in ,

Kehribar Geçidi – Nazan Bekiroğlu | Haftanın Kitabı #203

Bu haftaki önerimiz olan “Kehribar Geçidi”, yedi uyurlar anlatısı üzerinden Roma İmparatorluğu’nun dağılmadan önceki son yüzyılı üzerine bir macerayı anlatıyor.

Kehribar Geçidi - Nazan Bekiroğlu | Haftanın Kitabı #203

Künye

Yazar: Nazan Bekiroğlu
Kitap: Kehribar Geçidi
Yayınevi: Timaş Yayınları
Kapak Tasarım: Ravza Kızıltuğ
Sayfa sayısı: 608
Çıkış Tarihi: Aralık 2021


Kehribar Geçidi – Nazan Bekiroğlu | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Kehribar Geçidi - Nazan Bekiroğlu

Gün gelir hissetmediğin acının da hesabı senden sorulur. Kalbimden sorumsuzum sanma.

Azatlı köle Vitalis, lâhit kopyacısı Efesli Linus, yazıcı köle Simonides, tapınak kandilcisi Feliks, uykusuz çoban Fazelis, gezgin Al-Mina, barbar Yüzbaşı Geta ve boynunda beyaz madalyonuyla Kehribar, Roma’dan çıkıp sığındıkları mağarada kendilerini uykunun güvenli kollarına atmışlardı daha bir gece önce.

Forum’un, Colosseum’un, Senato’nun, İmparator Diocletianus’un, toga picta’nın, Tiber ırmağının, Şifa Tapınağı’nın, elden ele dolaşan kusurlu sikkenin, sonradan kaybedilmiş veya hiç edinilmemiş özgürlüklerin, hitabetin, kitabetin, yontunun, şifalı otların, kurtların kuşların, dağların, uzun yolculukların ve en can yakıcı dövüşlerin içinden geçip ulaştıkları o mağara hikâyeyi hikâyeye, uykusuzluğu uykuya, rüyayı rüyete ve erdemli bir köpeği yedi kişiye ekledi.

O yedi kişi ve Kehribar 309 yıl sonra uyandıklarında hiçbir şeyi bıraktıkları gibi bulmadılar. İmparator Diocleatianus’un Roma’sı yerle yeksan olmuş, Nasıralı İsa’nın dininin nişaneleri şehrin her yerini tutmuştu.

Şimdi artık tanrılar susmuş, ikonalar konuşmaya başlamış, paganların yerini ruhbanlar almış, saf inancın bağlılarına bir şeyler olmuştu.

Usta yazar Nazan Bekiroğlu’ndan ihtişamın ve sefaletin, adaletin ve zulmün başkenti Roma’yı yedi uyurların öyküsüne bağlayan bir edebi şölen Kehribar Geçidi…

Zengin karakter yapısı, incelikle işlenmiş detayları ve insanlığın bin yıllara uzanan macerasından göster-dikleriyle destansı bir roman…

Nazan Bekiroğlu Kehribar Geçidi’nde hem İslam hem Hristiyan kültürlerinde yer bulan “yedi uyurlar” anlatısı ve Roma İmparatorluğu’nun dağılmadan önceki son yüzyılı üzerine bir roman kurguluyor.

“Kehribar Geçidi” hakkında daha detaylı bilgi ve ön okuma için buraya tıklayabilirsiniz.


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Jean-Marc Vallée ölüm haberi

Kanadalı Yönetmen Jean-Marc Vallée Hayatını Kaybetti: Dallas Buyers Club ve Big Little Lies ile Tanınıyordu

Sherlock Holmes Chapter One incelemesi

Sherlock Holmes: Chapter One İncelemesi – Ünlü Dedektifin Geçmişine Yolculuk