in , ,

Yazarının Kaleminden: Eşrefzade İdris Bey’in Maceraları

Polisiye edebiyatımızın dikkat çeken kalemlerinden Ayfer Kafkas, Eşrefzade İdris Bey’in Maceraları’nın ortaya çıkış sürecini anlattı.

Yazarının Kaleminden: Eşrefzade İdris Bey'in Maceraları

Eskiye özlem, yaşlılık emaresidir derler. Doğru olabilir, ama her zaman değil… Küçük yaşlardan itibaren günümüzde geçen kitaplardan çok, eski çağlarda geçen veya zamansız kurgusu olanları tercih etmişimdir.  Bunu eskiye özlem ifadesiyle tanımlamak doğru olur mu bilmem, zira ben hiç yaşamadığım zamanların özlemini duyardım.

Elbette her yazar, okumayı en fazla sevdiği türde yazmak ister. Bunun aksi durumlar da var ancak ben onların sipariş üretimler olduğunu düşünüyorum. Ben de eski zamanların özlemiyle okuyan bir okur olarak hep eskiyi yazmayı seviyorum.

Uzunca bir süre fantastik kurgu yazdım. İlk iki kitabım (Esrarname serisi) tarihi fantastik kurgu türündeydi. Fakat aynı zamanda polisiyeydi de… Bolca gizem, takip edilen ipuçları, amansız kovalamacalar, hepsi polisiye kalıbına uyuyordu fakat fazlası vardı: fantastik ögeler…

Ayfer Kafkas
Ayfer Kafkas

Polisiye türünde fantastik ögeleri, akıl ve mantıkla açıklanamayan olayları, fallardan yakalanan ipuçlarını, rüyada görülen katilleri okumak istemezsiniz. Her şey dünyanın gerçeklerine ve bilime uygun olmalıdır. İşte bu noktada ben polisiye yazmanın asında benim için ne kadar uygun olduğunu fark ettim. Fantastik dünyanın kurallarına okuru inandırma zorunluluğunuz olmadan kurgu yapmak üzerimdeki yükü hafifletmişti. Kendiliğinden başlayan bir süreçle polisiye yazmaya başladım ama tabii ki yine eski yıllarda geçen bir polisiye…

Eşrefzade İdris Bey ve Sherlock Holmes Esintileri

Kızıl Şebeke böylece ortaya çıktı. Okur da epeyce sevdi. Sherlock Holmes hayranı olanlar Eşrefzade İdris Bey’de bu cevval dedektife öykünme görebilirler, görmeliler de… Tarihi kurgu yazarken, yazılan dönemin karakterlerine öykünmekte beis görmüyorum. Bilakis bu lezzeti almayı çok seviyorum.

İdris Bey’in anlatılacak çok macerası olmalıydı. İleri görüşlü, çağının ötesinde bir bilimsellikle olayları çözmeye çalışan, ancak imkânları oldukça kısıtlı bir karakterin kıvrak bir zekâsı olmalı. Bu kadar zeki bir karakter de daha fazla anlatılmayı hak ediyor.

Ayfer Kafkas - Yeni - Eşrefzade İdris Bey’in Maceraları

Divina’nın Bileziği, İdris Bey’in yeni macerası… Kızıl Şebeke’den sonra da başına pek çok şey geliyor İdris Bey’in. Ufak tefek gizemleri çözüyor ama Divina’nın cesedi ile karşılaşması, anlatılmayı hak eden bir macerayı başlattığı için okuyucuyla buluşuyor.

Yeni yayıncı hususu ise biraz teferruat aslında. Hiçbir memnuniyetsizlik yaşamadığım yayıneviyle ortak noktada buluşamamak, dosyanın son alacağı şekilde anlaşamamak gibi ufak uyumsuzluklar sebebiyle yollarımız ayrıldı. Baskısı hemen hemen tükenmiş olan Kızıl Şebeke de, İdris Bey’in yeni macerasını anlatan Divina’nın Bileziği de böylece İnkılap Kitabevi etiketi ile raflarda yerini aldı.

Ayfer Kafkas


Yazara ve eserlerine dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* Ayfer Kafkas Polisiye Romanlarına Yeni Yayınevinde Devam Ediyor

Sitemizde bulunan diğer yazım maceralarını okumak için tıklayın!

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Star Wars: Clone Wars Ahsoka

Star Wars Evreninden Heyecanlandıran Ahsoka Teorisi

The Witcher

The Witcher 2. Sezon Yeni Oyuncular ve Karakterler