in ,

Yarına Tek Bilet İncelemesi: Netflix’in Türk Yapımı İlk Filmi

Yarına Tek Bilet incelemesi sizlerle. Başrollerini Metin Akdülger ve Dilan Çiçek Deniz’in paylaştığı Netflix’in ilk Türk yapımı filmi nasıl olmuş?

Yarına Tek Bilet İncelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Netflix’in ilk Türk yapımı filmi olarak karşımıza çıkan Yarına Tek Bilet tren yolculuğunda tesadüfen bir araya gelen iki gencin yol boyunca kendilerini, birbirlerini ve hayatı sorgulamaları konu alıyor. Yarına Tek Bilet incelemesi ile sizlerleyiz.

Türk Sinemasında Konu Sıkıntısı

Uzunca bir süre zengin kızla fakir erkeğin aşkı (ya da tam tersi) gibi klişe konuların değişik versiyonlarını seyrettik Türk sinemasında. Son yıllarda ise bol gişe rakamlı komedi filmleri, korkutucu olmaktan çok irkitici cin temalı korku filmleriyle, özgün olmaktan uzak romantik komedilere zincir sinema salonlarında bolca rastlanır oldu.

Dilan Çiçek Deniz ve Metin Akdülger’li yol filmi Yarına Tek Bilet, alışkın olduğumuz formların dışında, festival filmi tadında bir seyir deneyimi sunuyor. Daha çok diyaloglar üzerine kurgulanmış olan yapım, farklı konusu itibarıyla tekdüze olmaktan uzak. Eğer siz de yol filmlerini sevenlerdenseniz, yerel motiflerle, modern zamanların başarılı bir şekilde harmanlandığı bu film tam size göre.

- Reklam -

“Bu Filmi Ben Çekmeliyim” Diyerek Yola Çıkan Yönetmen: Ozan Açıktan

Yarına Tek Bilet Netflix Türkiye

Yönetmen Ozan Açıktan Silsile ile dikkatleri çekmesinin ardından, bol ödüllü sıra dışı komedi filmi Aile Arasında ile ününü perçinlemişti. Netflix’in çektiği ilk Türk dizisi Atiye’de de yönetmen ekibinde görmüştük kendisini.

Filmin başlangıç jeneriğinde uyarlama olduğunun açıkça belirtilmesi etik ve alçakgönüllü bir yaklaşım. Açıktan, -filmin İskandinav yapımı orijinali- Hur Man Stopper ett Bröllop-How to Stop A Wedding (2015)’i bir festivalde izleyerek çok etkilenmiş ve, “Bu filmi mutlaka çekmeliyim,” diyerek işe koyulmuş.

Orijinali beş buçuk saatte tamamlanan yapımın yerli versiyonunun çekimleri iki hafta sürmüş. Açıktan, bu filmi gişe rakamı endişesi taşımaksızın, kendi bütçesiyle çektiğini pek çok yerde ifade etti. Dağıtım aşamasında Netflix filme talip olunca film “Türk yapımı ilk Netflix filmi” etiketiyle ülkemizle aynı anda pek çok ülkede yayımlanma şansına da kavuşmuş oldu.

Açıktan’ın, senaryoyu birlikte kaleme aldığı Faruk Özerten, oyuncular Dilan Çiçek Deniz ile Metin Akdülger ile birlikte film öncesinde altı ay süren çok ciddi bir hazırlık dönemi olmuş. Bu süreçte dörtlü; filmdeki karakterler, hikâye ve bakış açısını birlikte tartışarak yoğun bir ekip çalışması gerçekleştirmişler.

Oyuncuların Kimyası

Yarına Tek Bilet Netflix Türkiye

Baştan sona iki oyuncunun performansları ekseninde ilerleyen bir film için “olmaz ise olmaz” şey oyuncuların uyumu şüphesiz. Deniz ile Akdülger’in kimyalarının fazlasıyla uyuştuğunu söylemek mümkün. Film öncesindeki uzun hazırlık çalışmasının avantajları hissediliyor. Oyuncuların uyumu, samimi ve sahici performansları filmdeki gerçeklik duygusunu pekiştiriyor.

İlk kez Medcezir dizisiyle tanıştığımız, Muhteşem Yüzyıl’da Dördüncü Murat rolüyle dikkate değer bir performans sergileyen Metin Akdülger’i en son Şahsiyet ve Atiye dizilerinde izlemiştik. Genç oyuncu kırılgan, şiirsever, avukat Ali rolünde zorlamasız, doğal bir oyunculuk sergiliyor.

Çukur dizisinin Sena’sı olarak oyunculuğuna pek ısınamadığım Dilan Çiçek Deniz’in rolündeki başarısı filmin sürprizi. Deniz’in bu rolün hakkını vermek için çokça emek verdiği her halinden belli oluyor. Asi, başına buyruk, kalbi kırık Leyla rolünün hakkını bazı yerlerde abartılı da olsa hakkıyla veriyor. Özellikle (seyredenler anlayacaktır) tarlada cep telefonuna kaydedilirken ki gerçekçi ve etkileyici performansının altını özellikle çizmek gerek.

Yazının bundan sonraki kısmı Yarına Tek Bilet filmi hakkında sürprizbozan (spoiler) içermektedir.

- Reklam -

Ali ile Leyla’nın Yolculuğu

Yarına Tek Bilet

Ankara’dan İzmir’e doğru yola çıkan mavi trende tesadüfen karşılaşarak tanışan Ali ve Leyla konuştukça bazı ortak yönleri olduğunu fark ederler. Her ikisi de bu yolculuğa çıkmalarına sebep olan olayları gözden geçirirken, yolda birlikte geçirdikleri zaman kendilerini, yaşamlarını, geçmişlerini, seçimlerini, hatta yakınlaştıkça birbirlerini sorguladıkları bir sürece evrilecektir.

Hikâyedeki karakterlerin, ailelerinin kendilerine dayattıklarına karşı gelme yöntemi olarak başkalarının hayatını yaşamayı tercih etmeleri durumu vurgulanmış. Bunun sonucunda Ali ve Leyla’nın yaşadığı hayal kırıklıkları, geçmiş tercihlerini tekrar gözden geçirmelerine ve yaşamlarını tekrar yola koymak için yeni kararlar almalarına vesile oluyor. Seyirci de kendi içinde, “Kaçımız kendi hayatımızı yaşıyoruz ya da bize dayatılanların dışında bir hayatı tercih etme cesaretini gösterebiliyoruz,” diye sorguluyor ister istemez.

Zenginleştiren Detaylar

Doksanlı yıllardan günümüze geniş bir zamana yayılmış film müzikleri her yaştan izleyici mutlu edebilecek çeşitlilikte. Müzik direktörü Ahmet Kenan Bilgiç’in de katkısı önemli. Ercan Saatçi’den Don Cavalli’ye; Büyük Ev Ablukada’dan James Warburton’a , Jabbar’dan  Nil Karaibrahimgil’e hatta Ümit Besen’e dek farklı türlerde de olsa, özenle seçilmiş parçalar filmi zenginleştiriyor. Bu yüzden filmin soundtrack albümü müzik listelerimize kaydedilerek tekrar tekrar dinlenilesi.

Ne yazık ki aynı şeyi dublaj için söylemek zor. Konuşmaları duymak için televizyonun ayarlarını epey kurcalamak gerekiyor. Diyalogların bazıları çok zor anlaşılıyor, sesler düşük kalıyor.

İlk Netflix Türk Filmi

Filmde trenin geçtiği yerlerdeki İç Anadolu’dan Ege’ye uzanan sekiz yüz kilometrelik alandaki -özellikle gece çekimleri- ışıl ışıl manzaralar görsel bir şölen niteliğinde. Oysaki yönetmen bu çekimlerde ortamın çok karanlık olmasından dolayı oldukça zorlanmış.

Sinemamızda Yeni Soluklar

Sinemamıza yeni bir soluk getirme potansiyeli olan bir yönetmen Ozan Açıktan. Bu takdir edilesi çabası ardından gelen genç yönetmenlerimiz için ilham; izleyiciler için ise umut verici nitelikte muhakkak.

Film 5,7’lik IMDB puanına çok fazla itibar etmeden şans tanınmayı bir hayli hak ediyor.

Kendimizden, geçmişimizden, yaşamımızdan mutlaka bir şeyler var bu filmde. Yoksa o upuzun yol başka nasıl geçer, değil mi?

Peki siz Yarına Tek Bilet filmini izlediniz mi? Yapıma dair düşünceleriniz neler? Sizler de filmle ilgili fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* The Old Guard İncelemesi: Aksiyon! Hikâye?

Sitare Kanşay Sarayönlü

İnternetin, sosyal medyanın, akıllı telefonların, televizyon kanallarının olmadığı yakın geçmişte, kitaplar ve filmlerle büyümüş bir X kuşağıyım. Hacettepe Kamu Yönetimi ve Siyaset Biliminde lisans; Ankara Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi aldım. Finans sektöründe çalışıyorum. Filmlerde yaş sınırının olmadığı çocukluk yıllarımdan beri korku filmlerine ve bilimkurguya merakım var. Öykülerim ve sinema yazılarım Kayıp Rıhtım, Edebiyathaber, Yazicizi ve Okuryatar mecralarında yayınlandı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Slice of Life Anime Önerisi

Hayattan Kesitler Sunan 10 Anime Önerisi

Avengers: Endgame Secret Wars Marvel

Avengers: Endgame Yönetmenleri: “Secret Wars Marvel’ın En Büyük Filmi Olabilir”