in

Kayıp Rıhtım 10 Yaşında!

Edebiyatta kaybolanların adresi Kayıp Rıhtım, 10 Yaşında!

Edebiyatta kaybolanların adresi Kayıp Rıhtım artık 10 yaşında! Kendileri bir avuç, yürekleriyse kocaman olan bir grup edebiyatsever arkadaşın ilk kez 2008 yılının ocak ayında kurduğu sitemiz o günden bu yana çok yol kat etti. Önce forumumuzla kitapseverleri buluşturduk, onlara sevdikleri eserleri birbirleriyle tartışabilecekleri samimi bir arkadaş ortamı yarattık. Kurgu İskelesi ve Düşler Limanı gibi bölümlerimizle hikâye yazmak ve bunları başkalarıyla paylaşmak isteyenlere bir nevi okul olduk. Yetmedi, Aylık Öykü Seçkisi‘ne can verdik; 100 ayı aşkın bir süredir her ay yepyeni bir temayla hem amatör hem de profesyonel yazarlardan öyküler sunduk takipçilerimize. Ve nice genç ve yetenekli yazarın kanatlanıp kendi kitaplarıyla yollarına devam etmesini izledik mutlulukla…

Sonra çeviri öykülere ve projelere çevirdik gözümüzü. Daha önce ülkemizde yayınlanmamış pek çok hikâyeyi Türkçe olarak, yetkin bir çeviriyle sunduk sizlere. J.R.R. Tolkien‘in ülkemizde hiç yayınlanmamış önsözü, Ursula K. Le Guin‘in yazarlığa başlangıç hikâyesi, Neil Gaiman‘ın hiç çevrilmemiş öyküleri ve daha nicesi. Kimi zaman Stephen King, Patrick Rothfuss ve G.R.R. Martin gibi isimlerin çeviri röportajlarıyla çıktık karşınıza, kimi zamansa John Scalzi, China Mieville, Hugh Howey, Cixin Liu ve Karin Tidbeck gibi dünyaca meşhur yazarlarla Türkiye’deki ilk röportajı yapma şansına eriştik.

Sadece yabancı yazarlarla sınırlı kalmadık elbette; ülkemiz topraklarından çıkan pek çok yazara da gerek haberlerimizle gerek incelemelerimizle gerekse de röportajlarımızla elimizden geldiğince destek olmaya çalıştık. Sadece yazarlara değil üstelik; çevirmenlere, editörlere, çizerlere ve daha nicesine… Bununla da kalmayıp Çevirmenin Çemberi ve Yazarının Kaleminden gibi köşelerimizde bizzat ağırladık, kendi kalemlerinden okuduk yaşadıklarını.

Radyo programlarımız, video incelemelerimiz, Yayınevi Soru Hattı’mız, sayısız proje ve haberimizle her geçen gün büyümeye, edebiyat dünyasındaki önemli gelişmelerden sizleri haberdar etmeye ve içimizdeki kitap aşkını sizlerle paylaşmaya devam ettik, ediyoruz.

Bu kadarıyla yetinecek değildik elbette; çünkü edebiyat aşkıyla, üretme aşkıyla yanıp tutuşan insanlardık biz. Hâlâ da öyleyiz ve her geçen gün aramıza katılan yeni insanlarla giderek büyüyen bir aile hâline geliyoruz. Ve aradan koskoca 10 yıl geçmesine rağmen hâlâ ilk günkü amatör ruhumuzu ve heyecanımızı aynen koruyoruz. Ve çok iyi biliyoruz ki bugünleri görmemizdeki en büyük etken siz sevgili dostlarımızın ve takipçilerimizin hiç bitmeyen, daima arkamızda hissettiğimiz desteği. Yayınevleri, dergiler, çevirmenler, editörler, yazarlar, okurlar… ve sen sevgili okur, şu anda bu satırları okuyan değerli dost.

Hepinize çok teşekkürler! Daha nice onlu yıllara!

Ve şimdi, 10. yaşımıza girdiğimiz bu özel günde her yıl olduğu gibi yine şenliklerimizle baş başa bırakıyoruz sizi. Açılışı da artık klasikleşmeye başlamış olan ve sizin oylarınızla belirlenecek 2017’nin EN’leri Anketimizle yapıyoruz.

Dost deyiverin ve öyle girin!

* 2017 YILIN EN’LERİ OYLAMASI İÇİN TIKLAYIN!

* 10. Yıl Şenlikleri için hazırladığımız dosyalara burada ulaşabilirsiniz!

Oyla!

3 Yorum

Yorum Yap

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2018 Yayında

    2017 Yılın EN’leri Oylaması!