in

Kayıp Rıhtım 13 Yaşında ve Biz Daha Yeni Başlıyoruz!

Kayıp Rıhtım artık 13 yaşında. 2020 bütün felaketlerine rağmen en çok okura ulaştığımız yıl oldu. Üstelik daha yeni başlıyoruz!

Kayıp Rıhtım 13 Yaşında
- Reklam -
- Reklam -

Kayıp Rıhtım 13 yaşında ve biz daha yeni başlıyoruz.

Korkunç bir yıl geride kaldı. Yenisinin de ne getireceği hayli belirsiz. Aslında her şey kocaman bir belirsizliğin ortasında duruyor. Dönüp duran bir çember var ve içinden çıkmak imkânsız. Yine de burada bulunmak ve kökleri her saniye daha derinlere inen bir ağacın parçası olmak özel bir his. Her şeyin değişmesi bizi korkutmuyor. Aynı kalmak sıkıcı. Yaşlanmak eskisi kadar anlamsız değil.

13 yıl nereden baksanız çok zaman. 4.745 gün demek. Kimilerimizin ömrünün yarısı. Dijital dünyanın sonsuz kapılarının ardında bir yer var. Binlerce gündür orada. Size edebiyattan, sinemadan, sanattan, bilimden, tarihten bahsediyor. Onca sisin ortasında anlık da olsa yolunuzu aydınlatmayı deniyor. Her defasında yatağa biraz daha yorgun giriyor. Ama uyandığında fenerin ışığını açmak için hiç tereddüt etmiyor.

- Reklam -

Kayıp Rıhtım’da 13 yıldır bunu yapıyoruz. Kendimize has, mütevazı bir ışık yakıyoruz. Bize güvenip gelen, hikâyelerimizi dinleyen, konuğumuz olsan harika insanlar var. Devam etmemizin tek sebebi, işte o güzel insanlar.

13 nereden baksanız uğursuz bir sayı. Batıl inançlar ise çoğu zaman eğlenceli. Bu yılın öncekilerden çok daha hareketli ve üretken geçeceğini hissediyoruz. Hislerimizde yanılmamak için türlü felaketlerden uzak bir yıl diliyoruz.

Biraz geriye dönüp düne bakıyoruz. 2020’de kabuğumuzu değiştirdik. Daha çağdaş, daha hızlı ve daha karanlık bir temaya geçiş yaptık.

Söyleşiler, dosyalar, incelemeler, köşe yazıları, çeviriler, Yazarının Kaleminden ve Çevirmenin Çemberi. Kültür dünyasına dokunan her bahçede konuklarımızı ağırlamaktan çekinmedik. Aylık Öykü Seçkisi’nde 11. yılı tamamlayıp 135 sayıyı geride bıraktık.

Okyanusun ortasında üretmeye bir an bile ara vermedik. Öyle ki 2020 bu zamana kadar en çok okura ulaştığımız yıl oldu.

2020 Kayıp Rıhtım’ın En Çok Okunduğu Yıl Oldu

2020 yılı içerisinde Kayıp Rıhtım 3.782.582 farklı kişi tarafından, 5.341.269 oturumla toplamda 10.948.332 defa ziyaret edildi. Geçen yıl bu sayı toplam 7.950.537’ydi. Yani neredeyse 3 milyonluk (%37,7) bir artışla yılı kapatmayı başarıyoruz.

Kayıp Rıhtım Forum üçüncü yılında da trafiğini artırmaya devam etti. Forumumuz 308.642 farklı kişi tarafından, 1.329.796 oturumla toplamda 7.380.444 defa ziyaret edildi. Bu sayı geçen yıl 6.254.563’tü. Yani yeni yılda öncekine kıyasla 1,1 milyondan fazla (%18) sayfa gösterimi elde ettik. Toplam üye sayımız ise 7.800’ü geçti!

- Reklam -

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi de 11. yılında dijital dünyanın öykü adına dikkate değer mecralarından birisi olmayı sürdürdü. 40.791 farklı kişi tarafından, 76.737 oturumla toplamda 185.911 defa ziyaret edildi.

Portal Arşiv 191.146 ve Forum Arşiv 23.566 defa görüntülendi ve nostalji rüzgârlarını bu yıl da aralıksız estirmeyi başardı.

Yani Kayıp Rıhtım bütün bahçelerinde toplam 18.729.399’luk bir sayfa görüntülenmesine ulaştı. Geçen yılın toplamı ise 15.241.332’ydi. Toplam görüntülenmemiz böylece 3.488.067 (%22,8) artmış oldu.

Bir başka projemiz olan ve 2020’de kendisine layıkıyla ilgi gösteremediğimizi düşündüğümüz Fantastik Canavarlar ise toplamda 7.201.602 sayfa görüntülenmesini bularak bizleri gururlandırdı.

Verilen onca emeğin, yılın sonunda birkaç dijital tabloda sayılar eşliğinde önümüze serilmesi hâlâ tuhaf geliyor. Kayıp Rıhtım tamamen bağımsız editörler ve yazarlar tarafından, kültür dünyamıza mütevazı katkılar sunmak için burada. Her yıl daha fazla okur tarafından sahiplenildiğimizi görmek ise paha biçilemez.

Geleneksel Yılın EN’leri oylaması önümüzdeki günlerde başlayacak. Şimdiden biletlerinizi almayı unutmayın.

Siz elimizden tutmaya devam ettiğiniz müddetçe biz burada, sizin için kapılar aralamaya devam edeceğiz. Üstelik en başta da söylediğimiz gibi: Daha yeni başlıyoruz.

Kapak: İkarus’un Düşüşü Sırasında Bir Manzara – Pieter Brueghel

Onur Selamet

1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

19 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for NamelessOne NamelessOne dedi ki:

  Nice mutlu yıllara ey Rıhtım!
  Sensin nice insanı birleştiren,
  Onlarca hayalî gerçekleştiren!

  100’leri bile aşma dileğiyle. :slightly_smiling_face::heart:

 2. Avatar for Rena Rena dedi ki:

  Nice yılların olsun Kayıp Rıhtım! :heartpulse:

 3. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Beraber nice senelere Rıhtım Ahalisi. :slight_smile:

 4. Avatar for Mehmet_Cakici Mehmet_Cakici dedi ki:

  Nice mutlu 13’lere, her gün birlikte büyümeye!

 5. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

  Naçizane olarak söylemeliyim ki, böyle bir oluşumun bir parçası olmak çok güzel bir duygu. Daha nice yıllara diyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

14 cevap daha var.

hasan can kaya exxen ekmek kapısı

Hasan Can Kaya, Exxen’e Yetişkinlere Yönelik Çizgi Dizi Yapıyor

K-On anime inceleme

K-On İncelemesi: Unutulmaz Arkadaşlıklar ve Eğlenceli Lise Yılları