in , , ,

İçeriğin Peşinde #4: Chappie

İçeriğin Peşinde adlı serimizin bu bölümünde sizler için “Chappie” adlı filmin DVD versiyonundaki içeriklerine göz attık.

icerigin pesinde 4 chappie

Merhaba kıymetli yolcular. İçeriğin Peşinde adlı serimizin Chappie odaklı dördüncü bölümüne hoş geldiniz. Sizlere yine indirimdeyken kardeşimin ele geçirdiği bir filmin içeriği hakkında yazmak istedim. Yağmurlu bir gündü ve kardeşime etrafı gezdiriyordum. Tekirdağ’a, bana misafirliğe gelmişti. Arada bir mağazaya girdik ve bu film indirimdeydi, o da benim bu tür şeyleri sevdiğimi bildiğinden bana bu filmi hediye etmişti… Zaman çabuk geçiyor sayın yolcular. Gemimizin yelkenleri rüzgarla dolmuş ve zamanın denizinde hızla ilerliyor.

Eh lafı fazla uzatmadan Chappie adlı filmin DVD versiyonunu incelemeye başlayalım isterseniz. Aslında bu film beni hayal kırıklığına uğratan filmlerden biriydi. İndirimden alınmış bile olsam özel içeriğin eksik oluşunu ve diski takar takmaz karşıma çıkan reklamları hiç sindiremedim. Buna rağmen adil olmaya çalışacağım. İsterseniz gelin menülerden bahsedelim.

anamenu Chappie

ozelsecenek

diller Chappie

sahensecimi

Menü Tasarımları

Daha diski takar takmaz karşınıza iki farklı filmin fragmanı çıkıyor. Ben reklam izlemek istemiyorum. Bir de bunu marifetmiş gibi kutunun arkasına, özel seçenek kısmına yazmışlar… Ana ve alt menülerde farklı fotoğraflar kullanılmış, ancak biliyorsunuz ki menülerde video kullanan DVD filmler de var. Üstüne üstlük arka plana müzik de konmamış. Onu da geçtim tüm menüler İngilizce ve bu değiştirilemiyor. Eh, menülerin pek artı verilecek bir yanı yok açıkçası.

Özel Seçenekler

Özel seçenekler kutunun arkasında yazanlarla uyuşmasının yanı sıra öyle ahım şahım şeyler değiller. Üzücü, insan kutunun arkasında filmin yapımı yazınca daha çok şey bekliyor açıkçası. Ayrıca ayrıntılı olarak incelemeden belirtmeliyim ki özel seçenekler sadece İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca altyazılı. Bunu da belirttiğimize göre elimizdeki tek özel seçeneği inceleyelim.

We Are Tetravaal (05:40)

Bu özel seçenek bizlere oyuncuları tanıtırken aynı zamanda sahne arkası görüntüleri de gösteriyor. Ayrıca hepimizin Alien’dan Ripley abla olarak tanıdığı Sigourney Weaver’ı başka bir role sokmanın ne kadar zor olduğunu, fakat kendisinin ne kadar uyumlu olduğundan bahsediyor. Merak etmeyin ve ön yargılarınızdan sıyrılın, kadın bu rolü çok iyi oynuyor gerçekten.

Previews (04:09):

Eh bunlar da ünlü reklamlar, kim dört dakika boyunca reklam izlemek ister! Çok heyecanlı!

Dil Seçenekleri:

Dil seçenekleri menüsüne girdiğimizde bizi bir avuç dolusu dil karşılıyor. O kadar fazla ki cümle içine yazarak paragrafı mahvetmek istemediğim için dil seçeneklerini bir liste halinde aşağı yazacağım. Bu kısımdaki eksilerden bahsedecek olursak, bunca dil seçeneği konmasına rağmen menüler İngilizce ve özel seçeneklerde Türkçe altyazı yok. Yani İtalyanca ve İspanyolca altyazı koydunuz ama zaten yaklaşık altı dakika olan özel seçeneğe Türkçe altyazı koyamadınız öyle mi? Hm…

+İngilizce, Katalanca, Macarca, İspanyolca, İtalyanca ve Türkçe dublaj bulunurken

+İngilizce, Katalanca, Danca, Fince, İbranice, Macarca, İtalyanca, Norveççe, Romence, İspanyolca, İsveççe ve Türkçe Altyazı var.

Kapak ve Disk Tasarımı

Şimdi ne yalan söyleyeyim kapak ve disk tasarımından bahsetmeyi her zaman seviyorum. Öncelikle beyaz bir kartonun içinde geliyor film. Bu da gayet güzel bir şey, kartondan çıkardığınız zaman görüyorsunuz ki plastik kutu ve karton kutunun tasarımları da farklı. İkisi de oldukça güzeller. Kutunun arkasında yazan özelliklerle içindekiler uyuşuyorlar. Yalnız burada iki eksiklik mevcut. Madem beyaz ve saydam DVD kutusu yaptınız ki bu harika bir şey, neden iç tarafa fotoğraf koymadınız. Hadi koymadınız neden bembeyaz bir disk bastınız. Diskin üzerinde neden fotoğraf yok…

Sonuç

Evet, Chappie filminin DVD versiyonunu tüm eksileri ve artıları ile inceledik. Bir sonuca varmak gerekirse ancak iyi bir indirimdeyken alınmasını tavsiye ediyorum şahsen. Kutunun arkasında Blu-Ray versiyonunda daha fazla içerik olduğu yazılmış, bir gün elime geçerse onu da inceleyeceğim. Bu arada film hakkında bir yorum yapmak istemiyorum, fakat iyi bir DIE ANTWOORD hayranı olarak onların oynadığı kısımları ve oyunculuklarını çok beğendim. Sizler de forumlarımızda fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Puan

chappie ortalama

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

gokyuzumuzdu okyanus ust

Patrick Ness’in Yeni Kitabı “Gökyüzümüzdü Okyanus” Raflarda

shazam film inceleme

SHAZAM! Filmine Füze Attık: Hafif Spoiler’lı İnceleme