in , ,

Yazarının Kaleminden: Garibanların Şampiyonu – Erdoğan Küçükçelik

Erdoğan Küçükçelik, ilk fantastik romanı “Garibanların Şampiyonu”nun yazım macerasını ve Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sürecini anlattı.

Yazarının Kaleminden: Garibanların Şampiyonu - Erdoğan Küçükçelik
- Reklam -
- Reklam -

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi yazarlarımızdan Erdoğan Küçükçelik, ilk romanı Garibanların Şampiyonunun yazım sürecini anlatıyor.

2001 yılının kış aylarından biriydi. Ailemle İstanbul’da bir binanın bodrum katında yaşıyorduk. Ortaokul yıllarımdı, okulca Feshâne’ye, kitap fuarına gitmiştik. Zaten fazlasıyla düşkün olduğum kitapların tezgâh tezgâh serili olduğu, harika bir yerdeydim. Yapı Kredi Yayınları’nın standından geçerken hayatımda tahmin ettiğimden çok daha büyük bir etki yaratacak olan bir kitap gördüm: Harry Potter ve Felsefe Taşı. İlk baskısıydı (O zamanlar ilk baskının ne demek olduğunu, en azından bir kitap kurdu olarak önemini bilmiyordum) ve sadece kapağı bile o kadar hoşuma gitti ki hemen aldım.

Aynı günün gecesi, elektrik kesilmiş, dışarıda soğuk bir hava vardı. Yanlış hatırlamıyorsam kar yağıyordu. Evimiz sobalıydı ve ailecek sobanın etrafındaydık, bense halının üstüne uzanmış sobanın ateşinin yaydığı ışığın tavana yansımasını izliyordum. Annem tüplü ışığı yaktı ve ev kısmen kitap okunur bir hâl aldı. O kitabı geceden sabaha kadar soluksuz okudum ve ertesi gün öğlen ise bitmişti. O gece fantastik bir dünyaya adım attım “kitapların büyülü dünyası”na.

- Reklam -
Yazmanın o uçsuz bucaksız hayali…

Aslında okuduğum ilk kitap değildi. O zamana kadar ailemden aldığım tüm harçlıklar tarafımdan, kitap, çizgi roman ve dergilere yatırılmıştı. Ancak fantastik dünyanın kapılarını ne zaman açtın deseler; o geceyi söylerdim. Sonra o kapılardan bir daha hiç çıkmadım. Harry Potter ile başlasam da ölümüne Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) hayranıyım ve bir gün ben neden yazmayayım ki, diye kendime sordum ve olumsuz bir yanıt alamadım.

Garibanların Şampiyonu Nasıl Yazıldı?

Öncelikle J.R.R. Tolkien’den sonra 2 numaram Terry Pratchett’tır. Onu okumak fantastik dünyamdaki klasik “kılıç, kalkan, büyü” bakış açımı değiştirdi. Yıllardır süren yazma denemelerime bir son verdi ve hayal dünyamda bir evren, farklı bir gezegen canlandı:

Öküzün Boynuzlarında Avare bir Gezegen! Okzo!

Hem fantastik, hem mizahî ancak hiçbir şey bildiğimiz gibi değil…

Biliyoruz ki insanlar çok uzun yıllar dünyanın öküzün boynuzunda bir tepside durduğuna inandı.

Ya gerçekten yaşasaydı?

Bu sorular “Okzo Hikayeleri”ni yazmaya başlamama vesile oldu. Sonra ise bir hikâye anlatmak gerekti tabii ki. Klasikten uzak durmaktan yola çıkınca, sıradan güçlü bir kahraman yerine toplumun hor gördüğü, kimsesiz, saf ve temiz bir karakterin kahramanlığını anlatmak fikri cazip geldi ve bir anda o gözlerimin önüne geldi:  Herpolen No. Saf, temiz ve naif karakteri, iri yarı cüssesinin ardında pofuduk bir kedi yavrusu…

Ve ardından yan karakterlerim, Tılsım, Süslükaktüs Rey, Mermi, Singis ve diğerleri…

Okzo Hikâyeleri - Garibanların Şampiyonu - Erdoğan Küçükçelik

Bu özgürlüğe giden yolda taşa toprağa takılan, muz kabuğuna basıp kayan ve eğer ki düşerse tüm gezegenin kaderini değiştirecek bir garibanın hikâyesidir!

Bir yıl gibi sürede Garibanların Şampiyonu’nu tamamladım. Yazarken hem eğlendim, hem de akıcı bir üslup ve farklı bir fantastik bakış açısı sergilediğime inandım. Basılması ve insanların, özellikle genç yetişkin dediğimiz kitlenin okuması için can atıyordum.

- Reklam -

Ancak… Bunun 3 yıl gibi bir süre beklemesi gerekti. Hem genç, hem yerli hem de fantastik yazarı olmanın dezavantajlarını sonuna kadar yaşadım. Sonra bir gün “Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık” diye bir sistemle karşılaştım. İki ay gibi bir süre sonunda bir çok evreden geçen kitabım KitapYurdu sitesi üzerinden satışa çıktı. Alıp okuyacak tüm kitapseverlerin memnun kalacağına eminim.

Çünkü Okzo Hikâyerleri Boynuz Dağı’nın tepesinde uçan güvercin tarafından anlatılır, anlatılıyor ve daha daha anlatılacak!

Garibanların Şampiyonu Arka Kapak yazısı:

Okzo isimli Gököküz’ün boynuzlarında bir avare gezegen Okzo’da, Posta ve Yazı İşleri’nde zarf yalayıcısı Herpolen, büyükbabasını kaybettikten sonra Ballar şehrinden-farkında olmadan-sürülür ve dönüp dönemeyeceği belli olmayan bir yola çıkar. Krallığın en hızlı koşucusu Singis, Ayı Kral Golin’den kaçıp yüzünü hiç görmediği Herpo ile bilmeden bir kader ortaklığına adım atarlar. Onlara, kimi zaman yanlarında kimi zaman karşılarında  olacak olan Tılsım, Ciency ve Süslükaktüs Rey gibi savaşçılar eşlik edecekler.

Garibanların Şampiyonu’nda, kahramanlarımızın yeniden özgürlüklerine kavuşmak için çıktıkları yolda başlarına gelenler anlatılır, anlatılıyor ve daha daha anlatılacak…

Kitap yalnızca Kitapyurdu üzerinden satılıyor. Alıp okumak isteyen kitap ve fantastiksever dostlarım oradan temin edebilirler.

İyi okumalar.

Erdoğan Küçükçelik


Esere dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Sitemizde bulunan diğer yazım maceralarını okumak için tıklayın!

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Çin Sinema Koronavirüs

Çin’de Açılan Sinemalar İthal Koronavirüs Vakaları Nedeniyle Yeniden Kapatıldı

Bayan Yalnızkalpler - Nathanael West

Nathanael West İmzalı Bayan Yalnızkalpler Türkçe Raflarında