in ,

The Bradwell Conspiracy: Büyük Şirketin Büyük Komplosu Olur

Hikâye anlatımına odaklanan bulmaca türündeki The Bradwell Conspiracy adlı oyunu inceledik.

The Bradwell Conspiracy inceleme
- Reklam -
- Reklam -

2007 yılında Portal piyasa çıktığında, bulmaca türü büyük bir değişikliğe uğradı. Zaten ‘macera’sız bulmaca oyunları gittikçe azalırken, Portal’ın türe getirdiği yenilik pek çok oyunun da önünü açmış oldu. Birinci şahıs perspektifinden gördüğümüz, sağa sola koştururken hikâyenin aktığı ve elimizdeki silahın/cihazın oyunun bulmaca mekaniklerini oluşturduğu bu tarz oyunların bir diğeriyle, A Brave Plan tarafından geliştirilen “The Bradwell Conspiracy” ile karşınızdayız.

Nerede Teknoloji, Orada Gizli İşler

The Bradwell Conspiracy, bir aile şirketi olan Bradwell Electronics’in Stonehenge üzerine kurduğu tesis ve müzede geçiyor. Başlıca çalışma alanı sürdürülebilir temiz su olan şirket, müzede bir bağış etkinliği düzenler. Ancak tam bu sırada sebebi bilinmeyen büyük patlama ortalığı mahveder ve biz de müzede kapalı kalırız. Çok geçmeden anlarız ki, şirket çalışanlarından Dr. Amber Randall da tesiste kapalı alanlar arasındadır.

Bradwell Conspiracy

- Reklam -

Dr. Randall ile iletişimimizi hep akıllı gözlüğümüz (arayüzü İngiliz komedyen Jonathan Ross tarafından seslendirilmiş) üzerinden sağlıyoruz, karakterimiz konuşamadığı için ona bulunduğumuz yerlerden fotoğraflar yolluyoruz ve bu, oyundaki bulmaca çözme mekaniklerinden birisini oluşturuyor. Bulmacalar ve yapılacak işler dışında da fotoğraf gönderdiğimizde yorum yapıyor, sohbet ediyor ve fena sayılmayacak da bir espri anlayışı var. Saçma sapan şeyler gönderdiğinizde de tepkisi ona göre oluyor, mesela koridorun fotoğrafını çektiğinizde “Koridor mu, bilmem ki, acaba sonuna kadar yürüsen mi?” gibi laflar ediyor.

Oyunun diğer bulmaca mekanikleriniyse “Mobil Madde Yazıcı” olarak adlandırılan bir cihaz oluşturuyor. Bu cihazla uygun nesneleri tarıyor ve yeri geldiğinde tekrar 3 boyutlu olarak anında yazdırarak bulmacaları çözüyoruz. Taradığımız maddeler aynı zamanda bize kaynak da sağlamış oluyor.

Güzel Mekanlar, Kolay Bulmacalar

The Bradwell Conspiracy daha başlar başlamaz mekan tasarımları ve renk seçimleriyle ne kadar özenli ve iyi bir iş çıkardığını belli ediyor. Şirketin ruhunu yansıtan posterler, gezdiğiniz çeşitli odaların dekorasyonları derken gezdiğiniz mekanlarda hiç sıkılmıyorsunuz.

Bradwell Conspiracy

- Reklam -

Ancak oyun her ne kadar aksini iddia etse de, oyunun bulmacaları için aynı özenden bahsetmek pek de söz konusu değil. Oyundaki biri hariç tüm bulmacaları neredeyse ilk bakışta çözdüm. Ancak bulmacaların zor olmaması kötü oldukları anlamına gelmiyor, oyunun mekaniklerini kullandığınız bu bulmacalardan keyif alıyorsunuz. Yine de, özellikle üç boyutlu yazıcıyı içeren çok daha fazla ve yaratıcı bulmacalar olabilirmiş.

Oyunun Arkasındaki Büyük İsimler

The Bradwell Conspiracy’nin arkasında Fable, Batman, Tomb Raider ve Ether One gibi oyunlarda görev almış ve “oyun dünyasının Oscar ödülleri” olarak bilinen BAFTA’ya sahip pek çok insan var. Bunun yanı sıra hikâye diyalog ağırlıklı sayılabilecek şekilde ilerlediği için, Battlestar Galactica ve Buffy The Vampire Slayer gibi yapımlarda görev alan Jane Espenson ve Husbands’ta emeği olan Brad Bell bu konuda oyuna danışmanlık yapmış. Oyunun müzikleriyse, Journey ve Assassin’s Creed Syndicate gibi oyunların müziklerini de bestelemiş olan Austin Wintory tarafından hazırlanmış.

Bradwell Conspiracy

Steam üzerinde ₺32 fiyatıyla satışa sunulan oyun, ayrıca Türkçe arayüz ve altyazı desteğine de sahip. Üstelik altyazıların çevirileri son zamanlarda oyunlarda pek de görmeye alışık olmadığımız kadar düzgün ve özenli.

Hikâye odaklı, özellikle de bulmaca çözmeye yönelik oyunları seviyorsanız, The Bradwell Conspiracy size sunduğu yaklaşık 4 saatlik oyun deneyimiyle son derece tatmin edici olacaktır.


* Gibbous – A Cthulhu Adventure: Lovecraft Evreni Hiç Bu Kadar Sevimli Olmamıştı

* Swag and Sorcery: O Büyülü Kostüm Benim Olacak!

* Morphies Law: Acayip Bir Savaş Arenası

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Rüzgarların Ötesinde - Ak Kitap'ın Işığı

Rüzgarların Ötesinde Serisinin Devamı Ak Kitap’ın Işığı Raflarda

Âşıklar Bayramı kemal varol

Âşıklar Bayramı: “Baba” Dediğin Tamamlanmamış Bir Kelimedir