in ,

Hayal Bile Edemeyeceğimiz Varlıklar Kitabı – Caspar Henderson | Haftanın Kitabı #156

Bu hafta önereceğimiz kitap, sizleri hayal bile edemeyeceğiniz varlıklarla baş başa bırakıyor.

Hayal Bile Edemeyeceğimiz Varlıklar Kitabı - Caspar Henderson | Haftanın Kitabı #156

Künye

Yazar: Caspar Henderson
Kitap: Hayal Bile Edemeyeceğimiz Varlıklar Kitabı
Çeviri: Deniz Keskin
Orijinal Adı: The Book of Barely Imagined Beings: A 21st Century Bestiary
Yayınevi: Metis Yayınları
Sayfa sayısı: 472

* * *

Hayal Bile Edemeyeceğimiz Varlıklar Kitabı – Caspar Henderson | Arka Kapak Tanıtımı

Hayvanlar âlemi insanı ezelden beri büyülemiştir. Kimi gerçek, kimi hayal ürünü olan hayvanlar efsanelerde, masallarda, sanat eserlerinde sık sık boy gösterir. Çağımızda artık ejderhaların, Zümrüdüanka kuşunun ya da tek boynuzlu atların gerçekte var olmadıklarını biliyoruz. Peki ama var olan bazı hayvanların da en az onlar kadar ilginç ve büyüleyici olduklarını biliyor muyuz?

Borges’in Düşsel Varlıklar Kitabı’ndan ve ortaçağ hayvannamelerinden esinlenen bu kitapta Caspar Henderson, evrimin yaratıcılığının insanın hayal gücünden hiç de aşağı kalmadığını gözler önüne seriyor. Sevimli yüzüyle aksolotldan tehditkâr görünümüyle dikenli moloka, dayanıklı su ayısından yanardöner Venüs kuşağına birçok sıradışı hayvanı daha yakından tanımamıza, aşina olduğumuz bazı hayvanların ise bir o kadar sıradışı özelliklerini keşfetmemize imkân sağlıyor. Bunu yaparken de bilimin yanı sıra edebiyat, sanat, felsefe, mitoloji ve tarihten faydalanarak zengin bir metin ortaya koyuyor.

Fakat hemen belirtelim: Hayal Bile Edemeyeceğimiz Varlıklar Kitabı bir ucube sirki değil. Amacı ele aldığı hayvanları ötekileştirmek değil, bilakis (kendisi de bu kitapta yer alan) insanla diğer hayvanlar arasındaki derin evrimsel bağı, farklarımızın yanı sıra benzerliklerimizi vurgulamak ve bazıları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlara karşı sorumluluklarımızı hatırlatmak.
Dünya hayal bile edemeyeceğimiz varlıklarla dolu, diyor Henderson. Onları koruyabilmek için öncelikle hayal gücümüzü, onların gerçekliklerini daha iyi anlayacak şekilde genişletmemiz lazım.

Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Daredevil Marvel Netflix

Daredevil, Marvel Stüdyolarına Geri Döndü: Hayranların Gözü Yeni Projelerde

Netflix Türkiye Ofisi

Netflix Türkiye Ofisi Kuruluyor: İşte İlk Detaylar