in , ,

Kum Tefrikaları – Ömür İklim Demir | Yazarının Kaleminden

Ömür İklim Demir, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ilk romanı “Kum Tefrikaları”nın yazım sürecini Kayıp Rıhtım okurları için kaleme aldı.

Kum Tefrikaları - Ömür İklim Demir | Yazarının Kaleminden

Ömür İklim Demir, Kum Tefrikaları adlı romanının yazım macerasını Kayıp Rıhtım okurları için kaleme aldı. Geçen haftalarda raflara gelen eser, yazarın ilk romanı ve ikinci kitabı olma özelliğini taşıyor.


Kum Tefrikaları’nın Yazım Süreci

2014 yılının sonlarıydı, Muhtelif Evhamlar Kitabı’nı yeni bitirmiş, öykü dosyasını birkaç yayınevine göndermiştim. Bir yerlerden olumlu ya da olumsuz bir cevap gelmesini, hatta cevabı da geçtim, bir yerlerden herhangi bir ses çıkmasını bekliyordum. O dönemde, sabaha karşı bir vakit, çölde geçen bir rüya gördüm; uyanır uyanmaz da hatırlayabildiğim kadarını telefonuma not ettim. İşte tam olarak böyle başladı Kum Tefrikaları.

Kum Tefrikaları - Ömür İklim Demir

Romanın yer yer tarihsel gerçeklere teğet geçmesi sebebiyle, yazım süreci boyunca pek çok araştırma yapmam gerekti. Bin dokuz yüzlerin başında yazılmış subay günlüklerinden, romandaki günlükte yer alan tarihte Tanin Gazetesi’nde ne yazdığına ya da tarihte o gün havanın yağmurlu olup olmamasına kadar, alakalı alakasız her konuyu araştırdım. Onlarca eski film ve belgesel izledim. Araştırdıkça, konular birbirinin içine geçmeye, çok tuhaf açılardan birbirini beslemeye başladı, bazı noktalarda roman neredeyse kendi kendini yazdı. Bana da onu izlemek düştü.

En fazla zorlandığım yer, kitabın adıydı. Sanırım bunun en büyük sebebi, romanın eski ile yeni arasında gidip gelen ikili yapısı oldu. Kum Tefrikaları daha çok Şevket Kemal Bey’in hikâyesinin adıydı benim için. Mithat’ın hikâyesinin adı ise Dünyanın Kenarı, Salonun Ortası idi. O nedenle, kapakta yazmamakla beraber, kitabın iç sayfasında bu iki isim birlikte yer alıyor. Zaten romandaki bölüm başlıklarını da bu ikili yapıya göre düşündüm: Kum ya da Rüzgârın Eti, Çöl ya da Ruhunu Kaybetmiş Deniz gibi…

Kum Tefrikaları - Ömür İklim Demir

Velhasıl, hayatımda hep hatırlayacağım beş yıllık bir döneme tesadüf ediyor Kum Tefrikaları.

Ama iyi, ama kötü, ama da berbat yıllardı.

Geriye bu roman, geriye bir iyi dilek kaldı.

Başka da bir şey gelmiyor aklıma.

Hepsi bu kadar.

Ömür İklim Demir


Ömür İklim Demir’in Kum Tefrikaları isimli eserine ve daha önce yayınlanan Muhtelif Evhamlar Kitabı’na dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Sitaresan Sitaresan dedi ki:

    Muhtelif Evhamlar Kitabı şaşırtıcı kurgusu ve ustalıklı dili ile çok sevdiğim, hatta birkaç tane alarak arkadaşlarıma hediye ettiğim bir kitap oldu. Yazarın romanını da merakla bekliyordum, merakla okuyacağım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

İskandinav Mitolojisi Testi

İskandinav Mitolojisi Testi: Çözerken Kuzey’in Sert Rüzgârlarını Hissetmeye Hazır Olun

The Lord of the Rings: Gollum oyun Türkçe Dil Desteği

The Lord of the Rings: Gollum Türkçe Dil Desteği ile Geliyor