in ,

WandaVision 8. Bölüm İncelemesi: Scarlet Witch ile Tanışma Zamanı

WandaVision 8. bölümü geride bıraktık. Çoğu teoriyi çürüten ve bizleri Scarlet Witch ile tanıştıran bölümle finale son bir adım kaldı.

WandaVision 8. bölüm incelemesi

WandaVision 8. bölüm incelemesi sizlerle. Final öncesi birçok sorunun cevabını veren yeni bölüm; nihayet Scarlet Witch adını alan Wanda Maximoff’un geçmişine daha net bir bakış atmamızı sağladı.

WandaVision dizisinde bugün yayınlanan yeni bölüm ile birlikte finale son bir adım kaldı. Öncekilere göre çok daha tatmin edici ve doyurucu bir bölüm izledik. Her ne kadar, geçen bölüm incelemesinde yazdığım “Teorileri fazla abartıyoruz,” cümlesi doğru çıksa da; başından sonuna mantığını kaybetmeyen bir maceraya tanık oluyoruz.

Göndermelerle dolu bölüme hızlı bir bakış atmaya hazır olun!

WandaVision 8. bölüm için bundan sonra yazılacaklar tamamen SPOILER içerecektir. Eğer hâlâ izlemediyseniz ve sürprizbozanları görmek sizleri rahatsız ediyorsa en başından belirtmiş olalım.

WandaVision 8. bölüm inceleme Agatha

Bölüm ilk olarak Agatha Harkness’in geçmişi ile başlıyor. 1693 yılında Salem’de yapmaması gereken karanlık büyülerle uğraştığı için diğer cadılar tarafından aforoz ve idam edilmek isteniyor. Ancak kontrolüne tam olarak sahip olmadığı güçleri ile neler yapabildiğine dair bazı sahneler izliyoruz. Ayrıca geç tanıyıp çabucak kaybettiğimiz, aralarında Agatha’nın annesinin bulunduğu cadıları da orada bırakıp yolumuza devam ediyoruz.

Agatha Marvel Sinematik Evreni’nde de çizgi romanlardaki gibi yüzlerce yıldır yaşadığını kanıtlamış oldu. Kendi geçmişini kısa sürdü ama asıl olay ondan sonra başladı. Agatha Harkness yaptığı büyüyle Wanda’yı ve bizi, Scarlet Witch’in geçmişine doğru bir yolculuğa çıkardı.

Oldukça doyurucu olan bu kısımlar, başından beri neden bir sit-com içerisinde olduğumuzu, Wanda’nın hareketlerini ve kendi kurduğu dünyayı daha iyi anlamamızı sağlıyor. Ayrıca Stark bombası, izlediği The Dick Van Dyke Show dizisi, deneyler sırasında ne yaptığı, zihin taşıyla olan etkileşimi… Her biri yapbozun eksik olan bir parçasını oluşturuyordu.

Wanda’nın sinematik evrende bulunan güçlerini şimdiye dek yapılan deneyler sırasında kazandığını düşünüyorduk. Ancak bu bölüm, güçlerinin aslında çocukluktan itibaren onda olabileceğini gösterdi. Her ne kadar bu konu muallakta kalsa da, Zihin Taşı’nın ona hızlıca tepki vermesinin bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Kendisi yapılan deneyler sırasında bu güçleri nasıl aktive etmesi gerektiğini de öğrenmeye başladı.

WandaVision 8. Bölüm: Hayaller ve Gerçekler

Genç Wanda Maximoff

Ara başlıkta yazdığım “hayaller ve gerçekler” biraz Wanda biraz da biz izleyiciler için aslında. Çünkü dizinin ortalarına doğru, özellikle X-Men evrenindeki Quicksilver’ın gözükmesiyle birlikte birçok şey beklemeye başladık. Örneğin Mephisto’nun ortaya çıkacağı, Magneto’nun geleceği, Nightmare’in gözükeceği, Reed Richards’ın yardıma koşacağı ve Profesör X’in bir şekilde olaya dahil olacağı gibi… Ancak sanıyorum bu bölümle birlikte söz konusu isimlerin olaya hiçbir şekilde dahil olmayacağı ve tamamen “hayaller”imizden ibaret olduğu anlaşıldı.

Bir şekilde Wanda’nın geçmişini farklı gösterirler diye beklerken ne yazık ki oralarda X-Men’e bağlayabilecek hiçbir şey olmadığını gördük. Birkaç gönderme yapılmış olsa da bunların o dünya ile herhangi bir ilgisi yoktu. Wanda’nın Westview’a kendi isteğiyle geldiğini ve ölen sevdiceğinin ona verdiği bir kağıtta yazanlar yüzünden kahrolup Hex’i oluşturduğunu gördük. Ortada herhangi bir başka müdahale yoktu. Ama aynı zamanda, başından beri düşündüğümüz şey de yoktu.

Şimdiye kadar Wanda’nın, Vision’ın bedenini Sword’dan kaçırıp Westview’a hapsettiğini ve orada güçleriyle tekrardan canlandırdığını düşünüyorduk. Fakat aynı şehre yaptığı gibi, Vision’ı da kendi güçleriyle oluşturduğunu gördük. Sword merkezine gittiğini ancak bedeni almadan çıktığını bizzat tanıklık ettik. Bu kısımların oldukça duygusal olduğunu da söylemek gerekiyor. Wanda’nın Vision’ın bedeninin başında durup “Artık seni hissedemiyorum,” dediği sahne bir kez daha artık şu kadını bir salın, mutlu olsun dedirtti.

Tüm bu sahneler sırasında Agatha “Bir şeyler tahmin ediyorum ama emin olmam lazım,” diyerek Wanda’ya hatırlarını tekrar yaşaması için zorladı. Sonunda da nedeni anlaşıldı.

Kaos Büyüsü ve Scarlet Witch

Agatha Harkness Scarlet Witch

Bölüm sonunda, Agatha’nın Wanda’yı ikizlerle tehdit ettiği sahne ile birçok şey açığa çıktı. Wanda, aslında sadece efsanelerde konu edilen ve gerçek olmaması gereken bir büyü gücüne sahipti. Kaos büyüsünden besleniyordu ve istediği her şeyi yaratıp yeniden şekillendirme gücüne sahipti. Ondaki bu gücün kendisini bir “Scarlet Witch” yaptığını da bizzat Agatha’nın ağzından duyduk.

Muhtemelen şu an Agatha’nın söylediği hiçbir şey Wanda’ya mantıklı gelmiyor. Tek düşündüğü evinde tehdit edildiği ve çocuklarını kurtarması gerektiği. Olayları anlamaya çalışsa da birincil önceliği sevdiklerinin bir kez daha elinden alınmasını önlemek. Bu korkuyu ve acıyı bir daha yaşamak istemediği çok bariz. Sonraki bölümde, diğerlerinin yardımıyla çocuklarını kurtarmasını umuyorum.

Quicksilver Mevsuzu: Peter mı Yoksa Şekli Değiştirilmiş Başka Bir Şey mi?

Scarlet Witch

Quicksilver konusunda da konuşan Agatha, Pietro ölü olduğu için onu tekrar diriltemeyeceğini ve gerçek olmadığını açıkça belirtti. “Kristal sahiplenme” olarak tanımadığı büyü sayesinde sahte Pietro diye birini kontrol edebiliyordu. Gerçek kardeşinin bedeninin farklı bir kıtada olması nedeniyle nekromansinin de işe yaramayacağını açıkladı. Fakat konuyu burada kesti. Peki tüm bu bilgiler ışığında Monica’nın yanındaki -Agtha’nın deyimiyle- Cietro kim?

Geçen bölüm incelemesinde de bahsettim. Gördüğümüz kişinin hâlâ X-Men evrenindeki Quicksilver olduğuna inanıyorum. Hatta bu bölüm ile bu savım güçlendi. Muhtemelen Vision sayesinde tekrar kendi gerçek bilincine kavuşacak. Böylece, gerçekliğe dönüş yapmış olan Peter ile ucundan da olsa evrenlerin birleştiğini ama henüz bir şeyler için çok erken olduğunu gösterecekler.

White Vision?!

White Vision

Çizgi romanlarda da görülen White Vision, jenerik sonu sahnesinde ilk defa gözüktü. Vision gerçekten de tekrar canlandı. Sword direktörü Hayward’ın aslında planladığı şey de biraz daha iyi anlaşıldı.

The West Coast Avengers adlı çizgi roman serisinde de aslında şu an Vision’a Sword tarafından yapılanların bir benzeri durum söz konusu. Ancak o evrendeki Vision ile sinematik evrendeki Vision arasında bir yaratılış farkı bulunuyor. Bu nedenle yeni Vision’ı neye bağlayacaklar ya da gerçek benliğini hatırlayabilecek mi gerçekten merak ediyorum. White Vision’ı gören Wanda’nın tepkisi veya sonunda ona olacaklar da karakterin kendisini kaybetmesine neden olabilir.

Ayrıca bu bölümde hiç gözükmeyen Vision’ın hâlâ nerede kaldığı gerçekten merak konusu. Her ne kadar Wanda’nın sıfırdan yarattığı bedensiz bir varlık olsa da kendi bilincine sahip gibi gözüküyor. Onu bir sonraki bölümde Sahte Pietro ve Monica ile birlikte mi göreceğiz merak ediyorum. Tüm bu soruları 40 dakikaya nasıl sığdıracaklar veya tatmin edici bir final yapacaklar, onu da merak ediyorum…

Gerçek Kötü Kim? Doctor Strange Neyi Bekliyor?

Geçen bölüme kadar Agnes adıyla tanıdığımız Agatha Harnkess şu an bölümün gerçek kötüsü gibi gözükse de, umarım onunla sınırlandırmazlar. Karakterin daha sonra Doctor Strange’de de anti kahraman rolünde tıpkı Loki gibi iyilerin yanında yer alması gerçekten hoş olurdu.

Wanda Westview

Doctor Strane demişken… Yine geçen bölüm incelemesinde yazdığım gibi, sanırım kendisi gerçekten finalde son bir iki dakikada gözükecek. Hatta jenerik sonrası sahneye bile saklayabilirler. Marvel’ın Avengers fragmanlarından alışık olduğumuz üzere bazen tam olarak gösterdiği şeyleri asıl içerikte göstermediği olabiliyor. Bu nedenle, şaşırtıcı bir hamleyi en azından son aşamada bekliyoruz. Sadece isimler üzerinden göndermeler değil, böyle büyük bir olay yaşanıyorken; ileride ortaya çıkacak farklı gerçekliklerin ne kadar önemli olduğunu da göstermelerini istiyoruz. Yani, pek umut kalmamış olsa da yine de bir “final sahnesi” bekliyoruz.

WandaVision 8. bölüm, kendinden önce gelen birçok bölümün amacını ortaya koydu. Tek yaptığımız aslında Wanda’yı Wanda yapan ve onu bugünkü kişiliğine büründüren olayları anılar yerine yarattığı alternatif gerçeklikte izlemekti. Ancak asıl gerçeklik final ile başlayacak.

Peki ya sizler nihayet normal dizi uzunluğunda bizlerle buluşmuş olan WandaVision 8. bölüm hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Toplumsal Eşitsizlik Orta Çağ İnsanının Kemiklerine İşlemiş

Toplumsal Eşitsizliğin Orta Çağ İnsanının “Kemiklerine İşlediği” Ortaya Çıktı

The Handmaid's Tale 4. Sezon Tanıtım Fragmanı

The Handmaid’s Tale 4. Sezon Tanıtımı Yayınlandı: Damızlık Kızın Öyküsü Geri Dönüyor