in , , ,

İçeriğin Peşinde #2: DVD’si de Kendisi Kadar Kızgın | John Wick

İçeriğin Peşinde serimizin ikinci bölümünde sizler için “John Wick” filminin DVD versiyonunu inceliyoruz.

icerigin pesinde 2 john wick

İçeriğin Peşinde’nin ikinci bölümüne hoş geldiniz. Bu haftaki konuğum John Wick… Kendisi yine ucuz DVD avına çıktığım bir günün meyvesi diyebilirim. Elbette ben öyle her filmi satın almam, sonuçta internetten de satın alınabiliyor bu filmler, hem de bazen çok daha ucuza. Bir DVD’yi alırken ilk yaptığım şey hemen arkasına bakmak ve özel seçeneklerini görmek oluyor. Şans bu ki John Wick gibi çok sevdiğim bir filmin arka kapağında oldukça fazla özel seçenek alt alta sıralanmıştı. Hem indirimde olmasını fırsat bilip hem de bu özel seçeneklere yakından bakmak istediğim için filmi hemen satın alarak eve getirdim.

Daha bilgisayara takar takmaz DVD beni şaşırtmayı başardı doğrusu, yine de önerim özel seçeneklere filmi bir kez izledikten hemen sonra bakmanız, eğer daha önce izlediyseniz de tekrardan izlemeniz, çünkü özel seçeneklerde çekimlerin geçtiği mekanlardaki doğal ışıklar ve çekimden sonra eklenen, değiştirilen ışıklar karşılaştırılıyor. Bu şahsen beni büyüledi, çekim sonrası verdikleri efekt filmi gerçekten oldukça değiştirmiş diyebilirim. Ayrıca bu keyif kaçırıcı içeriğe maruz kalmanızı da önleyecektir.

Fotogenisdvdanaekran johnwick

Menü Tasarımları:

DVD’nin menüsünde bizi gerçekten güzel ama kısa bir müzik ve yine filmden kısa bir sahne karşılıyor, şahsen durup bir süre izledim. Menüye filmden sahneler koyulması onu oldukça interaktif bir hale getirmiş diyebilirim. Bazılarının kalitesi azıcık düşük olsa da DVD’nin her menüsünde ayrı bir fotoğraf olması da başka bir detay ve güzellik olmuş. Kısacası üzerinde uğraşıldığı hemen kendini belli ediyor.

menu1 johnwick

menu2 johnwick

menu3 johnwick

Özel Seçenekler:

Filmin özel seçenekleri de oldukça dolu ve tatmin edici, yaklaşık 49 dakika süren özel seçeneklerle ikinci bir film izlemiş kadar oluyorsunuz. Tabii ki de bunlar öylesine konulmuş beyhude seçenekler değil, her birinin içeriği oldukça yeterli ve göz doldurucu. Özel seçeneklerin İngilizce orijinal dilinde ve Türkçe altyazılı olduğunu belirtmekte de fayda var. DVD içerisindeki özel seçenekler menüsü kapağın arkasında yazanla birebir örtüşüyor ve İngilizce başlıkların da Türkçeye çevrilmiş olması ayrıca hoşuma gitti. (NYC NOIR=Karanlık NYC) İsterseniz gelin bir de bu meşhur özel seçeneklerin içlerinde ne barındırdıklarına bakalım:

John Wick İle Uğraşma (14:40):

Bu özel seçenekte belki filmin hayranlarının bir kısmını daha önce Youtube’da da görmüş olabileceği, Keanu Reeves’in eğitimleri yer alıyor. Yoğun çalışma temposu ve altında kaldığı onca baskı sırasında Keanu Reeves’in psikolojisinin nasıl etkilendiğini, bu yorucu eğitimlerin altından nasıl kalktığını öğreniyoruz.

Ayrıca sinema ve sahne arkasıyla yakından ilgilenenler için de Gun-Fu (Silahlı çatışma ile Kung-fu’yu birleştiren bir mekanik) ve dövüş koreografilerinin ekrana aktarılışıyla ilgili bir sürü küçük tüyo verilmiş.

Süvarileri Çağırmak (11:29):

Bu özel içeriğin adından da anlayabileceğiniz gibi John Wick ekibinin ve oyuncuların nasıl bir araya geldikleri anlatılmış. Özellikle oyuncuların sahne arkasında birbirleriyle yaşadıkları olaylar ve kişisel ilişkileri ön planda tutulurken, filme kattıkları küçük nüanslar ilgili de konuşulmuş.

Ortak Kader (06:05):

Bu özel içerikte ise filmin iki yönetmeni David Leitch ve Chad Stahelski’nin bir araya nasıl geldikleri ve tecrübelerini nasıl paylaştıkları anlatılmış. Ayrıca sahip oldukları dublörlük firmasını sıfırdan kurarak daha sonra onu nasıl dünyanın en önemli dublörlük firması haline getirdiklerine vurgu yapılmış. Dublörlük tecrübelerinin filme kattıkları ve iki yönetmenin ne kadar uyumlu olduklarının da üzerinde durulmuş.

Suikastçının İşareti (05:06):

Bu özel içeriğimiz ise bizi suikastçıların dünyasına doğru yolculuğa çıkarıyor. Continental adlı otelin detaylarını, kullanılan altın paraların özelliklerini ve suikastçıların nasıl çalıştıklarını burada öğreniyor, onların hayatlarına daha yakından bakıyoruz.

Kızıl Halka (06:11):

Bu kısımda ise Kızıl Halka adlı gece kulübünde yapılan çekimlerin zorluğuna ve çekimlerin güzel görünmesi için kullanılan tekniklere vurgu yapılmış.

Karanlık NYC (05:46):

Bu kısımda ise New York şehrinin nasıl tek başına apayrı bir karakter olduğundan, çekim yerlerinin nasıl bulunduğundan ve tüm bunların filme nasıl bir etkisi olduğundan bahsedilmiş.

Dil Seçenekleri

Evet, özel seçenekler genel olarak güzel, fakat durum dil seçeneklerinde de böyle mi? Eh işte. Bu kısmı puanlarken çevirinin düzgünlüğüne ve var olan dil seçeneklerine önem verdim. Çeviri birkaç küçük hata dışında oldukça düzgündü, menülerin ve özel içeriklerin tamamen Türkçe (Altyazılı) olması da ayrı bir olumlu puandı gözümde.

Yine de var olan dil seçeneklerini yetersiz buldum. Çoğu DVD filmde Fransızca, Bulgarca, İspanyolca gibi diğer dillerin de altyazı ve dublaj seçenekleri de bulunabilirken bu filmde sadece Türkçe ve İngilizce dublaj, Türkçe ve İngilizce altyazı bulunuyor. “Aman aman ne büyük bir sorun?” dediğinizi duyar gibiyim. Normal bir insan için elbette değil, ama dil öğrenmeyi seven ya da herhangi bir dilin bölümünde okuyan biri için büyük sorun bu.

Kapak ve DVD Tasarımı

Menüler için gösterilen özenin kapak ve DVD tasarımı için gösterildiğini söyleyemeyeceğim açıkçası. Evet, elbette DVD kabının konuyu anlatan, oldukça sade, iyi ve bilgilendirici bir tasarımı var. Kabul, beğendim. Fakat içini açınca “Ah be kardeşim!” deyiverdim. Bu kadar güzel menüler tasarlamışsınız ve özel seçenekleri bile Türkçeye çevirmişsiniz ama diskin üzerine farklı bir fotoğraf basmayı unutmuşsunuz. Diskin fotoğrafı dış kabın fotoğrafı ile aynı. Olsun, en azından diskin üzerine fotoğraf basmışlar…

Sonuç

Elbette filmin kendisine bir sözüm yok, ama DVD’sini de bu kadar seveceğim hiç aklıma gelmezdi, bence içerik ortalamanın oldukça üzerindeydi. Görüntü kalitesi de oldukça iyiydi. Elimden geldiğince nesnel ve objektif olmaya çalışmama rağmen bunlar benim kişisel kriterlerime göre yapılmış puanlamalar. Sizleri puan tablomuzla baş başa bırakıyor ve konu hakkında forumumuzda paylaşacağınız görüşlerinizi heyecanla bekliyorum.

Puan

john wick ortalama

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

spider man origami

Popüler Kültürün Sevilen Kahramanları Origami Dünyasında

o gece gordum onu inceleme

Birtakım Edebi Cambazlıklar: O Gece Gördüm Onu