in ,

Bağımsız Oyun İncelemeleri: “TerraScape”, “Road 96: Mile 0” ve “Dredge”

Son dönemlerde çıkış yapan “TerraScape”, “Road 96: Mile 0” ve “Dredge” adlı bağımsız oyunları inceledik.

TerraScape, Road 96: Mile 0 ve Dredge İnceleme
- Reklam -
- Reklam -

TerraScape, Road 96: Mile 0 ve Dredge incelemeleri ile sizlerleyiz.

Biliyorum hepimiz için ülkemizde gündem oldukça yoğun. Ekonomiden felaketlere yaşadığımız sorunlar maalesef saymakla bitmiyor ve hepsi bizde yaralar açıyor. Yine de belki video oyunlar bizim için bir nefes alma durağı olabilir.

Bu yazıda göz atacağımız oyunlardan birisi, dinlendirici tarza sahip strateji ve şehir kurma oyunu TerraScape. Bir diğeri Kayıp Rıhtım’da da incelediğim hikâye odaklı macera oyunu Road 96’in öncesini anlatan Road 96: Mile 0. Son olaraksa yakınlarda oldukça ses getiren, kozmik korkuyla harmanlanmış balıkçı teknesini kontrol ettiğimiz Dredge adlı oyuna bakacağız.

- Reklam -

Gelin bu dikkat çeken bağımsız oyunlara birlikte göz atalım.

TerraScape İncelemesi – Tatlı Bir Strateji Oyunu

Geçen yıl huzur verici strateji oyunu Dorfromantik, ayrıksı tarzıyla dikkat çekmiş ve övgüleri toplamıştı. Gerçekten oyunun geliştiricilerinin yaratıcı şehir kurma, strateji tasarımına şapka çıkarmamak elde değildi. Oyuncular ve eleştirmenlerden aldığı tonlarca övgünün yanı sıra oyun oldukça fazla satarak da bu başarısının ekonomik karşılığını almış oldu.

TerraScape İncelemesi

Ayrıca söylemeden de geçmek istemiyorum, son dönemde kendine has tarzıyla farklılaşan strateji ve şehir kurma oyunları çıkıyor. Bunlardan bir diğeri de bu yıl oynama şansına eriştiğimiz (Netflix aboneliğiyle de oynanabilen) Terra Nil. Bahsettiğim oyunlardan önceyse Islanders sayılabilir.

Eh, böyle başarılı bir dizayna sahip şehir kurma oyunu geliştirilince, devamını da görmek şaşırtıcı olmadı. Şu an erken erişimde olan TerraScape, birkaç oyun içi görsele yahut fragmanına baktığınız gibi size açıkça Dorfromantik oyununu hatırlatıyor. Görsel tarzı ve oynanışıyla çok açık bir esinlenme. Ancak kesinlikle bir kopya değil, sadece yapılan ilgi çekici oyun tasarımı beğenilmiş ve bunun üzerine yeni bir yapım inşa edilmiş. Bunu da biraz araştırmaya ve oynamaya başladığınız zaman görüyorsunuz.

TerraScape: Huzurlu Şehir Kurmak

Aynı Dorfromantik’te olduğu gibi bize şehrimizi kurmamız için parçalar veriliyor ve şehrimizi bu parçaları doğru yerleştirerek (yerleştirmemize göre aldığımız puan değişiyor) büyütüyoruz. Tabii farklı olarak TerraScape mekanik olarak daha zengin, bina çeşitliliği daha fazla. Bunun yanı sıra yine ek olarak çeşitli senaryo bölümleri yahut sınırlı kaynaklarla belli puana ulaşmaya çalıştığımız meydan okuma görevleri mevcut. Bunlar gayet hoşuma gitti.

TerraScape İnceleme

Rekabetçi maçlar yapabileceğimiz çevrimiçi özelliği mevcut. Sıra tabanlı aynı harita üzerinde parçalar koyarak belli puana ulaşmaya çalışıyorsunuz. Çeşitli strateji ve akıl oyunlarının döndüğü keyifli kısım olsa bile sadece tek maç yapabildim ve şu an rakip bulmak çok zor. Erken erişimden çıkınca, umarım bu kısmı da canlanır.

Şimdilik erken erişimde olduğu için bilhassa içeriğindeki eksiklikleri olumsuz olarak yazmak doğru değil. Yine de şu an için bilhassa senaryo bölümlerinin artırılması ve farklı harita tasarımlarının eklenmesi gerekiyor. Zaten yol haritasında da içerik açısından çeşitliliğin artacağını söylemişler. Terrascape’in internet sitesinde yol haritasında oyuna neler ekleneceği, erken erişimin oyun modları, oynanış, çeşitlilik vesaire açısından yüzdesel olarak neresinde olduğu detaylıca yazılmış. Buradan erken erişim sürecini takip edebilmek özenli bir iş olmuş.

Son Olarak

TerraScape, bilhassa rahatlatıcı strateji ve şehir kurma oyunlarında farklı tat arayanlar, geçen yıl Dorfromantik oynayıp sevmiş oyunculara hitap ediyor. Erken erişimde olmasına rağmen, şimdilik içeriğiyle 10 saat civarı oynanış sunuyor. Yol haritasındaki özellikler eklendikçe bu süre artacaktır. Çevrimiçi kısmı heyecanlandırsa bile maalesef şu anda rakip bulmak çok zor. Sonuç olarak kişisel olarak oldukça eğlendiğim bir oyun oldu.

Road 96: Mile 0 İncelemesi – Maceraya Tekrar Dönüyoruz!

Sitede incelediğim ve oldukça beğendiğim Road 96, Fransa menşeli oyun stüdyosu DigixArt tarafından 2021 yılında çıkmıştı. Yine aynı stüdyo yakınlarda, Road 96’te yaşananların öncesini anlatan Road 96: Mile 0 adlı oyunu yayınladı.

Road 96: Mile 0 İncelemesi

Bir kez daha baskının, sosyal ayrıştırmanın, ekonomik eşitsizliğin kol gezdiği otoriter ulus Petria’dayız. İlk oyundan yan karakter Zoe’yu hatırlar mısınız? Babası acımasız hükümette bakan olan, fakat buna rağmen isyan ederek yollara düşen Zoe’nun hikâyesi hepimizin ilgisini çekmişti. Bu sefer kendisinin ülkeden kaçmaya çalışmadan önceki geçmişine gidiyoruz. Yanında en yakın dostu Kaito’yla isyana giden yolu deneyimliyoruz.

Road 96: Mile 0 Hükümetin Açlığı Dinmiyor

İlk oyunda rastgele gençleri kontrol ediyorduk ve kaçışımız boyunca denk geldiğimiz karakterlerin hayatlarını öğreniyorduk. Oyunda doğrudan Petria’da yaşamak yerine yollarda bu ülkenin ne kadar baskıcı olduğunu duyuyorduk.

Bu sefer şehrin zengin kesiminden gelen Zoe ve dezavantajlı bölgede yaşan Kaito’yu sırasıyla kontrol ediyoruz. Doğrudan Petria’nın kalbinde eşitsizliği iliklerimize kadar yaşıyoruz, gerçekten ülkede neler olup bittiğini görüyoruz. Yakın arkadaşların ilişkisi nasıl değişecek? Kaito’nun direnişe yakınlığı, Zoe’nun ülkenin gerçekliğine karşı gözlerinin açılması… tüm bunlar sizin de vereceğiniz kararlara göre şekilleniyor.

Vereceğiniz kararların neticesinde de bu iki dostun hikâyesi 8 farklı sonla bitiyor. Eh, tabii ki neler olduğunu burada söyleyecek değilim. Ancak burada bazı olumsuzlukları belirtmem gerek. Bilhassa ilk oyunda bir tercih yaptıktan sonra ne olacağına dair merak bu sefer yok. Bunun yanı sıra sonlara baktığımda tercihlerin sonuçlarını, bunlar arasındaki farklılıkların oldukça sınırlı olması hiç tatmin etmiyor. Bazı kararlar neden bu sonuca gitmiş, hiç iyi tasarlanmamış diye düşündüm. Ayrıca genel olarak anlatı ve diyalog kalitesi de daha zayıf.

- Reklam -

Road 96: Mile 0 İnceleme

Bunun yanı sıra ilk oyundan farklı olarak kaykay sürme bölümleri eklenmiş. Zoe ya da Kaito ile çok zorlamayan, puan toplayarak yüksek skor elde etmeye çalıştığımız hikâyeyle ilişkili kısımlar var. Maalesef oldukça sıradan bir mekanik kullanımı olmuş, ilk oyunun yaratıcılığının yanında beklentileri hiç karşılamıyor.

Sona Doğru

Yaklaşık 4 saat süren oyun, ilk oyunun başarısının yanına yaklaşmıyor. Hikâye anlatımı, diyalog yazımı yahut mekaniklerin kullanımı vasatı aşamamış. Tercihlerimize göre şekillenen sonlar tatmin etmiyor. Müzikleriyse ilk oyun gibi gayet başarılı.

Yine de ilk oyunu sevenler ve Zoe’nun yaşamının öncesini merak edenler bakabilir. Harika olmasa da bu oyunun evrenini sevenler için bakılabilecek bir yapım.

Dredge İncelemesi – Gizemli Sular

Yeni Zelanda menşeli bağımsız oyun stüdyosu Black Salt Games tarafından geliştirilen Dredge, kozmik korkuyla balıkçılık ve keşif yapmayı birleştiren ilginç bir yapım. Geliştiricilerin belirttiğine göre kozmik korkunun yanı sıra oyunun atmosferi oluşturulurken kasvetli, bunaltıcı ortamlara sahip Frostpunk ve Papers, Please gibi oyunlardan esinlenilmiş. Görsel tasarımın yanı sıra karakterlere de yansıyan bezginlik hâlini görmek mümkün. Ama kısaca hikâyesi neymiş göz atalım.

Dredge İncelemesi

Bir sahil kasabasına teknemiz harap hâlde geliyoruz. Kasabanın yöneticisi, bize teknemizin onarımı karşılığında balıkçılık işi teklif ediyor. Eh, el mecbur kabul ediyoruz ve ilk başta ‘sakin’ görünen sulara oltamızı atıyoruz. Yakaladığımız çeşitli balıkları sahil kasabasına dönerek satıyoruz. Fakat bu iş tuhaflıklarını sunmaya hızlıca başlıyor. Borcumuzu ödemeyi kafaya koymuşken, yerel halkla tanışıyor ve bölgeye ait yeni gizemler keşfediyoruz. Issız bir adada yaşayan koleksiyoncuyla tanışıyoruz ve takımadalardaki antik kalıntıları kurtarmamızı söylüyor, bunun karşılığında keşiflerimizde kullanacağımız doğaüstü güçler kazanıyoruz.

Dredge: Her Şey Zihnimizde Mi, Yoksa…?

Oyun gündüz ve gece olmak üzere iki döngüye sahip, teknenizi hareket ettirdikçe yahut balık veya yıkıntılardan eşya çıkarınca zaman geçiyor. Gündüzleri sakin sakin dolaşabiliyorsunuz. Fakat geceleri… yolculuğa devam ettikçe, karanlık arttıkça paniğiniz artıyor. Garip sis, renkler, birden çıkan kayalar (çarparsanız tekneniz zarar görüyor), hayalet gemiler, canavarlar. Tuhaf kozmik korkunun hediye ettiği o peşinizi bırakmayan korkutucu his, bilhassa geceleri hep yanınızda. Çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Zihnimiz bize oyun mu oynuyor, halüsinasyonlar mı görüyoruz, yoksa gördüğümüz gariplikler gerçek mi bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey, bu tuhaflıklar teknemize zarar veriyor ve tamir etmemiz gerekiyor. Ayrıca bölge sahil kasabalarında yaşayan halk da oldukça tuhaf ve sürekli dikkatli olmamızı söylüyorlar. Bunların üzerine anormal balıklar da yakalıyoruz.

Kısacası burası normal değil! Ama bölgenin gizemini merak etmemek de elde değil.

Dredge İnceleme

Oyunda balık avlama ya da eşya çıkartmak için doğru zamanda tuşa basmanızı gerektiren, zorluğunu ayarlayabildiğiniz kısa bir mini oyun tasarlanmışlar. Avladığınız balık türüne göre mini oyun değişmekle birlikte ana mantığı aynı. Keyifli olsa bile, oynadıktan bir süre sonra sıkmaya başlayabilir. En azından ben bu mini oyunların daha çeşitlenmesini bekledim.

Sahil, volkanik, sığ vesaire gibi farklı oltalarla avlayabileceğimiz balık türleri var ve hangi olta türü yanımızdaysa o balığı avlayabiliyoruz, oltalar da envanterimizde yer kaplıyor (yani, yola çıkmadan önce ne yapacağımızı planlamamız gerekiyor). 125’ten fazla deniz canlısı içeriyor Dredge. Bunun yanı sıra para kazandıkça daha gelişmiş motor, far gibi eklemeler de satın alabiliyoruz.

Son Olarak

Kısacası Dredge, atmosferi ve güzel görselliğiyle dikkat çeken, tüylerinizi ürperten keyifli bir kozmik korku ve balıkçılığın harmanlandığı yapım olmuş. Geceleri paniklediğinizde zihninizin size oyunlar oynaması çok güzel aktarılmış, karanlıkta yolunuzu bulmaya çalışırken yaşadığınız ürperme hissi çok fena! Bazen yorabiliyor ancak amaçları da o hâliyle.

Oyunda göze çarpan sorun balık avlarken mini oyunların başta keyif verse ve avladığınız balığa göre değişse bile bir süre sonra sıkmaya başlaması. Yine de balık avlama mini oyunu genel anlamda fena değil. Yeni antik eşya buldukça yeni yetenekleriniz, farklı balıklar keşfetmek, değişik yan görevler derken Dredge iyi ve şans verilmeyi hak eden bir oyun.

TerraScape, Road 96: Mile 0 ve Dredge oyunları hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazla oyun içeriği için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yedi Akbaba Efsanesi - Ömer Ünal

Ömer Ünal’ın Yeni Kitabı “Yedi Akbaba Efsanesi” Raflardaki Yerini Aldı

Gezegen 9: Güneş Sistemi'nin Kayıp Dokuzuncu Halkası

Güneş Sistemi’nin Kayıp Halkası: Gezegen 9’un Gizemi Çözülüyor mu?