in ,

Kabuk – Zeynep Kaçar | Haftanın Kitabı #177

Bu haftaki önerimiz olan Zeynep Kaçar imzalı “Kabuk”ta, kadınlığın bütün tanımları ve gizli odaları anlatılıyor.

Kabuk - Zeynep Kaçar | Haftanın Kitabı #177

Künye

Yazar: Zeynep Kaçar
Kitap: Kabuk
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa sayısı: 184
Çıkış Tarihi: Temmuz 2019

* * *

Kabuk – Zeynep Kaçar | Arka Kapak Yazısı

Sabiha, Sezin, Füsun…
Anneanne, anne, evlat…
Zeynep Kaçar, üç kadının ve onların etrafını saran kadınların hayatlarını Kabuk’ta resmedip büyük insanlık panoramasını oluşturuyor. Acının yoğurduğu kadınları koruyan da sıkıştırıp ezen de aile kabuğuyken, her şeye rağmen var olmaya çalışanlar bize sesleniyor: asla vazgeçme kendin olmaktan!

Terzi Saliha’nın kumaşlara ve uykuya sığınarak kaçıp unutmaya çalıştığı hayat, kızı Sezin için  mücadele ve yokuşlarla dolu bir yola dönüşüyor. Füsun ise aile mirası gibi birbirlerine kalan acı ve delilikten kaçmaya uğraşıyor. Kadınlığın bütün tanımları ve gizli odaları anlatılıyor Kabuk’ta.

Zeynep Kaçar’ın yayımlandığı ilk günden beri çok konuşulan ve ses getiren kitabı Kabuk yeni baskısıyla Doğan Kitap’ta.

Aile denilen sahtekâr kurumda kadın olmak. Farklı kuşaklar ve farklı dünya algılarında. Erkeklerin kurduğu tiyatro dekorunda, belirleyici oyuncu olmanın cümlelerini aramak. Kırılan her sert kabuğun altında yumuşak bir iç olacağını hayal eden okura, yeni bir kabuk sunmak. Bu zorlu içeriği, akışkan bir üslupla okurun damarına zerk edebilmek.
Yekta Kopan

Zeynep Kaçar sıradan sayılabilecek herhangi bir aileyi, ailelerin halının altına süpürülmüş, konuşulmayan, yok sayılan sırlarını açıyor bize, toplumsal birçok önyargıya dokunuyor, kimlikleri sorguluyor.
Banu Yıldıran Genç, Agos Kitap

Zeynep Kaçar’ın Kabuk adlı kitabı derinlikli bir alt metin ile sesleniyor okura. Çok bilindik gibi olanın başka bir şekilde ifade edilmesi anlatının başarısı belki de. Kitaplar bir karşılaşma alanı yaratıyor ve bu karşılaşmalar bizde bazen uzun süren bir etki bırakıyor diye düşünüyorum, Kaçar’ın metninin etkisi kitabı okuyanlar üzerinde epey sürecek gibi görünüyor.
Emek Erez


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

1 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for periyodiknesriyat periyodiknesriyat dedi ki:

  Bu güzel kitabın belki de en dikkat çekici yanı bilinç akışı yöntemini çok etkili ve dengeli kullanması. Tam bir bilinç akışı mı okuyoruz emin değilim; ama ard arda sıralanan nefessiz cümleler çok iyi seçilmiş ve hikayeye muazzam katkıda bulunuyor.

  Beni bir diagram çizmek zorunda bırakacak kadar saklı bir aile ağacı var kitapta. Bu küçük ağacın dallarını çok iyi gizlemiş yazar. Okudukça çözülüyor gizem ve bu bir polisiye okuma hissi veriyor. Hatta bariz bir polisiye izlek de var.

  Benzetmek doğru değil belki ama engel olamıyorum:
  Ayfer Tunç gibi acıyı seviyor Zeynep Kaçar ama bunu daha kısa ve vurucu sunuyor. Sulu bir melankoli yok kitapta. Bir kaç sayfada tüm roman kişilerini tanıyor, anlıyoruz. Kullanılan yöntemler, ayrıntılar, yerler, olaylar hikayeye hizmet ediyor.

  Hasılı çok tasarruflu ve etkileyici bir dili var Zeynep Kaçar’ın.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

kedi müzesi eskişehir odunpazarı ilk

Türkiye’nin İlk Kedi Müzesi Eskişehir’de Açılacak: Başkan Büyükerşen Duyurdu

Üsküdar kandilli köşkü define talan

Üsküdar’ın Tarihi Köşkü Defineciler Tarafından Talan Edildi: 130 Yıllık Binada Zarar Çok Büyük