in ,

WandaVision 6. Bölüm Ağzımıza Bir Parmak Bal Çalıyor

WandaVision 6. bölüm incelemesi sizlerle. Dizide sona yaklaşırken bazı konular netleşmiş olsa da merak edilen sorular hâlâ yanıtsız.

WandaVision 6. bölüm inceleme

WandaVision 6. bölüm ile ilgili kısa bir inceleme sizlerle. Geçen hafta yayınlanan 5. bölüm sonrası aklımızda bulunan birçok soru işareti hâlâ güncelliğini koruyor. Ancak bazı sürpriz yumurtalar ve çizgi roman göndermeleri ile Cadılar Bayramı temalı heyecanlı bir bölümü daha geride bıraktık.

Marvel Sinematik Evreni’nin ilk dizisi olmasının yanı sıra, dördüncü fazın da ilk içeriği olan WandaVision, ilk başta sitcom tarzı daha eğlenceli bölümlerle başlangıç yaptı. Fakat Elizabeth Olsen ve Paul Bettany’nin başrolünde oynadığı yapım her yeni bölümle dramatik bir zirveye doğru yaklaşıyor. Toplam 9 bölümden oluşacak dizinin geriye sadece üç bölümü kaldı. Giriş ve gelişmenin tamamlandığı yapım, artık zirveye doğru “sonuç” bölümleri ile gelmeye hazırlanıyor.

İlk 6 bölüm ile gizemlerin çoğu ortaya çıktı. Örneğin en başında Monica, bunun sorumlusu olarak Wanda’yı göstermişti. Ancak Scarlet Witch, Westview’in sitcom temelli sahte gerçekliğini yaratmaktan gerçekten sorumlu olan kişi değil. Ya da son bölüm ile yaşanan bazı olaylar sonucunda hem Vision hakkında merak edilenler hem de Quicksilver’ın X-Men evreninden gelip gelmediği gibi sorular cevap buldu diyebiliriz. Çocukların çizgi romandaki güçlerini de gördük. Yine de hâlâ pek çok cevaplanmamış soru var.

Yazının bu kısımdan sonrası dizinin yayınlanan son bölümünü izlememiş okurlar için SPOILER içerecektir.

WandaVision 6. bölüm inceleme

WandaVision 6. bölüm ile çoğumuzun merak ettiği bir sorunun cevabını, nihayet bölüm sonuna doğru almış olduk: Vision, Hex dışında hayatta kalamıyor ve Wanda’nın kendisini Sword laboratuvarından kaçırdığı şekline geri dönüyor.

Bir önceki bölümde, Sword başkanı Hayward ile karşı karşıya gelen Wanda, Hex’in koruma alanını daha da güçlendirmişti. Vision’ın bu nedenle dışarı çıkmakta zorlanması normal. Ama bazı parçalarının tekrar geri Westview’a çekilmesi, dışarıda hayatta kalamayacağının bir göstergesi. Zaten dizinin sonunda Vision’ın tekrar aramızdan ayrılacağını, Spider-Man: Far From Home’daki bir sahneden tahmin edebiliriz.

İkinci Spider-Man macerası başlangıcında, çocukların anma için hazırladığı videoda ölen isimler arasında Vision’ı da görmüştük. Örümcek Adam filmi Avengers: Endgame olaylarından 7 ay sonrasını konu alıyorken, Wanda’nın WestView’deki olayları başlatması, Endgame’den sadece birkaç hafta sonrasını anlatıyor. Bu da onun ölü olduğunu gösteriyor. Yine de bir şekilde hâlâ hayatta olabilir ve dünyanın geri kalanından bu bilgi saklanıyor olabilir. Bu gizem, son bölüme kadar kendini açık etmeyecek gibi gözüküyor.

WandaVision 6. Bölüm, X-Men ve Marvel Evrenleri Arasındaki Çizgiyi Gösterdi

Şimdi gelelim üzücü ama yüksek ihtimalle doğru olan bir teoriye: Geçen bölümün sonunda gözükerek herkesi şaşkına çeviren X-Men evreninin Quicksilver’ı olan Evan Peters, aslında tahmin edilen kişi değil. Ne bu evrenin ne de diğer evrenin Quicksilver’ı. Kendisi, muhtemelen Mephisto’nun ta kendisi. Bölüm boyunca yaptığı göndermeler ve çocuklara olan ilgisi ile bu anlaşılabilir. Kendisi dizinin gerçek kötüsü ve belki de bu gerçekliği yaratması için Wanda’yı manüpüle eden kişi. Sonuçta her şeyin farkında ve Wanda ile de bu bilgileri paylaşıyor. Muhtemelen varlığı dizi ile sınırlı kalmayacak ve Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde de kendisine yer bulacak.

WandaVision 6. bölüm inceleme

Dizinin 6. bölümü gerek kostümler gerek yeni güçler ile çizgi roman referanslarıyla doluydu. Örneğin hem Wanda hem Vision hem Quicksilver hem de Billy ve Tommy bile çizgi romandaki kostümleri ile Cadılar Bayramı’nı kutladılar. İkizlerin gerçek güçleri nihayet bu bölüm ile ortaya çıktı. Ayrıca Pietro’nun kendilerine söylediği “şeytanın yavruları” benzetmesi de çizgi romanlara bir gönderme.

Çizgi romanlarda Scarlet Witch, Billy ve Tommy’yi Mephisto’nun ruhunun parçalarını kullanarak yarattı. Mephisto, Marvel Evreni’nde zaten “şeytan”ı temsil eden bir karakter. Yani çizgi romanlarda ikizler kelimenin tam anlamıyla “şeytanın yavruları”. Sırf bu cümlesi bile Quicksilver/Pietro olarak bildiğimiz kişinin aslında Mephisto olduğunu gösteriyor.

Billy ve Tommy Marvel dizisi

Şimdiye kadar yayınlanan reklamlar her zaman uğursuz bir tona sahipti ve Wanda’nın geçmişiyle ilgili karanlık anıları temsil ediyordu. Ancak bu seferki reklamda bahsi geçen YoMagic, genel temayı özetliyor gibi görünüyor. Yani tüm gücüne rağmen Wanda’nın ölümü geri çekemediği fikrini.

Son olarak bölümdeki bazı sahneler, dizinin finali ile Fantastic Four evreninden karakterleri göstereceğini düşündürtüyor. Ya da en azından bazı atıflarda bulunuyor. Monica’nın kan yapısında çıkan bozukluklar ile X kromozomunun etkilendiği ve mutantlara giriş yapılacağı artık iyice belli olmuş durumda. Bunun yanında Monica’nın buluşacağı kişinin de Reed Richards, yani bilinen adıyla Bay Fantastik olması bekleniyor. Hatta bazı teoriler, Dr. Doom’un bile gözükebileceğini ancak bu girişi farklı bir şekilde yapacağını belirtiyor.

WandaVision 7. Bölüm Sorularımıza Cevap Olacak mı?

Doctor Strange 2 Wanda

Yayınlanan diğer bölümlere kıyasla her ne kadar daha uzun olsa da, WandaVision 6. bölüm ağzımıza bir parmak bal çalmak dışında ne yazık ki bir şey yapmadı. 8. ve 9. bölümlerin artık tamamen aksiyon odaklı ve hatta Doctor Strange’in katılımıyla epik seviyeye ulaşacağını biliyoruz. Ancak gelecek hafta yayınlanacak 7. bölümün de bu tarz geçiş tarzı bir gelişme bölümü olup olmayacağından emin değiliz. Gelen yeni bölüm görüntüleri pek bir şey anlatmıyor. Bir süre daha merakta kalmaya devam edeceğiz gibi gözüküyor.

Peki ya siz WandaVision’ın 6. bölümünü nasıl buldunuz? Sizce bu bölümde yaşananlar finale nasıl bir etkide bulunacak? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Astronot Türkçe Karşılık Önerileri

Astronot Kelimesinin Türkçesi Ne Olmalı? | Anket

Disney+ abone sayısı

Disney+, 4 Yıllık Abone Sayısı Hedefine 14 Ayda Ulaştı