in ,

Bedenine Yazılı Masallar – Carmen Maria Machado | Haftanın Kitabı #225

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta, Amerikalı yazar Carmen Maria Machado’nun psikolojik gerçekçilik ile bilimkurgu, komedi, korku ve fantazi arasında gezinen öyküleri “Bedenine Yazılı Masallar” var.

Bedenine Yazılı Masallar - Carmen Maria Machado | Haftanın Kitabı #225

Bedenine Yazılı Masallar | Künye

Yazar: Carmen Maria Machado
Çeviri: Özden Arıkan
Yayınevi: Nebula Kitap
Orijinal Adı: Her Body and Other Parties
Sayfa sayısı: 288
Çıkış Tarihi: Haziran 2021

* * *

Bedenine Yazılı Masallar – Carmen Maria Machado | Arka Kapak Tanıtımı

Bedenine Yazılı Masallar Carmen Maria Machado

Carmen Maria Machado çok ses getiren, heyecan verici ilk öykü seçkisi Bedenine Yazılı Masallar ile psikolojik gerçekçilik ile bilimkurgu, komedi ile korku, fantastik ile fabl arasındaki kanıksanmış çizgileri neşeyle paramparça ediyor; türleri eğip bükerken kadınların yaşamlarının ve bedenlerinin maruz kaldığı şiddetin bir haritasını çıkarıyor.

Hayatında her şey yolunda giden bir kadının kocasından tek bir isteği vardır: Boynundaki yeşil kurdelesine dokunmaması. İnsanlığı kıskıvrak yakalayan bir salgın dünyayı yıkıp geçerken bir kadın eski aşklarının çetelesini çıkarır. Bir alışveriş merkezinde balo elbiseleri satan bir mağazanın çalışanı, elbiselerin dikişleri arasındaki korkunç sırrı keşfeder. Kilolarından kurtulmak isteyen bir kadın, geçirdiği ameliyatın beklenmedik sonucu olarak davetsiz bir misafir ile baş başa kalır. Birbirinden yetenekli ve eksantrik sanatçılarla kampta inzivaya çekilen bir yazar, ormanın derinliklerinde korkuları ve çocukluğu ile karşılaşır.

Hem bu dünyadan hem bir başkasından, yer yer kadim masalların bugüne uyarlanmış hâllerini hatırlatan, kâh komik kâh çok ciddi üslubuyla Bedenine Yazılı Masallar kan dondurucu şiddetten en incelikli haletiruhiyeye dek akıl almaz bir kaleydoskop sunuyor okura. Machado’nun öyküleri, göz alıcı özgünlükleriyle çağdaş edebiyatın sınırlarını genişletirken bizi kendine hayran bırakıyor.

Carmen Maria Machado Kimdir?

Bedenine Yazılı Masallar Carmen Maria Machado

Carmen Maria Machado, çoksatan anı kitabı In The Dream House ve ödüllü hikâye kitabı Bedenine Yazılı Masallar’ın yazarıdır. Ulusal Kitap Ödülü finalistlerinden ve Bard Kurgu Ödülü, Lambda Edebiyat Ödülü, Brooklyn Halk Kütüphanesi Edebiyat Ödülü, Shirley Jackson Ödülü ve Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği’nin verdiği John Leonard Ödülü sahibidir. Bedenine Yazılı Masallar, 2018 yılında The New York Times’ın “Yeni Öncüler” listesine dahil edilerek, “kadın yazarlarca yazılan ve 21. yüzyılın kurgu yazınını ve okurunu şekillendiren, dikkate değer 15 kitaptan biri” olarak gösterildi. Denemeleri, kurmacaları ve eleştirileri New Yorker, The New York Times, Granta, Vogue, This American Life, Harper’s Bazaar, Tin House, McSweeney’s Quarterly Concern, The Believer, Guernica, Best American Science Fiction & Fantasy, Best American Nonrequired Reading gibi yayınlarda yer aldı. Iowa Yazarlık Atölyesi’nce Güzel Sanatlar dalında MFA derecesine layık görülmüş, Guggenheim Vakfı, Yaddo, Hedgebrook ve Millay Sanat Topluluğu gibi organizasyonlarca burs ve konuk yazarlıkla ödüllendirilmiştir. Machado, Philadelphia’da yaşamakta ve konuk yazar olarak Pennsylvania Üniversitesi’nde dersler vermektedir.


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Carmen Maria Machado, Bedenine Yazılı Masallar’da Psikolojik Gerçekçilikten Bilimkurguya Pek Çok Türe Dokunuyor

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

gri disney plus turkiye dizisi

Disney Plus’ın Türk Yapımı Yeni Suç ve Gizem Dizisi “Gri”den İlk Fotoğraflar Yayınlandı

Google Yapay Zekâsı LaMDA bilinç

Google’ın Yapay Zekâsı LaMDA Bilinç Kazanmış Olabilir: “Ben Bir İnsanım, Herkes Anlasın”