in , ,

Darth Vader Karanlık Tarafı Seçmekte Haklı mıydı?

Star Wars evreninin unutulmaz kötülerinden Darth Vader’ı karanlık tarafa iten motivasyon neydi? Anakin Skywalker’ın başka bir şansı var mıydı?

Darth Vader
- Reklam -

Darth Vader yalnızca Star Wars serisinde değil, bilimkurgu/fantastik dünyası bir yana, sinema tarihinin en akılda kalıcı ve başarılı yazılmış kötü adamlardan biri. Seriyi izlemeye orijinal filmlerden başlayanlar, Darth Vader’ın tepesinin tasını attıranları uzaktan telekinezi ile boğduğu, korkutucu ve soğuk yürüyüşünü izlediğini sahneleri düşündükçe ”İşte kötü adam böyle olur!” diyor olabilir.

Fakat 1999 yılı içerisinde Darth Vader hakkında değişen hislerimiz olmadı mı?

1999 yılında Star Wars Epsiode 1 gösterime giriyor ve biz efsanevi kötü adamın çocukluğu ile bu bölümde tanışıyoruz.  Serinin 2. ve 3. bölümlerini de izleyince görüyoruz ki ”boyu postu devrilesice” diye ah ettiğimiz Darth Vader meğerse acıların çocuğu Emrah’ın galaktik bir uyarlaması imiş.

- Reklam -

Hüzünlü Geçmiş, Asil Taraflar

Hüzünlü bir geçmişe sahip karakterlerin asil bir yanı vardır aslında. Anakin Skywalker’ın asaleti ise bence daha çok Jedi olmasından gelir. Anakin’in çocukluğundan beri Güç ile olan bağlantısı başka bir Jedi tarafından kolay fark edilebilecek niteliktedir. The Phantom Menace bölümünde bize bu özellik tanıtılmış, Anakin’in bu yönleri çocukluğundan itibaren işlenerek, izleyiciye istisnai bir durum olduğu belirtilmişti. Fakat Anakin’in en önemli özelliklerinden biri zaman içinde gerçekleşecek olayları bilmesidir zira karanlık tarafı seçmesindeki en önemli faktörlerden biri Anakin’in bu yönü olmuştur.

Darth Vader

Attack of the Clones bölümünde Anakin Skywalker’ın hem Güç hem de ışın kılıcı kullanma becerileri gelişiyor. Bu sırada Jedi eğitimi devam ediyor. Anakin o kadar yetenekli görülüyor ki, düşman tarafa Anakin’in daha eğitimi devam ederken bile en güçlü, en iyi Jedi olduğunu söylediklerini anımsıyorum. Zaten Star Wars evreninde Jedi olmak sağlam bir statü göstergesiyken Anakin bunun da üstündeydi, gerisini siz düşünün artık.

Anakin de tüm bunların farkında olarak kibirli bir ruh haline giriyor ister istemez. Hatta zaman geçtikçe Anakin’in kibirli hali daha da ileri gidiyor ve küstahlık boyutuna varmaya başlıyor. Derken sürekli Obi-wan Kenobi’nin kendisini bir şeylerden alıkoyduğunu ve bunu kıskançlığından yaptığını söylediğine rastlıyoruz. Mızmız bir Darth Vader kulağa saçma sapan gelebilir ama George Lucas saçma sapan şeyler yazmaz. Anakin’in tüm tavırları aslında seri boyunca gideceği yönü gösteren işaretler.

Yoda’nın meşhur sözlerini hatırlayalım şimdi:

”Korku öfkeye, öfke nefrete, nefret acıya yol açar.”
Anakin’in bitmek tükenmek bilmeyen kibirli hali bazı Jedi kurallarının kendisine uygulanamayacağı düşüncelerine kapılmasına yol açar. Birine bağlanmak bir Jedi için en büyük yasaklardan biridir.  Ancak Anakin Padme’yi sever, ona âşık olur hatta ona bağlanır. Bu da Anakin’in gideceği yolu çizerken olması gereken bir şeydi sonuçta bilimkurguda romantizm çoğu zaman bir amaca ulaşmakta gerekli bir araçtır.

Padme Amidala e1568294156189

Başta söylediğimiz gibi, biliyoruz ki Anakin Skywalker zaman içindeki olacakları görme kabiliyetine sahip. Geçmişte önce annesini kaybetti. Jedi eğitimi almak için Tatooine’de bıraktığı anneciğini. Onu kurtarma imkanı ya da gücü olduğu halde kurtaramadığı düşüncesi Anakin’i yedi bitirdi, üstelik yasını da iyice derinleştirdi. Bunun peşine Padme Amidala’nın öleceği de kendisine rüya görmek vasıtasıyla malum oldu.

Zayıf Noktalar

Palpatine de Anakin’i bu zayıf noktasından vuruyor işte. Sık sık karanlık tarafın ölüme bile çare bulabilecek güçlere sahip olduğunu söyleyerek genç Jedi’ın aklına giriyor sinsi bir biçimde. Daha sonra Anakin’in seçimini net çizgilerle yaptığı sahneye geliyoruz. Mace Windu’nun Palpatine öldürmek üzere olduğu sahnede, Anakin Mace Windu’yu öldürür. Bu sahnede herkes ”hain” demiştir ama düşününce Anakin burada Palpatine’i Mace Windu’dan kurtarmamıştır. Ölüme çare bulmak ya da Mace Windu’nun bu çareye giden yolu Anakin’e kapatmasına izin vermek arasında bir seçim yapmıştır. Kısacası seçim ”karanlık tarafta olmalıyım hemen şu andan itibaren” diyerek olmamıştır. Yanlış hatırlamıyorsam ”ne yaptım ben?” gibisinden bir tepki vermişti zaten bu olayın peşine.

Aralıksız Kayıplar

Bundan sonrasında peş peşe sahip olduğu her şeyi kaybediyor Anakin.  Hem yakın dostu hem de eğiticisi Obi-Wan’ı bile öldürme girişiminde bulunuyor. Ancak bu kavga sonucunda Anakin vücudunun büyük bir kısmını kaybediyor ve yaşamının geri kalanı Darth Vader kostümü içinde sürüyor.

Padme Amidala 2

- Reklam -

Anakin’in tüm bu yaptıklarının sonucunda Padme o kadar acı çekiyor ki, Padme’nin ölüm haberini verirlerken, ”Yaşama isteğini kaybetti,” gibisinden fantastik bir ölüm nedeni duyuyoruz. Çocukları doğurup, doğumdan sonra öldüğünü biliyoruz ama sebep olarak sonuçta bunu söylediler.

Yine de hak vermemek elde değil. Şu sahneden sonra yaşama isteğimizi değil ama aşka inancımızı kaybedecek kadar bizim de kalbimiz kırılmadı mı?

giphy

Darth Vader’ın Doğuşu

Tüm bu acılardan ve hatalardan sonra geri dönüş yolu da olmayınca Anakin Skywalker mı kalır? Acımasız, soğuk ve kalpsiz Darth Vader alıyor yerini, son insanlık belirtisini Padme’nin ölümünü duymasının ardından acıklı bir haykırış ile gösterdiğini izleyip yolumuza kötü adam ile devam ediyoruz.

giphy

Yıllar geçip giderken Luke Skywalker sahnelere geliyor ve Darth Vader ile mücadele ediyor. Luke’un ortaya çıkması ile kötü adamımızda beklenmedik bir arzuya rastlıyoruz. Darth Vader her ne kadar gözü dönmüş bir şekilde gezegen hakimiyetini koruyup hüküm sürmeyi istese bile bunu yaparken oğlu Luke Skywalker’ı kendi tarafında istiyor.

Anakin’in son sözleri neydi peki? Luke’a söylemişti: ”Kız kardeşine söyle, sen haklıydın” Yani içinde hala iyi bir taraf vardı. Padme haklıymış demek.

Darth Vader

Tüm bunları okuduktan sonra Darth Vader için ”berbat, lanet” vb. sıfatlar kullanamazsınız galiba. Serinin hayranlarından kolay kolay böyle bir şey duymazsınız zaten. Boyu postu devrilmesi gereken biri varsa da o da Palpatine’den başkası değildir.

Siz Anakin Skywalker’dan Darth Vader’a uzanan karakter gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Ewan McGregor’lı Star Wars Dizisi Obi-Wan Hangi Dönemde Geçecek?

Ayşegül Yalvaç

Çevre mühendisiyim. Yeşilist'te İklim Değişikliği Hakkında Her Şey yazı dizisinin yanı sıra çevre konularında farkındalık uyandıran birçok makale kaleme aldım. Bilimkurgu Kulübü'nde öykü ve makaleler yazdım. "Sev Beni" adlı öyküm İLKYAZ'da yer buldu. "Bir İstanbul Efsanesi" adlı ekolojik kurgu ve fantazya türündeki romanım 2022 yılında Antares Yayınları tarafından yayımlandı.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Koskoca seçilmiş kişi, güce dengeyi getirecek kişi, hepsinden bile daha güçlü kişi Darth Vader imparatoru sadece kaldırıp aşağı attıktan sonra bende ‘‘bu mu seçilmiş kişi?’’ reaksiyonu oluşturmuştu. Yeni üçlemeyi izledikten sonra oluşmuştu bu fikrim daha çok. :smiley: :smiley:

 2. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Güç iki yönlü bir olgu. “Aydınlık Tarafı” var, bir de “Karanlık Tarafı”. İkisi birden evrende var oldukça denge sağlanıyor ama taraflar birbirlerine üstünlük kurma gayretine girince bu denge bozuluyor. Genellikle Karanlık Taraf kötü diye tanımlanır ama Aydınlık Taraf da masum değildir. Evrenin yıkımından onlar da sorumludur çünkü güce denge getirmek dedikleri durum Karanlık Tarafı sindirme gayreti. Yani üstünlük kurmak istiyorlar, doğal olarak Karanlık Tarafta kendisi üstün olmak isteyince savaş asla bitmiyor. Bu yüzden Karanlık Taraf takipçilerinin kötü diye tanımlanması bence mantıksız.

  Bu mantığa göre Anakin ya da başkası zaten güce denge getiremezdi. Anakin de Karanlık Taraf lehine denge getirdi. Oğlu da Aydınlık Taraf lehine denge verdi, şimdi de Kylo Ren Karanlık Taraf lehine denge vermeye çalışıyor. Bu savaşın sonu yok. Darth Vader ya da Anakin Skywalker bu savaşta ancak küçük piyonlardır. O yüzden Darth Vader sadece güce hangi yönde denge getireceğini seçti. Luke’a " Sen haklıydın" demesi benim için sadece “Ben de aslında sizdenim” demesinden farksız.

  Çok mu konuştum? :slight_smile:

 3. Avatar for lonewolf lonewolf dedi ki:

  Anakin dengeyi getirdi bence. Şöyle bakıyorum, Darth Vader öncesi galaksi hakimiyeti aydınlık tarafta baskin. Sithler ve Jedilari bir terazi üzerinde dusununce Jedilardaki güç çok ağır basıyor. Anakin’in karanlık tarafa geçmesi, Anakin’in tüm zayıflıkları gün yüzüne çikarıldiktan sonra gerçekleşiyor. Belki birkaç jedi bir Anakin olabilecekken Darth Vader oluşu ile Kenobi’den daha zayıf bir konumda Karanlik tarafa geçiyor ama denge zamanla yine bozuluyor. Cünku Luke yetisiyor.

  Kylo Ren’e gelince, Rian Johnson seviyorum ama Kylo’nun secimlerini saglam bir temele oturtmadigini dusunuyorum. Kylo karanlik taraf icin bir savas vermekten öte kendini ispatlamak için bir savas veriyor. Ya da Han Solo’yu öldurmesi icime sinmedi diye düşunme bicimim etkileniyor…

 4. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Ben de Anakin’in Darth Vader kimliğiyle Karanlık Taraf lehine güce denge getirdiğini, Luke’un bunu Aydınlık Taraf lehine bozduğunu düşünüyorum. Yalnızca Darth Vader olarak güçsüz olmadığını, zaten bu sayede karanlık tarafı güçlü kıldığını düşünüyorum. Sonuçta Karanlık Tarafın elinde Darth Maul dışında bir yönetici yokken geldi ve tek başına durumu Jedilarla eşitledi.

  Kylo Ren kendini ispat peşinde doğru ama zaten hepsi Karanlık Tarafa kişisel çıkarlar için girmiyor mu? Anakin Darth Vader olurken Padme’yi kurtarmak ve kendisinin layık olduğunu düşündüğü makama gelmek amacındaydı. Kylo Ren’in de böyle bir çıkarı var ama sonuç olarak varlıkları güce Karanlık Taraf lehine denge sağlıyor. Lucas, bitmeyecek bir hikaye yazmış.

  Han Solo’yu öldürmesi beni de bitirdi. :disappointed::face_with_head_bandage:

 5. Avatar for lonewolf lonewolf dedi ki:

  dogru gucsuz demek istemedim. ama anakin skywalker olarak devam etseydi daha guclu bir konumda olacakti demek istedim. ve aynen esitledi, dengeyi getirdi.

  kylo ile ilgili olarak da demek istedigim, kisisel cikarlar icin girmesiyle ilgili degil. birincisi kisisel cikarini tam olarak anlatmiyorlar veya ben kacirmisim. ikincisi ise karakter ispat pesinde derken, han solo’yu olduruyor ve bunu yalnizca “karanlik tarafa hizmet ediyorum yapabilecegim en kotu seyi” yaptim mantigiyla yapiyor gibi. ama kylo ren le ilgili cok begendigim sahneler de var. ozellikle Johnson’in agzindan konusmus gibi. “birakin artik yodasini anakinini bitti onlar” imasi var. rey ile gel beraber hukmedelim diyalogunun gectigi sahne. ve evet hikaye boyle sonsuza dek gidecek sanki :slight_smile:
  ya han solo bu sonu hak etmedi :frowning:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

Ahmet Ümit

Ahmet Ümit Yeni Evinde Yeni Başkomser Nevzat Kitabıyla Raflarda: “Aşkımız Eski Bir Roman”

avengers infinity war ust

Avengers Filmlerinde Ölen Karakterler Marvel’ın Pek de Umurunda Değilmiş