in

İntihar ve Bilimkurgu – Carlos Gutierrez-Jones | Haftanın Kitabı #257

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Carlos Gutiérrez-Jones’un, çağdaş bilimkurgu yapıtlarındaki psikolojinin karanlık tarafına odaklandığı “İntihar ve Bilimkurgu” kitabı var.

İntihar ve Bilimkurgu - Carlos Gutierrez-Jones | Haftanın Kitabı #257
- Reklam -
- Reklam -

İntihar ve Bilimkurgu | Künye

Yazar: Carlos Gutierrez-Jones
Çeviri: Barış Cezar
Orijinal Adı
: Suicide and Contemporary Science Fiction
Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları
Sayfa Sayısı: 216
Çıkış Tarhi: Şubat 2022


İntihar ve Bilimkurgu – Carlos Gutierrez-Jones | Arka Kapak Tanıtımı

İntihar ve Bilimkurgu - Carlos Gutierrez-Jones

- Reklam -

Carlos Gutiérrez-Jones, çağdaş bilimkurgu yapıtlarından oluşan malzemesinde, psikolojinin karanlık tarafındaki intihar krizlerinin nasıl yorumlandığını inceliyor.

Sadece kriz anlarındaki intihar eğilimleri değil, dibe vurmalar, kendine zarar verme örüntüleri, yeniden başlatma imkânları gibi geniş çaplı olasılıkları bilimkurgu edebiyatının bazı başyapıtları ve yakın dönem sinemanın ses getirmiş iki filmi üzerinden ele alıyor. Böylece Viktorya döneminde Darwin’in yarattığı kaygılardan uzay çağındaki nükleer imha tehdidine, yapay zekânın gelişiminden bilinçaltının sibernetik istilasına ve oyunlaşan dünyada şirketlerin egemenliğinden ufuktaki ekolojik felakete ve biyoterörizmin yükselişine çok farklı kriz halleri hakkında düşünme imkânı veriyor.

“İlk Bölümün odaklandığı Dr. Moreau’nun Adası’nda, H.G. Wells Darwin’in evrim kuramının doğurduğu krize ve insan özgücülüğe meydan okumasına yanıt veriyor.

Stanislaw Lem’in Solaris’ine ayrılan İkinci Bölüm yazarın bilimin gelişmesine dair, kaçınılmaz gibi görünen ve yabancı yaşamla teması son derece sorunlu bir hale getirebilecek bir önyargı, bir insanbiçimcilik olarak ifadesini bulan, derin kuşkuculuğunu ele alıyor.

- Reklam -

Üçüncü Bölüm yapay zekâlarla paylaşılan bir dünyada insanlığın statüsüne dair kaygıları işleyen bir romanı, William Gibson’ın Neuromancer’ını inceliyor; burada Gibson özellikle bu tür zekâların yaratıcılarından ne tür düşünce alışkanlıklarını almış olabileceklerini soruyor.

Dördüncü Bölüm yakın tarihli iki filmi, Christopher Nolan’ın Başlangıç’ını (Inception) ve Rian Johnson’un Tetikçiler’ini (Looper) analize tabi tutuyor.

Margaret Atwood’un DelliÂddem üçlemesini inceleyen Beşinci Bölüm, yazarın kıyamet sonrası tahayyülünün modern çevreci hareketin gelişmesinde önemli bir rol oynayan Malthusçu dinamiklerin kapsamlı bir eleştirisini ortaya koyduğunu savunuyor.”


Profesör’ün Evi hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Carlos Gutierrez-Jones’un Bilimkurgunun Karanlık Yanına Odaklandığı “İntihar ve Bilimkurgu” Kitabı Türkçede

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

One Piece Dizi Uyarlamasına İlk Bakış

Netflix’in “One Piece” Uyarlamasından Karakterlere İlk Bakış: İşte Luffy ve Arkadaşları

Bocuk Gecesi Geleneği

Edirne Keşan’da Cadılar Bayramı’nı Aratmayan 1.000 Yıllık ‘Bocuk Gecesi’ Geleneği Dünya Basınında Yer Buldu