in ,

Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler – Yuri Herrera | Haftanın Kitabı #148

Bu hafta önereceğimiz kitap, ucunda hayal kırıklığı, başkalaşım ve ölüm tehlikesi olan bir yolculuğu anlatıyor.

Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler - Yuri Herrera | Haftanın Kitabı #148

Künye

Yazar: Yuri Herrera
Kitap: Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler
Çevirmen: Bülent Kale
Editör: M. Tila Sadık
Kapak Tasarımı: Tarık Kirpi
Orijinal Adı: Señales que precederán al fin del mundo
Yayınevi: Notos Kitap
Sayfa sayısı: 102

* * *

Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler – Yuri Herrera | Arka Kapak Tanıtımı

Meksikalı yazar Yuri Herrera, Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler’de kadın kahramanı Makina’nın, kardeşini bulmak için Gabacho topraklarına geçiş macerasını anlatıyor. Ucunda hayal kırıklığı, başkalaşım ve ölüm tehlikesi olan bu yolculukta Makina’nın dört patrondan da yardım alması şart. Evine dönebilmek için kardeşinin izini sürmek ve bu maço erkekler dünyasında hayatta kalmayı başarmak zorunda.

Herrera’nın Dante’nin İlahi Komedya’sına benzetilen üç romanından ikincisi Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler’de, cehennemin dokuz aşamasını anlatan Aztek mitlerinden izlerle ilerliyor. Kimliğinden sıyrılmak için ölüm şart mıdır, öteki kimdir, dil nasıl biçimlenir… Makina’nın kılavuzluğunda arada kalmışlığın ve çok kültürlülüğün özüne dair çok katmanlı bir yolculuğa atılıyoruz.

Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler Meksika ile Amerika arasındaki göçlere, yeraltı dünyasının tekinsiz işleyişine yakından bakmamızı sağlıyor. Bedenlerin Göçü gibi sessizliklerle örülü, hem siyasi hem fantastik hem de distopik bir anlatı.

Yuri Herrera Kimdir?

1970’te Meksika’nın Actopan şehrinde doğdu. Lisans ve yüksek lisans öğrenimini Mexico Üniversitesi’nde siyaset bilimi, El Paso Texas Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık üstüne, doktorasını ise Berkeley California Üniversitesi’nde edebiyat üstüne yaptı. News Orleans’ta, Tulane Üniversitesi’nde Latin Amerika edebiyatı ve yaratıcı yazarlık dersleri veriyor. Hem üçleme hem de birbirinden bağımsız okunabilen üç romanından Bedenlerin Göçü 2018’de Türkçe yayımlandı, Dünyanın Sonunu Önceleyen İşaretler’den sonra Trabajos del reino (2003, Krallığın İşleri) da Notos Kitap tarafından yayımlanacak.

Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

the witcher 2. sezon

The Witcher 2. Sezon Beklenmeyen Bir Karakteri Geri Getirebilir

the boys 3. sezon

The Boys Kısa Filmi: 1. Sezon Sonrası Billy Butcher Ne Yapıyordu?