in

Kayıp Rıhtım 14 Yaşında

Kayıp Rıhtım 14. yaşını kutluyor. 2021 yılında bizleri yalnız bırakmayan yüz binlerce okurumuza teşekkür ediyoruz!

Kayıp Rıhtım 14 Yaşında

Kayıp Rıhtım 14 yaşında. Merhaba.

Dijital dünya her saniye değişiyor. Değişimin parçası olurken inandığımız patikalardan ayrılmamak için çalışıyoruz. Üretmek, yenilenmek ve hatırlamak anahtar sözcükler. Unutmamamız gereken çok şey var. Birbirimize sürekli hatırlatıyoruz. Şimdi durursak bir daha koşamayabiliriz.

Geçen yılki kutlama yazısında, korkunç bir döneme şahitlik ettiğimizden ve geleceğin belirsizliğinden bahsetmiştik. Aynı belirsizlik devam ediyor. Gölge üstümüzden kalkmış değil. Hatta artık daha ağır. Yine de buradayız. Yola devam etmek bulabildiğimiz tek çözüm. Bizimle adımlarımızı paylaştığınız sürece yarından korkmak için nedenimiz yok.

14 yıl dile kolay geliyor. Aslında birçok şey dile kolay geliyor. 2008’de bir grup arkadaşın tutuşturduğu ateşin, şimdi nasıl bir meşaleye dönüştüğünü gözlemlemek tuhaf his. Gölgelerin arasında yolumuzu tek başımıza asla bulamazdık. Okuyan, yazan, düşünen yüz binlerce okur için internetin sonsuz dalgaları arasında bir liman var. Tam 5.110 gündür aynı satırda yolcuları bekliyor. Edebiyat, sinema, bilim, arkeoloji, sanat ve üzerine konuşması iyi hissettiren pek çok alanda bir şeyler söylüyor. Özünde tekrar ettiği tek bir cümle var: “Yalnız değilsin.”

Kayıp Rıhtım’da doğru kelimeleri arayan hiç kimse yalnız değil. Evet, başka kimsenin okumadığını düşündüğünüz o kitaba dair sizi dinleyecek insanlar bu topraklarda. O filmin perde arkası için söylenmesi gereken sözler var, doğru. O oyunu hep birlikte oynadık. Belki de kurallarını kendimiz yazdık.

Söyleşilerdosyalarincelemelerköşe yazılarıçevirilerYazarının Kaleminden ve Çevirmenin Çemberi derken oyun bahçemiz her geçen gün genişledi. Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi 12. yılını kutladı, 145 sayı ile en uzun soluklu dijital dergilerden birisine dönüşmeyi başardı.

Kayıp Rıhtım 2021 İstatistikleri

2021 yılında Kayıp Rıhtım portalı 4.163.768 farklı okur tarafından, 5.910.410 oturumla toplamda 10.164.813 defa ziyaret edildi.

Kayıp Rıhtım Forum 2021’de de gözbebeğimiz olmayı sürdürdü. Forumumuz 373.919 farklı kişi tarafından, 1.462.119 oturumla toplamda 7.243.454 defa ziyaret edildi.

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi de 12. yılında edebiyat okurunun uğrak mecralarından birisi olmayı sürdürdü. 35.921 farklı kişi tarafından, 62.213 oturumla toplamda 273.818 defa ziyaret edildi.

Kilit vurulmuş kapılarına rağmen Portal Arşiv 100.672 ve Forum Arşiv ise 24.509 defa görüntülendi.

Böylece Kayıp Rıhtım bütün oyun alanlarında toplam 17.807.266 defa görüntülenmiş oldu.

Tamamen bağımsız çabalarla, ivmesini kaybetmeden, rotasını yalnızca kendi arzusuyla hesaplayan bir ekip için bu sayılar çok değerli. Özellikle bu yıl mesainin hatırı sayılır kısmını arşiv yenileme çalışmalarına ayırdığımızı düşünürsek, 2022’nin bizler için önemli bir adım olacağını öngörüyoruz. Ama tüm bunlar gelip geçici.

Yeni yılda 1 ve 0’ların dünyasındaki çizgileri biraz daha inceltmeyi hedefliyoruz. Bu konudaki ilk sürprizimizi ise önümüzdeki haftalarda duyuracağız.

Bu sırada geleneksel Yılın EN’lerinde aday gösterme süreci 5 Ocak’ta tamamlanacak. Favorilerinizi hâlâ paylaşmadıysanız trene atlamak için son fırsat.

Bizi gölgelerin arasında yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyoruz. Sizinle aynı oyunu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Kapak: Titanic Dry Dock – Luis Peres

Onur Selamet

1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

25 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Mutlu yıllar Kayıp Rıhtım! :slight_smile:

  paint

 2. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Hep beraber nice Kayıp Rıhtım’lı senelere diyorum ben de. :slight_smile:

  Dilekolay tam 4 senedir forumdayım. 1 ay değil 3-5 gün ayrı kalmak bile hemen eksikliğini hissettiriyor.

 3. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  O hâlde, kutlu olsun. Nice yıllara…

  Üye olduğum günden bu yana Kayıp Rıhtım ve Kayıp Rıhtımın değerli pek çok üyesi, bana çok şey kattı. Yüz yüze olmasa bile, çok değerli insanlar tanıdım. Benim gibi düşünen insanların var olduğunu bilmek güzel.

 4. Avatar for Srbs Srbs dedi ki:

  Nice mutlu, güzel ve kitap dolu yıllara.

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  ?

  İlk sürpriz video yayınları ile ilgili bir şeyler mi acaba?

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

20 cevap daha var.

Jungle Cruise 2

Jungle Cruise Yapımcısı Devam Filminin Geliştirme Aşamasında Olduğunu Duyurdu

Türkiye'de 2021 Yılında Sinemada En Çok İzlenen 10 Film Spider-Man: No Way Home

Türkiye’de 2021 Yılında Sinemada En Çok İzlenen 10 Film Belli Oldu