in ,

The Walking Dead: World Beyond İncelemesi – Geleceğe Bakış

The Walking Dead: World Beyond incelemesi sizlerle. Yürüyen Ölüler yan dizisi, sevilen dizi evrenine yeni bir soluk getirdi mi?

the walking dead world beyond inceleme
- Reklam -
- Reklam -

The Walking Dead: World Beyond incelemesi ile karşınızdayız. Yürüyen Ölüler’in yeni macerası, ana diziden birkaç yıl sonrasını anlatıyor. Evrenin ilk spin-off’u olan Fear The Walking Dead salgının başlangıç anını ve insanların alışma sürecini anlatırken, World Beyond böyle bir dünyada kurulmuş bir medeniyette yaşayan çocukların bakış açısı ile ilerliyor.

Dizinin ana karakterleri Hope, Iris, Elton ve Silas. Hope ile Iris biraz daha ana karakterler. Çünkü ekibin dış dünyada atılacağı maceraya onlar ön ayak oluyorlar. Bulundukları güvenli medeniyetten, (Omaha) babalarının tehlikede olduğuna dair bir mesaj aldıkları için ayrılıp, hiç bilmedikleri bir dünyaya adım atıyorlar.

The Walking Dead: World Beyond 1. Sezon Farklı Hissettiriyor

Açık konuşmam gerekirse Fear The Walking Dead’i 2. sezonun ortasından sonra izlemedim. Hem fırsat bulamadım hem de dizi pek farklı hissettirmedi. Ancak ana dizinin başlangıcı olarak alabileceğimiz, Rick Grimes’ın uyanışından öncesini göstermesi açısından önemliydi. Virüsün ilk yayıldığında yarattığı kaosu ve insanların nasıl başa çıkmaya çalıştığını görüyorduk. Elimizde gayet sıradan, hayatta kalmaya çalışan bir aile vardı.

- Reklam -

The Walking Dead: World Beyond ise, 10 bölümlük 1. sezonunda bana farklı bir dizi hissiyatını verdi. Çünkü zaman atlaması (ileride detayına değineceğiz) yüzünden artık ölülere neredeyse alışmış bir toplumun üyeleri ile karşı karşıyayız. Elimizde 3 farklı topluluk ve tekrar kurmaya çalıştıkları bir medeniyet var. Üçlü İttifak adındaki bu oluşum Portland, Omaha ve Civic Republic‘ten (Sivil Cumhuiyet) oluşuyor. İttifakın en güçlü (ve aslında en tehlikeli) üyesi dışında kalan 2 bölgenin, yani Portland ve Omaha’nın özel adları yok. Sivil Cumhuriyet, medeniyeti tekrar kurmaya çalıştığını iddia eden ve bu uğurda “çoğunluğun iyiliği” sloganını kullanarak askeri/bilimsel avantajları elinde tutan topluluk. Henüz ilk sezona bakarak asıl amaçlarını kestirmek zor, ancak pek güvenilir değiller.

The Walking Dead: World Beyond İncelemesi

İşte ölülerin sardığı ama tekrar medeniyete dönmeye çalışılan bu ortamda, elimizde hepsinin geçmişleri neredeyse birbiriyle çakışan bir ergen dörtlüsü var. Gökyüzünün Düştüğü Gece (The Night The Sky Fell) adıyla anılan bir felaketten sonra bu çocuklar aynı toplulukta, yani Omaha’da bir araya gelmişler. Hope Bennett ile Iris Bennett meşhur bilim adamı Leopold Bennett’in deha olmaya yatkın kızlardır. Babaları ise, Civic Repubilc’e bilimsel araştırmaları ile destek olmak için (tahmin edildiği kadarıyla) New York’a gitmiştir. Ancak kızlar, babalarının iletişim aracı olarak kullandığı daktilodan “Tehlikedeyim” mesajını aldıklarında, yanlarına Elton ve Silas’ı da alarak bir maceraya atılırlar.

Tehdit Hissi

The Walking Dead’i benim gibi sıkı takip ediyorsanız farkında olmalısınız ki, aylakları görünce eli ayağına dolaşan ekibimiz en geç 5. sezon civarında Terminatör ekibine evrildiler. Tabii ilerleyen sezonlarda devasa aylak (zombilere aylak deniyor) sürüleri karşısında yine ciddi kayıplar verdiler ancak iş belli bir noktadan sonra “İnsanlardan kork, ölülerden değil,” mottosuna evrildi. Bu durum da, dizinin şu ana kadarki en ilginç manyaklar topluluğu Whisperers diziye katılana kadar aylakları bir korku ve tehdit unsuru olmaktan çıkardı. The Walking Dead: World Beyond işte bu tehdit hissiyatını geri getiriyor. Ana dörtlü, yanlarında onlara yardım eden iki yetişkin (Felix ve Jennifer) olmasına rağmen dışarıdaki dünyada her daim av olduklarının farkındalar.

Dizinin ana karakter profilinin yetişkinlerden çocuklara evrilmesi de tazelik hissi yaratan bir durum. Hepsinin geçmişi farklı ancak herkesin hayatının değiştiği ortak bir gece var. O da dizinin ilk bölümünden beri atıfta bulunulan Gökyüzünün Düştüğü Gece. Olayın neden gerçekleştiğini anlatmayacağım çünkü spoilera giriyor. Ancak aylak felaketinin başladığı dönem ile kesiştiğini söyleyebiliriz. Iris, Hope ile Elton’un hayatları da, o gece yaşanan bir trajedi ile kesişiyor.

yürüyen ölüler World Beyond İnceleme

1. sezon boyunca 6 kişilik ekipten herkesin geçmişine atıfta bulunularak gayet hızlı ancak tatmin edici bir karakter gelişimi sağlanıyor. Dizi yalnızca 2 sezon süreceği için, pek çok şey lastik gibi uzatılmadan sonuca bağlanıyor. Fakat buna rağmen olay örgüsü ve birbirine dolanan düğüm kısmı gayet tatmin edici. Sezon finali biraz tahmin edilebilir olsa da, bütün bölümlerde kesişen detayların güzelce toparlandığı söylenebilir. Dizinin bazı bölümleri ağır tempoda geçiyor, bu biraz eleştiri konusu olmuş. Evet bazı bölümler aksiyondan yoksun, ancak bu beni asıl diziyi izlerken de hiç rahatsız etmemişti. The Walking Dead bana göre aksiyon dolu bir evren değil, daha çok bir hayatta kalma öyküsü. Bu da dışarıdaki dünyada başını koyacak çatı bulmanın, güvende olmanın ve aç kalmamanın ön planda tutulması demek.

Zaman Karmaşası

Dizinin ana sorunu zaman karmaşası. The Walking Dead bu aşamada bir ana dizi iki de yan diziden oluştuğu için kim neyi, hangi zaman dilimini anlatıyor net değil. Fear The Walking Dead’in olayların başlangıcına atıfta bulunacağını ve o süreci anlatacağını biliyorduk. Bu da ana dizinin başlangıcından öncesi demek oluyor. Ancak ilginç olan şu ki; World Beyond gelecekte geçmesine rağmen FtWD ile kesiştiği hissini veriyor.

- Reklam -

Örneğin, dizide sürekli atıfta bulunulan Gökyüzünün Düştüğü Gece’yi ele alalım:

Olayın nasıl gerçekleştiği net değil fakat çocukların anılarına geçildiğinde, yanan, yıkılan bir şehir ve düşmüş bir uçağın kalıntıları görülüyor. Dizide hangi şehrin bombalandığı net olarak belirtilmiyor. Ancak Fear The Walking Dead’in 1. sezonunun sonunda, ordu tarafından neredeyse yok edilen Los Angeles’ı görmüştük. FtWD’nin devamını izlemediğim için, doğrudan bir bağlantı olup olmadığından emin değilim. Fakat World Beyond 1. sezon hikâyesi sürekli bu olaya atıfta bulunuyor.

The Walking Dead: World Beyond Finali

Dizi duyurulduğunda, The Walking Dead’deki karakterlerimizin (Daryl, Carol vb.) çocuklarını sahnede göreceğimizi düşünmüştüm. Çünkü dizi, kıyamet dünyasında doğmuş bu yüzden ortama alışmış çocukları bize göstereceğini söylemişti. Ancak World Beyond, bu karmaşık zaman örgüsüne göre olaylar başladıktan yalnızca 10 yıl sonrasını konu alıyor. Asıl dizide de henüz kaç yıl geçtiğinden emin değiliz fakat, bu durumda ana dizi karakterlerinin World Beyond’da gözükmesi beni şaşırtmaz. Çünkü Rick Grimes’ın kızı Judith Grimes dizinin son sezonunda 9 yaşındaydı. Bu dünyanın içine doğmuş ve ortama alışmış çocuk derseniz ben Judith’i gösteririm. Kız yaşına başına bakmadan kafasında Rick’in kovboy şapkasıyla aylak doğruyor, bizim 16 yaşındaki ergenler o kadar eğitim alıp düzgün savaşamıyor.

Diziler Arası Kesişmeler

Şaka bir yana dizinin zaman örgüsü cidden karmaşık. Bu durum da biraz sürprizlere açık hale getiriyor kendisini. World Beyond’un 2. ve final sezonu, The Walking Dead’in 11. (ve final) sezonundan önce mi sonra mı gelecek bilmiyorum. Ancak dizilerden birinde cameo görmek isterim. Ayrıca, bunca yılın ardından medeniyetin son halini bu iki diziden birinin finalinde görmek artık hakkımız. Detaya girmeden şunu da belirtelim; virüsün gerçekten nereden geldiğine dair hâlâ kesin bir cevap olmasa da, dizinin ilk sezonunda bu konuda güçlü bir imâ var. Bunun da kesin cevabını üç diziden birinde alabilmemizi umuyorum.

Kapatırken

World Beyond İncelemesi

Sözün özü, eğer siz de benim gibi TWD evrenini seviyor, her sezon eski dostlar ile kavuşmuş gibi hissediyorsanız bu yan diziye göz atmanızı öneririm. Ana diziden farklı hissettirecek, güzel ve kısa bir serüvene atılacaksınız. Sivil Cumhuriyet’in gizemi ve diğer diziler ile kuracağı bağlantı (hatta belki Rick’in başına gelenler hakkında!) bile izlemeniz için yeterli bir sebep olabilir.

Peki ya sizler diziyi izlediniz mi? İzlediyseniz nasıl buldunuz? Yorum ve teorilerinizi Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Murathan Özlü

1995 yılında dünyaya geldim.Hep biraz hayalperest ve düş dünyalarına ilgili oldum. Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. Küçüklüğümden beri buna iten şey Warcraft evreni oldu, son dönemde tanıştığım Witcher evreni de kalbimde onun yanına yerleşti. Felsefe, psikoloji ve korku kitaplarını da fırsat buldukça -Lovecraft başta olmak üzere- okurum. Okumak, yazmak, fikirlerimi paylaşmak ve bunlar üzerine tartışmak benim için bir rahatlama yöntemidir.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

9 Kere Leyla İncelemesi

9 Kere Leyla İncelemesi: Lilith’in Ölü Erkekler Üzerindeki Dansı

Şeref Bey Dizisi Haluk Bilginer Exxen

Şeref Bey Dizisi Yolda: Haluk Bilginer’li Exxen Yapımında Çekimler Başladı