in ,

Yazarının Kaleminden: Gerçekler Kırıldı

Fantazya türünün ülkemizdeki önemli isimlerinden yazar Barış Müstecaplıoğlu, yeni kitabı “Gerçekler Kırıldı”nın yazım sürecini Kayıp Rıhtım okurları için kaleme aldı.

Yazarının Kaleminden Gerçekler Kırıldı

Hayallere Ulaşma Rehberi’ni tamamladıktan sonra, bir sonraki eserimle ilgili büyük bir kararsızlık içine düşmüştüm. Aklımda beni heyecanlandıran birden fazla fikir vardı. Yeni bir diyar fantazyası, uzaylıların İstanbul’u işgal ettiği bir kurgu, şamanların boy göstereceği bir yolculuk öyküsü, bunların arasında öne çıkanlardı. Uzun süre hangi türde yazacağıma karar veremedim, sonra neden bütün bu türleri kapsayacak bir kitap kaleme almıyorum dedim. Hayatım boyunca hiç yazılmayanları ya da çok az yazılanları keşfedip kâğıda dökmekten heyecan duydum. Edebiyatımızda, hatta dünya edebiyatında, içinde fantazyanın neredeyse tüm renklerini barındıran kitapların nadirliği bana ayrı bir şevk verdi. Bu iki arzumu buluşturunca, Gerçekler Kırıldı ortaya çıktı.

Hayal kurmak ve bunları öykülere dönüştürmek benim için bir tutku. 20 yılı aşkın sürede romanlarımı kaleme alırken, yüzlerce sıra dışı karakter, fantastik mekân ve hayali diyar düşledim. Bunların bir bölümünü eserlerimde kullandım, ama o an kurguladığım öyküye uymadıkları için kullanamadıklarım da oldu. Onları da kendi gerçekliklerine kavuşturmak bana heyecan verdi. Gerçekler Kırıldı’nın, şehir fantazyasından bilim kurguya, diyar fantazyasından büyülü gerçekçiliğe, fantazyanın her rengini görebileceğiniz, her lezzetini tadabileceğiniz, farklı ve özel bir kitap olmasını arzuladım.

Gerçekler KırıldıGerçekler Kırıldı’daki öykülerin yarısından çoğu tamamen kendi özel evrenlerine sahip olan öyküler. Perg diyarında ve Osmanlı Cadısı için yarattığım distopik İstanbul Şehir Cumhuriyeti’nde geçen öykülerin ise, aynı evrende ve zamanda geçmeleri dışında romanlarımla bir bağı bulunmuyor. Daha önce beni hiç okumamış olsanız bile bu öykülerle bağ kurmakta sıkıntı yaşamazsınız. Perg Efsaneleri’ni ya da Osmanlı Cadısı’nı okumuş kişiler ise, bu öykülerde eski dostlarla ya da romanlara bazı göndermelerle karşılaşacakları için ayrı bir keyif alacaktır.

Kısa öykünün gereksinimleri elbette romandan farklı.

Hele hele 7 romanlık Perg serisiyle kıyaslamak hiç anlamlı olmaz. Romanlarımda karakterlerimin gelişimini ve değişimini, eş zamanlı yaşanan ve birbirini etkileyen, bazen de tetikleyen pek çok olay anlatıyorum. Gerçekler Kırıldı kitabımdaki öyküler ise daha çok belli bir sıra dışı duruma ya da tek bir olaya odaklanıyor. Sadece kitaptaki ilk öykü olan Empatan, uzunluğu ve bölümlere ayrılması nedeniyle, öykü ile roman arasında bir yerde duruyor. Bu açıdan her öyküde insanın farklı farklı hallerine şahit olacağınızı, bambaşka duygulara ve düşüncelere kapılacağınızı söyleyebilirim.

Hepimiz eserlerimizi etrafımızda ve dünyada gördüğümüz, etkilendiğimiz, önemsediğimiz, bizi mutlu eden ya da öfkelendiren olaylar ya da kişilerden ilham alarak yazıyoruz. Bakmasını bilirseniz hayatın her anını bir esin kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Otobüste yanınıza oturan tanımadığınız bir insanla yaptığınız sohbetten yolda yürürken bir ağaç dalında gördüğünüz sıra dışı bir böceğe, izlediğiniz bir filmde başkalarının son derece sıradan bulduğu ve dikkat etmediği bir sahneden bir ansiklopedide okuduğunuz tek bir cümleye, etrafınızdaki her şey ve her gözleminiz hayal gücünüzü tetikleyebilir. Yeter ki gördüklerimizi öykümüzde ve kurgumuzda nasıl kullanabileceğimizi fark edebilme yeteneğine sahip olalım.

Geçmişten gelen öykülerim haricinde, yeni yazdıklarımın hepsi son yıllarda zihnimi meşgul eden, beni heyecanlandıran ya da öfkelendiren konuları temel alıyor. Bunları rengârenk ve sürprizlerle dolu yeni diyarlarda ya da gezegenlerde işlemeyi sevsem de, aslında hayatın gerçeklerini anlatıyorum. Onları kırarak ve farklı şekillerde yeniden yapıştırarak kendi gerçekliğimi yaratıyorum.

Umarım hayallerim ve kurgularım, sizlere de kendi gerçekliğinizi sorgulamak ve belki de yeni baştan yaratmak için ilham verirler.

Barış Müstecaplıoğlu

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Venom Tom Hardy

Tom Hardy’nin Venom 2 ile Geri Döneceği Doğrulandı!

demi moore cesur yeni dunya

Demi Moore, Cesur Yeni Dünya Dizisine Katıldı