in , ,

Yuru Camp İncelemesi: Kamp Yapmak Hiç Bu Kadar Eğlenceli Olmamıştı

Yuru Camp incelemesi sizlerle. Laid-Back Camp animesi ile, Fuji Dağı’nın eşsiz göl manzarası eşliğinde kış kampına hazır mısınız?

Yuru Camp inceleme anime
- Reklam -
- Reklam -

Yuru Camp incelemesi sizlerle. Laid-Back Camp olarak da bilinen ve mangadan uyarlanan yapım, 2018 kış sezonunda çıkan slice of life ve komedi türlerine giren 12 bölümlük oldukça kısa bir animedir.

Kış kampının güzel olan tarafı nedir? Böcek, sinek derdi olmaz, kalabalık ortamlar olmaz, terleme derdi olmaz… Kamp ateşi ve kaplıcalar çok zevkli olur ama ayrıca kış manzaraları ayrı güzeldir. Yuru Camp ile kış kampı macerasına var mısınız?

Yuru Camp ekim, kasım ve aralık aylarında geçse de en çok aralık ayında yapılan kampları anlatır. Bu animede kamp hakkında küçük bilgiler, bolca görsel şölen, Japon yemek tarifleri, kamp ateşi eşliğinde güzel sohbetler ve bolca kahkaha sizleri bekliyor.

- Reklam -

Yuru Camp Konusu

Yuru Camp incelemesi

Kendi yaşıtındaki kızlar kaçamak olarak sevdikleriyle güzel bir tatil yapmayı düşünürken Rin Shima’nın günlerini geçirmek için ideal yolu Fuji Dağı’nın eteğinde tek başına kamp yapmaktır. Yalnız kurt olmayı seven Rin, Fuji Dağı’nın nefes kesen göl manzarasına sahip yerinde tek başına kamp yapmayı çok sever. Çadırını kurmaktan yakacak odun toplamaya kadar her şeyi her zaman kendi başına yapan Rin’in küçük yalnız dünyasını terk etmek gibi bir planı yoktur.

Bununla birlikte, Rin’in olağan kamp seanslarından biri olarak başlayan şey, kayıp Nadeshiko Kagamihara’nın kamp alanına sığınmak zorunda kalmasıyla bir şekilde iki kişilik sürpriz bir buluşma olarak sona erer.

Başlangıçta Fuji Dağı’nın bir tablo konusu olmaya değecek güzellikte olan manzarasını kendisi görmeyi amaçlayan Nadeshiko, gideceği yerin yarısında uyuyakaldığında planları bozulur. Tek başına ve başka çaresi olmadığı için yakınlardaki tek kişiden yardım ister.

Kader bu iki kişiyi bir araya getirince artık Nadeshiko da bir kampçı olmuştur. Bundan sonra o da kamp gezileri yapacak, kamp sırasında ramen yemenin zevkini ve manzaranın tadını alacaktır. Bu amaçla okula gidince soluğunu “Dış Mekanlar Kulübü”nde alır. Bu kulüpte yalnızca iki üye vardır; Inuyama Aoi ve Oogaki Chiaki. Artık Nadeshiko bu kulüpte kamp yapmakla ilgili birçok şey öğrenecektir. Animenin konusu çok sıradan görünse de kampçılıkla ilgili çok güzel bir yapım olmuş.

Yuru Camp anime inceleme

Estetik ve Sunum

2018 yapımı bir anime olduğu için çizimler gayet kaliteli şekilde hazırlanmış. Arka planda sürekli Fuji Dağı’nın olmasıyla da sürekli hoş manzaralar görüyoruz. Kamp deyince akla gelen şeylerden biri de kamp ateşidir. Kamp ateşi olur da yemek olmaz mı?

Animede o kadar çok yemek resmi görüyoruz ki izlerken acıkmamak pek mümkün değil. Karakter çizimleri de gayet iyi durmakta. Tek kötü yanı, kış temalı bir anime olduğu halde hiç kar yağdığını görmüyoruz. Ama iklim özelliklerine hakim olmadığım için net bir şey diyemeyeceğim. Atmosfer olarak daha çok aralık ayında geçen bir anime olduğundan, biraz daha grimsi olmasını beklersiniz. Fakat macera şubat sonu veya mart aylarında geçiyormuş gibi rengarenk. En büyük eksisi bu olabilir belki.

YouTube video

Müzikler

Yuru Camp ost müzikleri dediğimiz arka plan müzikleri oldukça hoş. Dinleyene huzur veriyor. Yukarıda bir tanesini paylaştım. Animenin başlangıç ve bitiş müzikleri de başarılı diyebilirim.

- Reklam -

Laid-Back Camp anime inceleme

İşleniş

Yuru Camp, hayattan kesitler olarak bildiğimiz slice of life animeleri arasında tam bir örnek işleyişe sahip. Özellikle mekânların tanıtımı, her mekanda bir kamp yapılması, yemek yapılması, kamp eşyalarının düzgün kullanılması hakkında verilen tüyolar çok güzeldi. Karakterlerin liseli olmasından dolayı bazı şeylere paralarının yetmemesi ve bu sorunları alternatif yöntemler ile çözmeleri güzel işlenmiş. Özellikle bu kısımlar izleyenlere ilham veriyor. “Neden olmasın?” diyerek genç kampçılar için güzel tüyolar içeriyor.

Komedi bakımından animeye bakarsak da yine güzel olduğunu söyleyebilirim. Özellikle ilk bölümde Nadeshiko ve Rin’in tanışma sahnesi çok iyiydi. Bölümlerde kısa kısa komedi unsurları, arkadaşlar arası atışma gibi şeyler güzel bir tat vermiş. Bölüm sonu kapanış müziğinden sonra çıkan “Oda Kampı” kısımları ise kısa ve eğlenceli olmasıyla ilgiyi çekmeyi başarıyor. Bu sahneler kısa komedi sahneleri gibi olsa da ufak tüyolar da veriliyor. Bu da işleniş için mükemmel bir artı.

Şahsi Görüşlerim

Yuru Camp inceleme

Şahsen bu animeyi çok sevdim. Müzikleriyle ve manzaralarıyla zaten kalbimi kazanmıştı. Bunu konusu ve işlenişiyle de pekiştirince ortaya güzel bir iş çıkmış. İşleniş olarak; kamp tüyoları, çadır kurmak, ateş yakmak, yemek pişirmek, çay demlemek, uyku tulumuna takviye yapmak vb. şeyler o kadar güzel anlatılmıştı ki resmen benim de kamp yapasım geldi.

Animenin en büyük artısı ise gerçekte var olan kamp alanlarının çizimlere olduğu gibi yansıtılması. Bu durum Japon izleyiciler için mükemmel bir artı. Bizim gibi izleyiciler için ise çok güzel ilham veren bir olay. Google’a “Yuru Camp in real” yazarsanız birçok sitede bu mekanları ve insanların kişisel görüşlerini görebilirsiniz. Ya da animeyi izledikten sonra benim gibi internette kendinizi kamp malzemeleri araştırırken bulabilirsiniz. Özellikle çadır, kamp matı ve uyku tulumu üçlüsüyle başlamanız muhtemel.

Animenin bir başka artısıysa karakterleriydi. Onları tanımak, olaylara verdikleri tepkileri örnek almak güzeldi. Özellikle Nadeshiko gibi yeni şeyler öğrenmeye açık, arkadaş canlısı ve enerjik karakterler animeye farklı bir hava katıyor.

Kısacası Yuru Camp izlemeye değer bir slice of life animesi. 7 Ocak 2021’de başlayacak 2. sezon fragmanını da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yuru Camp 2. Sezon Fragmanı | İZLE

YouTube video

Peki siz Yuru Camp’ı izlediniz mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Metin Kibar

1994 yılında Konya’da doğdum. Çocukluğumdan beri animeleri seviyorum. Shinsekai Yori’deki “Hayal gücü her şeyi değiştirmeye kadirdir,” fikrine katılıyorum. Animeler hakkında yazarak diğer anime hayranlarına ulaşmak beni mutlu ediyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Akıncı 1. Bölüm Fragmanı ATV Dizi

Akıncı 1. Bölüm Fragmanı: ATV’den Süper Kahraman Dizisi

Deniz Romanları - Kitap Önerileri

Deniz Romanları: Kara Deryalarda Geçen 7 Kitap Önerisi