in ,

Yüzüklerin Efendisi Dizisi “The Rings of Power”ın 7. Bölüm İncelemesi: Finalden Önce Yapılmaması Gereken Hatalar

The Rings of Power 7. bölüm incelemesi sizlerle. Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisi, her geçen bölümde beklentilerin daha da düşmesine sebep oluyor.

the rings of power 7. bolum inceleme
- Reklam -
- Reklam -

The Rings of Power 7. bölüm incelemesi ile Amazon Prime Video’nun Yüzüklerin Efendisi dizisinde, evrene hiçbir katkısı olmayan sıkıcı bir bölümün neleri yanlış yaptığına göz atıyoruz.

Amazon Prime Video’nun merakla beklenen dizisi Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’nin “Udun” isimli altıncı bölümü 23 Eylül’de yayınlanmıştı. The Rings of Power’ın “Göz” adlı yedinci bölümü 7 Ekim’de yayına girdi. Yanardağ patlaması ve final bölümü arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlayan bir hazırlık bölümü mahiyetindeki bu bölüm Southlands, Khazad-Dum ve Harfoot hikâyelerini izleyiciye sunuyor. Numenor, Lindon ve Eregion hikâyelerine verilmiyor.

Bölümün adının “Göz” olması artık Sauron ile tanışacağımızı düşündürse de bölümün ilk anlamsızlığı olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü neden bu adlandırmanın tercih edildiğine ilişkin herhangi bir gönderme bulunmuyor. Aksine “Ateş ve Duman” başlığı Balrog sahnesi ile beraber düşünülünce daha uygun olabilirmiş. Bölümün ana teması suçluluk olarak seçilmiş. Karakterlerimiz yolunda gitmeyen işler için kendilerini sorumlu tutuyorlar.

- Reklam -

The Rings of Power 7. Bölüm İnceleme

The Rings of Power 7. Bölüm Neyi Anlatamıyor?

Açılış sahnesinde yanardağ patlamasının ardındaki yıkım ve düzensizlik ile karşılaşıyoruz. Bu noktada görsellik ve atmosfer kaliteli görünürken karakterlerimizin sıcaktan etkilenmemesi, yalnızca kül ve toza maruz kalmaları ufak bir tutarsızlık olarak ortaya çıkıyor. Numenor birliğinin kurtulabilenleri kendi kamplarına taşımasının gösterilmesiyle yeni çelişkiler doğuyor. Önceki bölümde Numenor birliğinin Southlands’a sanki gemileri indirip dört nala at sürerek geldiği gösterilmişken bu bölümde önce bir kamp kurduklarını sonra yardıma geldiklerini öğreniyoruz. Bu, onların geliş süresinin uzadığı anlamına geliyor.

Bir diğer çelişki ise bölümde bahsedilen Pelargir liman kenti ile alakalı. Önceki bölümlerde Numenor’un sanki Orta Dünya ile hiç alakası olmadığı anlatılmak istenirken bu bölümde eski bir kolonisi olduğu ifade edildi. Buradan anlaşılan o ki Numenorlular Orta Dünya’da koloniler kurmuşlar ve sonra bu kolonileri terk etmişler. Ancak Üç Numenor gemisi Southlands’a giderken Pelargir’den geçmek zorunda. Peki Pelargir halen Numenor hakimiyetinde mi yoksa başka güçlerin mi elinde? Bu önemli bir belirsizlik.

Pelargir

Isildur’un kayıplara karıştığı, Miriel’in görme yetisini kaybettiği, Halbrand’ın ağır yaralı iken bir anda at sürdüğü bölümde Galadriel’in eşi Celeborn’un yokluğunun anlatılması kanona yapılmış belki de en büyük ihanetti. Galadriel’in bilge, olgun ve evli bir karakter olduğu kanonda açık iken senaryo ekibi Celeborn’u sanki ölüymüş gibi göstererek hem Elrond ile Galadriel’in akrabalığını ortadan kaldırmış hem de Halbrand – Galadriel aşkının temellerini oturtmuş oldular. Tolkien’e bağlılık vurgusu yapım ekibi tarafından sık sık vurgulanırken bu durumun dizide nasıl gerçekleştiği ise cevapsız bir sorudan ibaret.

Harfoot kısımları ise hikâyenin geleceği açısından soru işaretleriyle dolu. Bu halkın en erken ikinci sezonda ana hikâyeye bağlanacağını düşünebiliriz. Bu sahnelerde Meteor Adam’ın kötücül olmadığından ancak gücünü de kontrol edemediğinden emin oluyoruz. Beyazlara bürünmüş tarikatın ise kötü olduklarından ise emin oluyoruz. Meteor Adam’ı arayan kötü bir ekip, bilediği topraklara doğru giden önemli bir karakter ve bu karaktere yoldaş olmak için bir Hobbit tayfası oluşması filmlere bir gönderme niteliğinde.

The Rings of Power 7. Bölüm Eleştirisi

Khazad-Dum kısımları The Rings of Power 7. bölümün en tatmin edici sahneleri olsa da kanona aykırı olmasıyla daima eksik kalıyor. Bu sahnelerde cüce krallığı içinde taht oyunları görebilecekken yalnızca eşi tarafından dolduruşa getirilen bir Cüce Prensi izliyoruz. Mithril’in iyileştirici gücünün gözlerle görülmesi fikrinin nasıl ortaya çıktığını tahmin etmek mümkün. Senaryo ekibi Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ve filmlerde Mithril’in oldukça hafif ve dayanıklı bir madde olmasını bir tür büyü olarak yorumlamışlar. Frodo’nun Mithril yeleği bir çelik yelek görevi görmesinin ötesinde yaralanmayı önleyen ve yaraları çabuk iyileştiren bir kalkan olarak görülmüş. Bu zorlama yorum sebebiyle yapımda tutarsızlıklar oluşuyor.

- Reklam -

Ayrıca Mithril konusunda Cücelerin derinlerde bir Balrog tehdidi bulunduğunu bildiği anlaşılıyor. Bunu bilerek sadece kazmadan yaşamak ise oldukça anlamsız. Cüce Kralı etkileyici bir karakter olsa da genel olarak hikâye ve kurgu sınıfta kalıyor.

The Rings of Power 7 . Bölüm Hakkında Son Sözler

Karakter gelişiminin yaşanmadığı, bir önceki bölümden bir adım ileri gidilmediği The Rings of Power 7. bölümde hikâye hiçbir şey kazanmıyor. Bu bölüm hiç olmasa ve doğrudan final bölümüne geçilse hikâyede herhangi bir kayıp oluşmayacağı açık. Pek çok dizide ara bölümlere yer verilmesi olağan ve alışılmış bir durum. Ara bölümlerde karakter gelişimler ve olay akışı yavaşça ilerler. Ancak bu bölümde bir gelişim ve ilerlemeden söz etmek olanaksız.

Celebrimbor ve Güç Yüzükleri hikâyesi görsel ve sözel olarak neredeyse tamamen boşluktan ibaret. Kraliçe’nin ayrılmasının ardından Numenor’da ne gibi siyasi gelişmelerin yaşandığı meçhul. Yanardağ patlamasından Lindon, Khazad-Dum ve Eregion’un haberi var mı? Tüm bu bölgelerin birbirinden kopuk ve habersiz olması imkânsız iken dizide tam olarak bu şekilde aktarılıyor. Bu hem yapımın kendi içinde tutarsız hem de kanona aykırı.

Yüzüklerin Efendisi dizisi 7. Bölüm İncelemesi

The Rings of Power için önceki bölüm incelemesinde “Mordorlaşma”nın başladığından ve sürdüğünden söz etmiştik. Bu bölümde Mordorlaşma tamamlanıyor. Ancak Southlands’ın Mordor adını alışı grafikler üzerinden son derece yüzeysel bir şekilde gösteriliyor. Mordor’un Mordor olması için yanardağ patlaması ilk olarak güzel bir fikir olarak görülse de durumun sadece buna bağlanması kolaya kaçma olarak görülebilir. Mordor üç tarafı dağlarla çevrili bir bölge. Bu bölgeyi ele geçirme mücadelesi verilse ve yanardağ patlaması kötülüğün ateş gücünü temsil etse daha epik ve anlamlı hikâye ortaya çıkabilirmiş. Aynı kolaya kaçma indirgemeci tutumu sezonun tamamında gördük. Önceki bölümlerde olduğu gibi bu bölümde de yüzeysel bir senaryo ile karşılaşmak üzücüydü.

The Rings of Power dizisinin sezon finali olacak 8. bölümü 14 Ekim’de yayına girecek. Bunun ardından yapımın bir yıldan fazla bir süre sonra 2. sezon ile seyirci karşısına çıkacağı belirtildi. Yeni sezon çekimleri kısa süre önce İngiltere’de başlayan dizi için ne yazık ki pek heyecanlı olduğumuz söylenemez.

The Rings of Power 7. Bölüm Yorumları

Sizler The Rings of Power 7. bölüm hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı ve final bölümüyle ilgili teorilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google Haberler üzerinden de takip edebilirsiniz.

Alpaslan Tandırcı

2018'den bu yana Kırktuğ ve Fantas(an)tik gibi e-dergilerde ve birkaç blogda yazılar kaleme aldım. Bursa Uludağ Üniversitesi'nde Tolkien araştırmaları, siyaset bilimi ve ekoloji alanında uzmanlık çalışmalarına devam ediyorum. J.R.R. Tolkien ve onun Orta Dünya'sı benim için tahammül etmesi hayli zor olan gerçeklerin acı dünyasına bir alternatif teşkil ediyor. Olórin kadar bilge, Fingolfin kadar yiğit ve Felagund Finrod kadar fedakâr biri olabilmeyi hedefliyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Atatürk Yapay Zekâ

“Atatürk Bugün Yaşasaydı Nasıl Görünürdü?” Sorusunu Yapay Zekâ Cevapladı

His Dark Materials 3. sezon fragmanı

His Dark Materials’ın 3. ve Final Sezonunun Resmi Fragmanı Yayınlandı