in ,

The Third Day İncelemesi: Kelt Rüzgârlarının Estiği Gizemli Bir Ada Macerası

The Third Day incelemesi. İlhamını Kelt mitolojisinden alan, The Wicker Man esintili HBO dizisi hakkında eleştirilerimiz.

The Third Day Dizi HBO

The Third Day incelemesi sizlerle. HBO orijinal yapımı olan dizi bizleri İngiltere’ye, geçmişi Kelt topluluklarına kadar uzanan bir adaya davet ediyor.

Gizemli adaları konu alan yapımları hepimiz severiz sanırım. Bunun en büyük kanıtı da Lost dizisidir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesi var. Bu sefer karşımızda yine bir gizemli ada konulu HBO yapımı The Third Day dizi var.

Dizinin baş rolünde ünlü aktör Jude Law yer alıyor. Law’a başrollerde Fantastic Beasts serisinde Tina Goldstein rolü ile tanıdığımız Katherine Waterston ve Moonlight’ta izleme fırsatı bulduğumuz Naomi Harris eşlik ediyor. Serinin yaratıcı koltuğunda Felix Barret (The Third Day: Autumn) ve Dennis Kelly (Utopia, Pulling, Black Sea) oturuyor. Yapımcı koltuğunda ise bir başka ünlü aktör ve yapımcı Brad Pitt yer alıyor.

The Third Day Konusu: Yolculuk Başlasın!

Kısaca konudan bahsedecek olursak eğer Sam (Jude Law) kırsal bir yerde telefonla konuşurken başlıyor dizi. Kendisi o sırada bir polis soruşturmasından kaçıyor. Telefon konuşması bitince kırsalda yürüyüşe çıkıyor ve bir şelale kenarında ağlıyor. Ardından bir çocuk giysisini suya bırakıyor. Tam arabaya binip dönecekken bir kızın intiharına tanıklık ediyor. Kızı kurtarmayı başarıyor. Kıza, onu ailesine götürmeyi teklif ediyor ve adaya doğru yola çıkıyorlar. Ada yolu biraz engebeli. Çünkü adaya tek bir yol var ve bu yol gelgit sebebi ile günün büyük kısmında sular altında kalıyor. Adaya gelen Sam daha ilk dakikadan türlü tuhaflıklara tanık oluyor.

The Third Day Dizi HBO

Osea isimli adada telefon çekmiyor. İnternet yok. Sam hemen geri dönmek istiyor ama gelgit buna engel oluyor zannediyoruz ama Sam’in burada kalması çok daha derin bir konuya dayanıyor.

Dizi toplam 6 bölümden oluşuyor ve Summer ve Winter olarak ikiye ayrılmış durumda. İlk 3 bölümde Sam’in hikâyesine odaklanıyoruz. Sonra ki 3 bölümdeyse Sam’i arayan eşine geçiş yapıyoruz.

Kelt Zamanlarına Dayanan Bir Tarih

Dizimizin konusu kısaca bu şekilde. Tabii her gizem konulu dizi-filmlerde olduğu gibi konu çok daha derin. O yüzden daha fazla sürpriz kaçırmak istemiyorum.

Adanın merkezinde Kelt mitolojisi yer alıyor. Ada sakinleri kendilerini Hıristiyan olarak nitelendirseler de yaptıkları çoğu şey Kelt kültüründen izler taşıyor.

hbo jude law dizi

Keltlerden de kısaca bahsedersek eğer kendileri Britanya adasının ilk sakinlerinden. Din adamlarının yönetiminde yaşıyorlardı ve ürünlerinin koruyucuları olan kır tanrılarına inanıyorlardı. Dizide de ada sakinleri bu ürünlerinin korunması için birtakım işlere kalkışıyorlar.

Birisi “The Wicker Man” mi Dedi?

Dizi birçok yönden The Wicker Man filmi ile benzerlik gösteriyor. Tabii benim dediğim 1973 yapımı olan ve başrolünde efsanevi aktör Christopher Lee’nin yer aldığı film. Bir de bu filmin başrolünde Nicolas Cage’in yer aldığı 2006 tarihli bir yeniden yapımı var. O, ne yazık ki pek de beklentileri karşılayan bir yeniden çevrim olamamıştı.

hbo dizileri

The Wicker Man (1973) filmi de yine bir Britanya adasında geçiyor. Gizemli bir topluluk var. Tek bir kişi tarafından yönetiliyorlar. Adaya bir kayıp kız soruşturması için gelen dedektifi izliyoruz. Ama evet bildiniz: Konu bir kayıp kız araştırmasından çok daha derine dayanıyor.

Jude Law Detayı ve Yakın Planlar

Jude Law’ı dizi dünyasında görmeyi özlemişiz açıkçası. Kendisini en son The New Pope dizisinde izlemiştik. Dizideki oyunculuğunu genel anlamda başarılı bulduk. İlk bölümlerdeki adadaki şaşkın halleri çok başarılıydı.

Dizideki genel oyunculuk performansları ortalama üstü. Ada sakinlerinin oyunculukları, kostüm ve makyajları başarılıydı.

The Third Day dizisi hbo jude law

Yapım bünyesinde pek çok yakın plan çekim var. Özellikle Jude Law’ın sakal tıraşı durumunu çok rahat takip edebiliyorsunuz. Dizinin kimi planları o denli yakın ölçekte tutulmuş. Bu esnada arka plan da flulaştığı için diziyi bilgisayar ekranından izlemeyi tercih edenlerin gözleri biraz ağrıyabilir.

The Third Day Hakkında Son Sözler

HBO yapımlarını hepimiz biliriz. Genel bir kaliteye sahiptirler. The Sopranos, Game of Thrones, Westworld birkaç örnek. The Third Day dizisi ortalama üstü bir yapım olmasına rağmen yine de bir HBO dizisi havası vermek konusunda başarısız oluyor.

Gizem ve gerilim türlerine ilgi duyanların rahatlıkla tüketebileceği bir yapım olmuş. Tek oturuşta 6 bölümü de bitirmek işten bile değil. Aynı şekilde, Jude Law hayranlarının da ilgiyle takip edebileceği bir seriden bahsediyoruz.

The Third Day dizi jude law

Ancak türe aşina olanlar, The Third Day ile pek de yeni bir şeyler bulamayabilir. Birçok izleyici için dizinin sonu aşağı yukarı tahmin edilebilir konumda. O açıdan, türün sadık takipçilerinin biraz hayal kırıklığına uğrayabileceğine inanıyorum.

Mini dizi formatında olan yapımın 2. sezonu muhtemelen olmayacak.

The Third Day dizisini Türkiye’den izlemek yasal olarak mümkün. Her ne kadar HBO ve HBO Max kanalları ülkemizde yayında olmasa da yapımın gösterim hakları beIN CONNECT Türkiye tarafından satın alınmış durumda.

Dizinin IMDb puanı bu yazının yazıldığı gün itibarıyla 6,5. Bu düşük puanı pek hak etmiyor ancak dediğim gibi türe yeni bir şey katmadığı için çok yüksek puan alması da sürpriz olurdu açıkçası.

Peki siz The Third Day dizisini izleme fırsatı buldunuz mu? Yapıma dair yorum ve teorilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Okan Boynukısa

22 Temmuz 1984 Ankara doğumluyum. Bilişim sektöründe çalışıyorum. Okumak en büyük hobim. Buna şimdi de yazmayı ekledim. Sıkı bir Yüzüklerin Efendisi ve Star Wars hayranıyım. Ayrıca iyi bir PC ve PS4 oyuncusuyum.

Akıllı Saat Teknolojisi Kâbus

Kâbus Görmeyi Sona Erdirecek Akıllı Saat Teknolojisi Geliştirildi

Yeşilçam BluTV Dizi Çağatay Ulusoy

Yeşilçam: Yeni BluTv Dizisi Duyuruldu, Çağatay Ulusoy Başrolde