in ,

Haftanın Kitabı #128 – Güzel ve Esrarengiz

Bu hafta önereceğimiz kitap Cumhuriyet dönemi korku edebiyatımızın önemli isimlerinden Kenan Hulusi Koray’ın öykülerini içeriyor.

Haftanın Kitabı #128 – Güzel ve Esrarengiz

Künye

Yazar: Kenan Hulusi Koray
Kitap: Güzel ve Esrarengiz
Yayınevi: Laputa Kitap
Sayfa sayısı: 112

* * *

Güzel ve Esrarengiz | Tanıtım

Güzel ve Esrarengiz“Beyşehir’le Konya arasında uzanan Erenler dağı biter bitmez birbiri ardı sıra küçük Kavaklıkoz tepeleri gözükmeye başlar.

İki dağ silsilesi arasında yazın yapacağınız bir seyahatin çok kolay geçeceğinden şüphe etmeyiniz. En tehlikeli bulduğunuz bir ağaç altında geceleyebilir. Bir ırmak başında yüzünüzü yıkadıktan sonra rahatça uyuyabilirsiniz. Ne bir domuz yavrusu, ne de koca bir ayı burnunu uzatarak toprağı koklaya koklaya yanınıza kadar yaklaşır ve bilinmez birtakım vasıtalarla uğursuzluğu kulağınıza gelen Kavaklıkoz hanında korkulu bir gece geçirmektense, açık havada hünnap kokuları arasında, belki de yıldızları birer birer sayarak uyumayı tercih edersiniz.”
– Kavaklıkoz Hanı’nda Bir Vaka

Kenan Hulusi, Baudelaire’a ek olarak, yerli edebiyattan Ömer Seyfettin, İngiliz Edebiyatından Hugh Walpole ve Aldous Huxley’i beğendiğini söylemiştir. Walpole, yani “Otoronto Şatosu”nun yazarı; Gotik’in yaratıcısı… Böylelikle Kenan Hulusi’nin üstlendiği miras belirlenmiş oluyor. Yalnızca bir rastlantı değil O’nun öykülerindeki korku temaları.
– A. Ömer Türkeş

* * *

* Kenan Hulusi Koray’ın Korku Öyküleri Yeniden Raflarda: Güzel ve Esrarengiz

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Oyla!

Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde

Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde: Doğanın Haklı İntikamı

James Bond No Time to Die Billie Eilish

James Bond Filmi “No Time to Die”ın Billie Eilish’lı Tema Şarkısı