in

Haftanın Kitabı #93 – Kedi Beşiği

Bu hafta önereceğimiz kitap bilim ve din sentezli, kara mizahı bol, kanlı canlı hissettiren unutulmaz karakterlerle dolu bir başyapıt: “Kedi Beşiği”

Dinleyin:

Gençken; iki karı önce, 250.000 sigara önce, 3.000 litre içki önce…

Çok daha gençken, adını ‘Dünyanın Sona Erdiği Gün’ koyacağım bir kitap için malzeme toplamaya başlamıştım. Kitap, gerçeklere dayanacaktı.

Kitap, mühim Amerikalıların, ilk atom bombasının Hiroşima’ya atıldığı gün ne yaptıklarını anlatacaktı. Hristiyan bir kitap olacaktı. Hristiyan’dım o zamanlar. Artık Bokononcuyum. Bokonon’un acı-tatlı yalanlarını öğretecek biri çıkaydı karşıma, daha o zamandan Bokononcu olurdum. Fakat Bokononculuk, Karayip Denizi’ndeki San Lorenzo Cumhuriyeti isimli küçük adayı çevreleyen çakıl taşlı plajların ve sipsivri mercanların ötesinde henüz bilinmiyordu.

Biz Bokononcular insanlığın, ne yaptıklarının farkına varmadan Tanrı’nın İradesi’ni yerine getiren takımlardan oluştuğuna inanırız.

Modern insana, deliliklerine dair bir başyapıt. Gezegenin sonuna dair apokaliptik bir öykü. Kara mizahla örülü bir gelecek tasavvuru.

Kitabın sitemizde bulunan incelemesi için tıklayınız.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for SJack SJack dedi ki:

    Bitirdiğimde ne muazzam bir kitaptı dediğim nadir eserlerden birisidir.

  2. Avatar for bayramallanpoe bayramallanpoe dedi ki:

    Bundan sonra Vonnegut’ın tercüme edilmeyen bir kitabına başlamıştım da, o daha da muhteşem ve komikti. Her bir kitabında çıtamı yükseltiyor Kurt haşmetmeapları. O kitap da Titan’ın Sirenleri idi. Çevirseler de okusak.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Masallara Eleştirel Bir Yaklaşım: “Peri Masalları ve Yıkma Sanatı” Raflarda

Luca D’Andrea’nın “Dağ” Romanı Tüylerinizi Ürpertmeye Geliyor