in ,

WandaVision 7. Bölüm İncelemesi: Yeni Marvel Dizisi Sonu ile Hayal Kırıklığı mı Olacak?

WandaVision 7. bölüm yayında. Son bölüm ile merak edilen en önemli soru “Yeni Marvel dizisinden çok mu fazla şey bekliyoruz?” oldu.

WandaVision 7. bölüm incelemesi

WandaVision 7. bölüm incelemesi sizlerle. Marvel Sinematik Evreni’nin ilk canlı aksiyon dizisi olmasının yanı sıra, dördüncü aşamasını da başlatan yapımdan fazla mı şey bekledik? Çoğu teorinin abartı olduğunu gözler önüne seren yeni bölüme, gelin birlikte göz atalım.

Disney+’ın ilk Marvel yapımı olan WandaVision, insanları nasıl heyecanlandıracağını bilen bir dizi. Belki de çoğu firmanın cesaret edemeyeceği bir şekilde başlamış ancak buna rağmen her hafta çıktığı gün gündem olmayı başarmış bir yapım. Üstelik 5. bölüm sonunda ortaya çıkan karakter ile heyecan her yeni bölümde daha da arttı. Bu nedenle her hafta, ortalama 25 dakika süren bu macerayı beklemek daha zor hale geldi.

Tüm bunlara rağmen, “Dizinin sınırlarını hayranlar olarak fazla mı abarttık acaba?” diye sormadan edemiyorum. Bu sorunun oluşmasına neden olan şey yayınlanan son bölümdeki bazı sahneler. Şimdi spoiler uyarısı yaparak bölüm incelememize geçelim.

Yazının bu noktadan sonrası, hem geçmiş bölümler hem de WandaVision 7. bölüm hakkında SPOILER içerecektir.

WandaVision 7. bölüm inceleme

Dizinin geçen hafta yayınlanan 6. bölümünü, Vision’ı kurtarmak için Hex’in sınırlarını genişleten Wanda’nın kızıl gözlerine bakarak bitirmiştik. Bu bölüm ise, sınırları iyice genişleyen ve Sword ajanlarının önemli bir çoğunluğunu da Westview’e katmış olan Wanda’nın ruh halindeki değişimlere bakarak başladık. Modern Family ve The Office gibi yapımlara gönderme yaparak başlayan WandaVision, aslında benzer sahneleri tüm bölüme yaydı.

Bu seferki başlangıç diğerlerinden farklı olarak yalnız kalmak isteyen Wanda’ya ait bir jenerik ile açıldı. Vision’sız bir Wanda ile. Başlangıçta yazan mesajlardan biri “I know what u are doing Wanda” yani “Ne yaptığını biliyorum Wanda”. Jenerikte böyle bir şey yazıyor olmasının sebebini bölüm sonunda öğreniyoruz.

Wanda’nın ruh halindeki değişim, bu bölüm için yayınlanan reklamda da kendini gösterdi. Nexus Antidepresan hapları ile sorunların daha kolay şekilde çözüleceğini söyleyen reklamda; özellikle “Kullanın, gerçekliğe dönün. Ya da kendi seçtiğiniz gerçekliğe,” kısmı Wanda’nın depresif haline oldukça göndermeli bir şekilde atıfta bulunuyordu. Bu arada antideperesana ismini veren Nexus, çizgi romanlarda çoklu evrenlere bir giriş kapısı olarak kullanılan araç. Zaten Doctor Strange’e de bu reklam ile bir gönderme yapılıyor.

Nexus

Hex gerçekliğine girmiş olan Darcy de, Vision sayesinde hızlıca kendisine yazılmış rolden çıktı. Vision’a tam olarak nelerin döndüğünü anlatmaya başladı. Yani o durumda olabilecek kadarını kendisine söyledi. Bu sahneler dizinin gelişimi açısından çok önemliydi. Vision için artık her şey daha anlamlı ve mantıklı bir hal almaya başladı. Fakat ilginç bir şekilde, Wanda’nın tüm bölüm boyunca Vision’ı kendinden uzak tutma çabaları gözden kaçmadı. Yine de, özellikle Darcy ve Vision’ın önüne çıkan engellerin bir kısmının Agnes odaklı olduğunu da düşünmedim değil. Nedenine az sonra değineceğiz.

WandaVision 7. Bölüm ile Kimlikler Anlam Kazandı

Monica Rambeau nihayet çizgi romanlardaki foton güçlerini bu bölüm üçüncü kez Hex’e girerken elde etti. Ancak Specturum/Photon oluşu gösterişsiz ve hızlı bir şekilde yaşandı. Henüz güçlerini bilinçli şekilde kullanmamış olsa da, bu geçiş ile nereye bağlayacakları ya da dizide nasıl kullanacakları belirsiz. Bu saatten sonra Monica üzerinden X geni, yani diğer adıyla mutantlara bağlanma gibi bir durum da beklememiz gereksiz olur diye düşünüyorum. Mutantlara giriş olayı artık WandaVision için sadece Quicksilver üzerinden yapılabilir.

WandaVision 7. Bölüm Monica Rambeau Spectrum

Ayrıca birkaç bölümdür heyecanla beklediğimiz şey de fos çıktı. Bay Fantastik olarak tanıdığımız Reed Richards gelecek ve Fantastik Dörtlü’nün yolu yapılacak derken, Monica’nın annesine bağlı birinin getirdiği ve hiçbir işe yaramayan aracı izledik. Bu kadar heyecan yapmışken olayın sonunun “hiçbir yere” bağlanması üzmedi değil. Başta sorduğum “Çok mu şey bekliyoruz?” sorusu da biraz bu nedenleydi.

Ancak bölüm kapanışı, Agens’in gerçek kimliğini açık etmesiyle heyecanlandırdı. Sonunda uzun süredir yapılan tahminlerden biri doğru çıktı ve Agnes, Agatha Harkness çıktı. Henüz dizi başlamadan önce bile aslında Agnes isminin, Agatha Harkness’ın kısaltması olduğu tahmin edilse de, bu kadar bariz bir şekilde yapılmayacağını söyleyenler de vardı. Üzgünüm, bu kadar barizmiş…

WandaVision Dizisi Kötüsü Agatha Harkness mı?

Stan Lee ve Jack Kirby tarafından Agatha Harkness; ilk olarak Fantastic Four’da ortaya çıkmış çok güçlü bir cadı. Çizgi romanlarda genellikle farklı kötüler için çalışıyor. Bu bölüm sonunda gösterilen “Aslında her şeyi Agnes yapıyormuş,” görüntüsü ve tüm süreçleri onun yönettiği bilgisi ile asıl kötü şeklinde gösterildi. Ancak bu olayın bu kadar basit bir şekilde tamamlanacağını düşünmüyorum. İşin altından başka bir şey çıkacak gibi görünüyor.

WandaVision 7. bölüm Agatha Harkness

Mephisto iddiaları da bu bölüm ile aynı oranda ihtimal olarak durmaya devam ediyor. Fakat onun yerine Nightmare’in evrene giriş yapabileceği ve Dr. Strange’in devam filminde kötü karakter olarak yer alabileceği tahmin ediliyor.

Nihayet 7 bölüm sonunda ilk defa “after credits” sahnesi izledik. Wanda’ya ulaşmak isteyen Monica’nın etrafı kolaçan etmesi sonrası hemen yanında Quicksilver’ın belirmesi ve “Meraklıya engel olamazsın,” gibi bir şeyler söylemesi kafaları iyice karıştırdı.

Bu bölüm, son sahneye kadar Pietro/Peter hiç gözükmedi. Nedeni henüz belli olmasa da Wanda’nın bölüm başlarında ikizlere “O sizin dayınız değil,” demesi de ilginç bir detaydı. Ayrıca Agnes’ın kendini Agatha Harkness olarak tanıttıktan sonra gelen görüntülerde; Quicksilver’ın onun kontrolünde Wanda’nın kapısını çaldığını da anladık.

Şu an için en olası teorilerden biri, Agatha’nın X-Men evrenindeki Quicksilver’ı alıp buraya getirdiği ve aklıyla oynadığı. Fakat bunun yanı sıra tüm sezon boyunca bahsettiği ama hiçbir şekilde gözükmeyen kocasının şekil değiştirmiş hali de olabilir deniliyor. Bunun pek olası çıkacağını düşünmüyorum. Agnes aslında güçlü bir büyücü olduğu için Westview’deki herhangi birini alıp vücut şeklini Pietro’ya benzetmiş olabilir. Ancak tüm bunlar, geçen bölümdeki Pietro ile olan muhabbetleri düşünülünce anlamsız kalıyor. Fantastik Dörtlü muhabbeti şimdilik yatmış olsa da, en azından Quicksilver’ın gerçekten farklı evrenden gelen kişi olmasını umut ediyorum.

WandaVision 8. Bölüm ile ilgili Teoriler

Billy ve Tommy Maximoff

Agnes’in evindeki ikizlere ne olduğu veya nereye gittikleri belirsiz. Büyücünün onları birer hayvana dönüştürdüğü teorisi ortalarda dolaşıyor ama bu çok saçma geliyor. Bu nedenle bu seçeneği eleyebiliriz. Eğer Agnes, Mephisto ile çalışıyorsa ve çocukları ona verdiyse; son 2 bölümde çok kızgın bir Wanda Maximoff izleyeceğimizi söyleyebilirim.

Wandavision 7. bölüm geneline baktığımızda bizi hâlâ heyecanlandıran ve sonunda neler olacağını merak ettiren bir Marvel dizisi izlediğimizi söyleyebilirim. Fakat bu dizi özelinde uçuk teoriler üzerinden heyecanlanmak, sonrasında hayal kırıklığı yaratabilir. Bu nedenle şimdilik Doctor Strange’i ve Paul Bettany’nin bahsettiği o sürpriz karakteri bekleyelim.

Yeni gelecek bölümde, daha önce yayınlanan fragmanlardan Wanda ve Vision’ın evleri için savaşacaklarını biliyoruz. Vision artık geçmişini bildiği için Wanda’nın neden böyle davrandığını bilerek yanında duracak. Ancak bu savaşı kime karşı verecekleri hâlâ meçhul. Daha önce bunu Sword’a karşı yaptıkları düşünülüyorken, Agnes’in gerçek kimliğini açıklaması sonrası ona veya yardım ettiği kişiye karşı söylenmiş bir cümle olduğunu varsayabiliriz.

Doctor Strange 2 Wanda

Son olarak bu bölüm ile şuna iyice emin oldum: Doctor Strange son bölüme kadar gözükmeyecek. Ve üzülerek söylüyorum ki kendisini çok az göreceğiz. Umarım yanılırım ve umarım en azından bu bölümün sonlarında görünür, son bölümde tamamen etkili bir isim olarak karşımıza çıkar.

Peki ya siz WandaVision 7. bölüm konusunda neler düşünüyorsunuz? Sizce bu bölümde yaşananlar finale nasıl bir etkide bulunacak? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for ESO ESO dedi ki:

    Spectrum’umuz hayırlı olsun. :sweat_smile: Bence dönüşüm aşaması da kötü değildi. :comet:

    Fantastic Four için de umutlarım hala devam etmekte. Aracı teslim eden asker bir aracıydı bence ve arkada mavi montlu bir iki kişi vardı, o kişilerden biri Mr. Fantastic olabilir. The Office introsu, Jimmy Woo’nun Office’de bir bölüm Jim karakterinde oynaması… John Krasinski neden yeni Mr. Fantastic olmasın ki. Captain America seçmelerine katılıp, Mr. Fantastic olarak dönmesi tatlı olur bence.

    Bu Pietro’da bi işler var demiştim. Belliydi zaten böyle çıkacağı. Agatha onu sadece diğer insanlarda yaptığı gibi kontrol ediyor gibi geliyor.

    İkizlerin babası Nightmare veya Mephisto ise, Agatha ikizleri asıl kötüyü kendi alemlerine getirebilmek için kullanmak istemiş olabilir. Wanda da Agatha kadar güçlü değildir, Strange de epey zorlanır gibi geliyor. Nasıl kazanacaklar acaba bu savaşı? Panteri de görür müyüz ki? :cat: Tavşan da kesin biri çıkar, düz tavşan değildir o. :rabbit2:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

isimsiz daglarin tanrisi m bahadirhan dincaslan kapak

İsimsiz Dağların Tanrısı: M. Bahadırhan Dinçaslan’dan Modern Çağda Mitolojik Manzaralar

Mojave Çölü Megafonu

Çölün Ortasındaki Dev Megafon Gizemini Korumaya Devam Ediyor