kısılmışlık ve psikolojik baskısıyla, hafif dram ve hafif dozda romantizmle ve tabii ki profesyonel ana karakter Kirito’nun varlığıyla Sword Art Online‘ı çok sevdim.

Sword Art Online: Alicization War of Underworld 1. sezonunda bildiğiniz üzere Kirito hiç yoktu. Bazı bölümlerde Asuna bile yoktu. Resmen yan karakterlerle bir sezon izledik; bekledik bekledik ve umduğumuzu aldık mı peki?

Underworld 2, eskilere bol bol gönderme yapan bir sezondu. Kimileri için bu güzel oldu, nostalji yaşattı. Kimileri de yeni konu olmamasından dolayı animenin kalitesinin düştüğünü söyledi. İki taraf da haklı bence.

En baştan söylemeliyim ki bu yazı spoiler dolu olacak.

Bölüm İncelemeleri

İlk bölüm Sinon’un girişi ile başlıyor. Tamam diyoruz, gösterişli bir giriş yaptı. Derken Leafa karakteri hiç de gösterişli bir şekilde girmiyor ve tamamen saçma sahneler veriliyor. Zaten Leafa karakteri bence tamamen boş. Bölüm sonu Klein de gösterişli bir giriş yapıyor. Geri kalanları da uzatmadan getiriyorlar. Böylece ekip tamam.

İkinci bölüm İmparator Vector’nın ölümüyle aksiyona devam ediyoruz. Biliyoruz ki başka bir karakter ile geri dönecek. İşte karakterin ismini bölüm sonu yazıp çıkıyorlar.

Sword Art Online incelemesi

Unuttuk mu bunu? Tabii ki hayır. Bunun için Alicization ilk bölüme gidelim. Buyrun.

anime inceleme

İşte burada. Sinon’un ezeli rakibi. Turnuvada birinci olmuş. Sinon onu indirmek için Kirito’dan yardım istiyordu, hatırladınız mı? Ardından Alicization dünyasına girince GGO tamamen unutuluyor.

Sword Art inceleme

Prince of Hell

Bir nostalji daha. Orijinal ismi Laughing Coffin olan Gülen Tabutun lideri PoH ha. Şahsen onu hiç beklemiyordum. 1. sezondan da bir ayrıntı öğrendik. PoH meğer kendi söylemiş karargahının yerini. Biz de bir ajan haber aldı sanıyorduk. Ama ajanları da vardı sonuçta. PoH adı da Prince of Hell’den geliyormuş. Ayrıca nervegear’ı çalmış! Oyundan çıkamayacağını bilerek oyuna girmiş. Yalnız gerçek bedenine kim, nasıl ulaştı orayı atlamışlar. Muhtemelen bir şekilde onu da hastaneye aldılar. Oyun bitince de özgür kaldı.

Eiji ve Yuna mı? Bu sefer daha da geçmişe gittik. Sao filminden bunlar. Tamam Yuna geldi anladık da Eiji ölü değil ki?! Onun da mı avatarı sanal alemde geziniyor?

Sword Art Online inceleme

Melek Asuna! Bu sezon gösterişli girişlerin, çığlıklar ve bağırışların olduğu, power-up olayının havada uçuştuğu bir sezon oldu resmen. Power up almayan kaldı mı acaba? Asuna’nın adaşı Yuuki’yi de gördük.

Sword Art Online incelemesi

Kod 871

Bu arada denizaltında yani Okyanus Kaplumbağasında da işler pek yolunda gitmiyordu. Kod 871’in sırrını da öğrenmiş olduk. Meğer hain varmış içeride. Neyse 11 bölümlük sezonda Kirito sonunda uyandı. O da 6. bölümün sonunda. Eh be çok beklettin bizi Kirito. Eskilerden Eugeo da göründü. Kirito da gaza geldi tamam.

sao incelemesi

Böyle izleyince insanın VR alası geliyor. İmparator Vector’un gerçek adı Gabriel Miller demek. Onun defteri de dürüldü ama Kirito zamanında yetişemedi. 200 sene ha. Asuna da kaldı. Biraz romantik oldu böyle. Asuna’nın “Sayanora arigato” sözü ilk sezon Sachi’nin veda sözleri ile aynı. Animelerde daha pek çok yerde geçiyor bu replik.

Birini unuttuk sanki?

Kayaba Akihiko tabii ki. O da gelmese olmazdı. Ama artık sahi kimse kalmadı. O zaten sanal alemde cirit atıyor o yüzden şaşırtmadı bu sefer. Yalnız fark ettiniz mi? PoH’un cesedi kayıp. Bu demektir ki o 200 sene olayında biri o ağacı kesti ve o da kurtuldu. Nieomon’un bedeni de kayıp. Buralar yarım bırakıldı.

SaO Anime

Bu Alice’in konuşması daha önce Suudi Arabistan’da Sophia isimli bir robota vatandaşlık hakkı verilmesi olayı gibi değil mi? Baya benzerlikler var bence.

SaO Animesi

Kikuoka sana güvenmiyorum. Ordu diyor, yapay zekâ diyor. Baştan beri niyeti iyi değildi ki adamın. Hep iyi yanlarını gördük. Tam kötü yanlarını görecekken anime bitti.

Online anime

Kayaba Akihiko ve Kirito ikisi beraber pandoranın kutusu mu? Bu konudan bir sezon daha çıkardı ya yarım bıraktılar buraları hep. Bu arada bahsetmediğim pek çok sahne var. Çoğu dram sahnesi ve bence hiç olmamış. Npc veya yapay zekâ olunca ölenler, biz niye üzülelim? O sahnelere dram müzikleri hiç gitmemiş.

Sword Art Online anime

Kirito, Asuna ve Alice uzayda. Yok artık! Bunu da yaptılar be. Kirito tekrar underworld’e geri döndü ama hikaye burada bitti. Böylece Alicization tamamen bitmiş oldu. Kirito’nun savaşları da benzer şekilde devam edecek sanal evren ile bağı hiç kopmayacak. Anime biterken Kirito’nun babasından da özlü sözleri aldık güzel oldu: Bazen kaybolmuş hissetsen bile, pişmanlıkların olmadan yaşamaya çalış.

Sword Art Online Progressive

Bu açıklanan anime ise geçmişe yönelik bir anime olacak. Aincrad bölümü kısa oldu diyenlere yapılıyor sanki. Kaç bölüm veya kaç sezon olacağı hiç belli olmaz ama light novel’in hepsini yaparlarsa 50 bölüm çıkacağını düşünüyordum. Fakat film yapmaya karar vermişler. Benim yine de hâlâ umudum var. Belki bir sezon daha anime yaparlar. Anime hakkında açıklama ise şöyle:

“Bu oyunu yenmenin bir yolu yok. Tek fark nerede ve ne zaman öldüğün…”

inceleme anime

Kayaba Akihiko’nun ölümcül oyununun başlamasından bu yana bir ay geçti ve ölü sayısı artmaya devam ediyor. İki bin oyuncu çoktan öldü.

Kirito ve Asuna çok farklı iki insan ancak ikisi de yalnız savaşmak istiyor. Yine de, hem içeriden hem dışarıdan gelen zorluklarla yüzleşmek için kendilerini bir arada bulurlar. Şu anda yaşadıkları tüm sanal dünyanın bir ölüm tuzağı olarak yaratıldığı göz önüne alındığında, Sword Art Online’ın hayatta kalan oyuncuları çaresiz kalmaya başlıyor ve çaresizlik onları Kirito ve Asuna gibi yalnızlar için tehlikeli hale getiriyor. Yalnızlığın intihara eşit olduğu netleştikçe, ikisi birbirlerine inanma gücünü bulmak için farklılıklarının üstesinden gelebilecek ve böyle yaparak hayatta kalabilecekler mi?

Sword Art Online: Progressive, Kirito’nun ve Asuna’nın destansı macerasının başlangıcında başlayan Sword Art Online masalının yeni bir versiyonu – Aincrad’ın ölümcül dünyasının ilk seviyesinde! Buyrun bu da fragmanı.

Peki ya siz Sword Art Online: Alicization War of Underworld 2. sezonunu izlediniz mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Metin Kibar

1994 yılında Konya’da doğdum. Çocukluğumdan beri animeleri seviyorum. Shinsekai Yori’deki “Hayal gücü her şeyi değiştirmeye kadirdir,” fikrine katılıyorum. Animeler hakkında yazarak diğer anime hayranlarına ulaşmak beni mutlu ediyor.

Constantine 2 geliyor

Constantine 2 Geliyor: Keanu Reeves’li Devam Filmi Gerçek Oluyor

Bir Başkadır İncelemesi Netflix Berkun Oya

Bir Başkadır İncelemesi: Estetize Edilmiş Ayna Testi