in ,

The Hollow: Netflix’ten Macera Dolu Bir Animasyon

Gizemli bir odada uyanan ve birbirini tanımayan üç gencin maceralarını anlatan 10 bölümlük Netflix animasyon dizisi The Hollow’u sizler için inceledik.

the hollow inceleme

The Hollow incelemesi ile karşınızdayız. Josh Mepham, Kathy Antonsen Rocchio ve Greg Sullivan tarafından yaratılan Netflix animasyon dizisi hakkında ilk görüşlerimiz sizlerle.

Netflix’in haziran ayında yayınladığı ve toplamda 10 bölümden oluşan The Hollow animasyonseverleri oldukça heyecanlandırmıştı. Peki beklentileri karşılayabildi mi? Yayınlanır yayınlanmaz büyük beklentilerle izlemeye başladığım ve ilk bölümlerde oldukça heyecan duyduğum bir animasyondu fakat sonlara yaklaştıkça tahmin edilebilirliği ve klişeleri yüzünden hevesimin kaçtığını inkâr edemeyeceğim bir finale sahip olduğunu söylemeliyim. Ne gariptir ki bunca olumsuzluğa rağmen bolca bahsetmek istiyorum bu yapımdan. Uyarmadan geçmeyelim inceleme bir miktar ‘sürpriz bozan’ (spoiler) içermektedir.

The Hollow İncelemesi: Boş Bir Odada Başlangıç

Hikâyemiz bomboş bir odada başlıyor. Bu odada uyanan 3 kişi var: Kai, Adam ve Mira. Hikâyemizin ana karakterlerini oluşturan bu üçlüyü animasyonun ilk sahnelerinde tanıyoruz. Yani ıssız bir adaya düşseniz yanınıza mutlaka almanız gereken 3 kişiden bahsediyorum. Eğlenceli, sakar ve saf ama enerjisiyle grubu pozitif yönde ateşleyen Kai. Akılcı, güçlü ve lider Adam. Anaç, savaşçı ve grubu bir arada tutan Mira. Buraya kadar tüm klişeler tamam. Devamında neler değişiyor? Pek bir şey değil ne yazık ki. Bomboş bir odada, birbirini tanımayan ve hafızaları silinmiş olarak uyanan 3 kişinin maceralarını izlemeye başlıyoruz.

the hollow animasyon

The Hollow – Olay Örgüsü ve Karakterler

Karakterlerimiz kendilerini sürekli değişen ve engellerle dolu olan mekanlar arasında gidip gelirken buluyor. Karşılarına çıkan engeller genelde ilk bakışta kan donduran ama zamanla sevimlileşen karakterler oluyor. Yani karşımıza çıkan canavarlara sempati duymamız isteniyor ısrarla. Her çıkan engel başka bir engel doğuruyor ve karakterler bunları aşarken kendilerine özel süper güçler edindiklerini fark ediyorlar. Tüm bu maceralar olup biterken bir yandan neler olup bittiğini çözmeye çalışıyorsunuz.

Söylemeden edemeyeceğim. Bölüm sonu canavarına karşı alınan bir ‘power-up’ sahnesi var dizinin sonlarında. Neyse ya… Söylemeyeyim en iyisi. Devam edelim.

Bu arada, dizinin sonlarına doğru ortaya çıkan şeytan keşişleri HunterxHunter karıncalarına benzeten bir tek ben miyim? Karakter tasarımları oldukça ilgi çekiciydi. Ayrıca karakterlerin, “Biz birlikte güçlüyüz!” mesajına da tam puan.

Tuhaf Adam

Karakterlerin her başı sıkıştığında yardım istedikleri, birden beliren ve bir portal açarak onları bulundukları mekandan koparıp yeni maceralara sürükleyen tuhaf adam, dizinin en gizemli karakteri olma görevini üstleniyor. Onları sürüklediği macera her zaman bir diğerinden daha zorlu oluyor. Bu nedenle karakterler ancak ölüm ile burun buruna gelince çağırıyor bu tuhaf adamı. Dile benden ne dilersen, seni daha da zorlu maceralara sürükleyeyim. Sinir bozucu ve renkli biri. Gerçekte kim olduğunu ise ancak final bölümünde anlıyoruz.

the hollow netflix

Gerçek Bir Kötü: Vanessa!

Karakterlerimiz bu uzun soluklu maceralarında kendileri gibi 3 kişiyle karşılaşıyorlar. Bu kişiler tıpkı onlar gibi hafızalarını kaybetmiş ve kendilerini engellerle dolu bambaşka bir evrende bulmuş kişiler. Fakat tuhaf bir şeyler var. “İzleyicide âdeta 2 adet takım mı var?” sorularını uyandırmasıyla açlık oyunları sinyalleri vermiyor değil. Bu 3 yabancı oldukça sinsi, kibirli ve bizimkilerden çok daha fazla bilgiye sahip olduğu kesin. “Sonunda kötü karakterleri buldum!” derken, dizinin yaratıcıları mizahi yönden yumuşatıp şapşallaştırarak sevimli kötüleri sunuyor yine bizlere. Fakat içlerinden biri hariç. Yok mudur gerçek bir ’kötü’ karakter bu dizide peki? Elbette, Vanessa! Dizide göründüğü ilk dakikadan itibaren tüm sinyalleri veriyor izleyiciye. Eğer dizi 2. sezon için onay kararı alırsa, Vanessa üzerinden bolca kötülük yayılacak dünyaya. Bu sefer sevimli olmayan türden.

Son Olarak 

Şöyle bir göz geçiriyorum yazdıklarıma, bir incelemeden çok olumsuz eleştiri yazısına dönmüş gibi. Hakkını yemek istemem. İzlerken oldukça güzel vakit geçirdim, fakat heyecanlanmadım. Final bölümü ile beklentilerimi karşılayamadı. Ama karakter gelişimleri ve çizimlerini oldukça severek izledim. Devam ederse severek takip edeceğim bir yapım. Güzel vakit geçirmek isteyen herkese öneririm.

İyi seyirler!

Seren Şapcılar

3 Nisan 1995 tarihinde İzmir’de doğdum. Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım öğrencisiyim. Yaklaşık iki yıldır yurtdışına el işi ürünler satmaktayım. Fantastiğe olan ilgim, çocukluğumu izlemekle geçirdiğim Jurassic Park serisine olan hayranlığım ve dinozorlara olan yoğun sevgim ile başladı. Bunu fantastik seri kitaplar takip etti ve kendim de birkaç deneme yazmakla uğraştım. Anime dünyasına girişim yoğun tavsiyeler üzerine Fullmetal Alchemist ile başladı ve ardından neredeyse tüm türlerden bolca anime izledim. İleride oyun, oyuncak tasarımı alanında çalışmak istiyorum.

Clive Barker’ın “Nightbreed” Filmi Bu Kez Televizyon Dizisi Oluyor

Orta Dünya Hayranları “Beş Ordular Savaşı”nı Canlandırdı