in ,

Dünyaya Orman Denir – Ursula K. Le Guin | Haftanın Kitabı #185

Bu hafta önereceğimiz kitap olan Ursula K. Le Guin imzalı “Dünyaya Orman Denir”, dünyalarını -ormanlarını- yok olmaktan korumak için savaşmayı öğrenen bir halkın hikâyesini anlatıyor.

Dünyaya Orman Denir - Ursula K. Le Guin | Haftanın Kitabı #185

Künye

Yazar: Ursula K. Le Guin
Kitap: Dünyaya Orman Denir
Çeviri: Özlem Dinçkal
Orijinal Adı: The Word for World is Forest
Yayınevi: Metis Yayınları
Sayfa sayısı: 136
Çıkış Tarihi: Eylül 1996

* * *

Dünyaya Orman Denir – Ursula K. Le Guin | Arka Kapak Yazısı

Ağaçlarda kardeş gibi yaşayan ve düşleri en az bizim gündelik yaşamımız kadar gerçek olan bir ırk, kendini “gerçekçi” Arzlılara karşı nasıl savunabilir?

1970’lerin başlarında yazdığı Dünyaya Orman Denir‘de Le Guin ABD’nin Vietnam savaşı politikasına doğrudan göndermeler yapar. Arz, Athshe’ye uygarlık götürüyordu. Silahlar, sanayi, şehirler ve fahişeler. Tüm bunlara yer açmak için Athshe’nin yüzeyini kaplayan ormanları kesmek gerekecekti; zaten Arz’ın da ahşaba ihtiyacı vardı. Herşey yolundaydı yani. Ancak Athshe’nin yerli halkı olan ufak tefek tüylü yaratıkların dilinde “Orman” ve “Dünya” eşanlamlı kelimelerdi; ikisi de “Athshe” demekti. O güne kadar şiddeti,savaşmayı ve öldürmeyi tanımamış olan Athshe insanları dünyalarını -ormanlarını- yok olmaktan korumak için savaşmayı ve öldürmeyi öğrenmek zorunda kalacaklardı artık. Dünya kurtulsa bile aynı dünya olabilecek miydi peki?

LeGuin, Dünyaya Orman Denir için şunları söylüyor:

“Yazmak çoğunlukla zor ama keyifli bir iştir benim için; bu öyküyü yazması kolaydı ama pek keyifli değildi. Bana hiç seçenek bırakmadı. Ülserli bir patronun sekreterine mektup yazdırması gibi yazdırdı kendini bana. Ben orman ve düş üzerine yazmak istiyordum; yani belirli bir ekolojiyi içeriden bir bakışla betimlemek, biraz da Hadfield’in ve Dement’in uyku düşlerinin işlevleri ve düşün yararları üzerine görüşleriyle oynamak istiyordum. Ama patron ekolojik dengenin tahrip edilmesinden ve duygusal dengenin reddedilmesinden bahsetmek istiyordu. Oyun oynamak istemiyordu. Ahlak dersi vermek istiyordu. Ahlak dersi veren öyküleri pek sevmem, çoğunlukla iyilik duygusundan yoksun olurlar. Umarım bu öykü öyle değildir. Madem bir kere ahlak dersi vermek zorunda kaldım, şunu söyleyebilirim bir tek. Don Davidson olmak Raj Lyubov olmaktan daha da acı vericidir.” – Ursula K. Le Guin


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Hainli Döngüsü’ nün güzel kitaplarından birisi. Döngüdeki beğendiğim hikayelerden. Okuyunca/okurken aklıma Avatar gelmişti. :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

South Park 900 milyon dolar anlaşma

South Park Yaratıcılarına 900 Milyon Dolarlık Anlaşma: Yeni Sezonlar ve Projeler Yolda

babilliler pisagor üçlü istanbul

Babilliler, Pisagor’dan Önce Pisagor Üçlüsünü Kullanıyordu: Tablet ise 100 Yıldır İstanbul’da Çözülmeyi Bekliyordu