in ,

Haftanın Kitabı #127 – Kralın Bedenleri

Bu hafta önereceğimiz kitap küçük ama küçük bedeninde binbir hikâye barındıran bir kitap.

Haftanın Kitabı #127 – Kralın Bedenleri

Künye

Yazar: Pierre Michon
Kitap: Kralın Bedenleri
Çeviri: Orçun Türkay
Yayınevi: Kıraathane
Sayfa sayısı: 108

* * *

Kralın Bedenleri | Tanıtım

Haftanın Kitabı #127 – Kralın Bedenleri“Kralın, bilindiği gibi, iki bedeni olur: biri metnin tahta oturtup kutsallaştırdığı ebedf, hanedan soyundan gelen beden, isteğe göre Shakespeare, Joyce, Beckett ya da Bruno, Dante, Vico, Joyce, Beckett denen, ama aslında gelip geçici kılıklara bürünse de hiç değişmeyen ölümsüz beden; bir de ölümlü, işlevsel, göreceli beden, çürüyüp gidecek, adına kâh yalnızca ve yalnızca Dante denen, o zaman yassı burnunun üstüne kafasına küçük bir başlık geçirmiş birininkine, kâh yalnızca Joyce denen, öyle olunca yüzükler takmış, şaşkın, miyop birininkine, kâh yalnızca Shakespeare denen, o zaman da Kraliçe Elizabeth dönemi yakalıklarından takmış tombul bir rantiyeninkine dönüşen kılık.”

Kralın Bedenleri ilk kitabımız. Küçük ama küçük bedeninde bin bir kitap barındıran bir kitap. Pierre Michon hayatı hayatların içinden anlatan bir yazar çünkü. Plutarkhos’tan miras bir geleneği sürdürüyor. Kralın Bedenleri’nde Beckett’a, Flaubert’e, Faulkner’a, Hugo’ya dokunuyoruz, insanlık macerası birbirine eklenen hayatlardan oluşuyor. “Madame Bovary bütün kadınlardır” bu macerada, kitap “Homeros’tan bu yana biçimlendirilen küçük keyff ve kör bir kadrandır” ve – Svvedenborg’un da bize öğrettiği üzere – “çok büyük bir insandır” gökyüzü.

Kral olmaya biraz fazla heves eden yazar bunu kendisi için acı, okur için ise hayli eğlenceli bir şekilde deneyimler. Ve biricik ölümlü bedeniyle ortada öyle çırılçıplak kalıverir, Michon’dan söylemesi.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Hızlı ve Öfkeli 9 Filmi Han’ı Geri Getiriyor: Yönetmenden İlk Açıklama

Birds of Prey

Birds of Prey Filmini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler