in , ,

Dünya Topraklarında – Zeynep Kahraman Füzün | Yazarının Kaleminden

Zeynep Kahraman Füzün ilk romanı Dünya Topraklarında ile okuru klostrofobik bir distopyaya davet ediyor. Yazar, eserin yazım macerasını Kayıp Rıhtım okurları için anlatıyor.

Dünya Topraklarında - Zeynep Kahraman Füzün | Yazarının Kaleminden
- Reklam -
- Reklam -

Zeynep Kahraman Füzün ilk romanı Dünya Topraklarında hakkında konuşuyor. Yazar, geçen haftalarda raflardaki yerini alan klostrofobik bir distopya tadındaki eserinin ortaya çıkış serüvenini Kayıp Rıhtım okurları için anlattı.

* * *

Dünya Topraklarında hayatın akışı ile ortaya çıktı. İlk öykü kitabım yayımlandıktan sonra yorumları dikkatle dinliyordum. Çünkü öykülerim kitabımla birlikte okura ulaşmış oldu. Henüz öykü yazmaya ve dergilerle paylaşmaya başlamıştım ki editörlük yaptığım yayınevi dosyamı istemişti ve kısa sürede çıkarmıştık.

- Reklam -

Yazarlar genelde dilimi sevdiklerini, üslubumu oluşturduğumu ve öyküye devam etmem gerektiğini söylüyordu. Yine bir öykü kitabıyla devam ederim derken okurlar bazı kurgularımı öyküyle harcadığımı söylediler. Özellikle Yüzüncü Çip isimli öykümü seven ve film gibiydi diyen çok oldu. Haklıydılar aslında. O, öyküden ziyade bir roman veya filmin özetine benziyordu. Kitap genel olarak deneysel metinlerden oluştuğu için farklılık olsun diye onu da eklemiştim.

Dünya Topraklarında Nasıl Doğdu?

Çocukken Jules Verne’in kitaplarını çok seviyordum. O yüzden bilimkurgu kitaplarını da ara ara okurum. O öyküyü de keyifle yazmıştım ve sevilince romana dönüştürmeye karar verdim. O hikâyeyi aynen açmak olmazdı. Yeni bir hikâye yazıp onu entegre edebilirdim. Romanın içinde kurgunun bir parçası olarak yer alıyor. Karakterlerden biri senarist ve o öykünün verdiği ilhamla birtakım olaylar gelişiyor.

Dünya Topraklarında - Zeynep Kahraman Füzün

- Reklam -

Kayıp Rıhtım okurlarının tanıdığı yazar Bülent Ayyıldız yeni kitabımda destek olabileceğini söylemişti. Öykü anlayışlarımız birbirine çok benziyor. Ben de romanımın hikâyesini onunla paylaştım. Yazdıktan sonra da değerlendirdi. Tavsiyelerde bulundu. Dosyayı tamamladığımda 2019’un ilk aylarıydı. Önceki yayınevim butik olduğu için yeni yayıncı arayışına girdim. O ara editör Ayla Duru Karadağ ile tanıştım. O da okudu. Dilimi çok sevdiğini söyleyip tavsiyelerde bulundu. Öykücülükten ani bir şekilde roman yazmaya geçerseniz böyle oluyor. Her ikisi de hikâyemi esnetmemi istedi. Elimden geleni yaptım. Daha da esnemez. Küçürek öykü yazmayı çok seven ve öykülerini beş yüz yedi yüz kelime civarı yazan biri olarak yeteri kadar uzun oldu. Yüz yirmi sekiz sayfalık mini bir roman Dünya Topraklarında.

Kitabın Bilimkurgu Tarafı

Bilimkurgu olması dolayısıyla çok fazla araştırma yaptım. Fütüristtik programlar izledim. Konusu sağlık olduğu için bir yığın bilimsel makale okudum. İzlemediğim bilimkurgu filmi kalmadı. Gelecekle ilgili benzer öngörüler var ama benim fikirlerim orijinal. İlaçların yasaklandığı hatta konusu bildiğimiz ilaçlar olan bir yapıta rastlamadım. Genelde farklı işlevleri olan ilaçlar konu ediliyor bilirsiniz. Benim hikâyem gerçeğe çok yakın. O konuda da güzel tepkiler aldım. Distopyalardaki abartının olmaması metnimi ekstra farklı kılıyor. Amacım zaten bilimkurgunun edebiyattan ayrı olmadığını göstermekti. Dili için de çaba harcadım.

Farklı bir okuma deneyimi yaşamak isteyenler için yazılmış bir metin Dünya Topraklarında. Öykü okuru benden beklemediği bir metin okuyacak. Bilimkurgu okuru hiç alışık olmadığı bir anlatımla karşılaşacak. Aslında riskli bir metin ama yayıncım Sahi Kitap yayımladığı ilk yerli metinlerden birinin Dünya Topraklarında olmasını istedi. Ben de risk aldım. İlk romanımı yeni kurulmuş bir yayınevinden çıkardım. Metnime güveniyorum çünkü.

Zeynep Kahraman Füzün


Dünya Topraklarında hakkındaki yorumlarınızı bizimle Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz. Sitemizdeki diğer yazar maceralarına buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kuzeyli Metal Gruplarına Ne Kadar Hakimsiniz? [TEST]

Kuzeyli Metal Gruplarına Ne Kadar Hakimsiniz? [TEST]

Kim Jiyeong, Doğum: 1982 - Cho Nam-Joo

Güney Kore’de Feminist Hareketi Hızlandıran Roman “Kim Jiyeong, Doğum: 1982” Türkçe Raflarında