in ,

Kelebek Zihinli Çocuk – Victoria Williamson | Haftanın Kitabı #173

Bu haftaki önerimiz Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile mükemmeliyetçilik hakkında dikkatli bir dille yazılmış, okura empati duygusu kazandıran bir eser.

Kelebek Zihinli Çocuk - Victoria Williamson | Haftanın Kitabı #173

Künye

Yazarlar: Victoria Williamson
Kitap: Kelebek Zihinli Çocuk
Çevirmen: Gizem Şakar
Orijinal Adı: The Boy with the Butterfly Mind
Yayınevi: Genç Timaş Yayınları
Sayfa sayısı: 272

* * *

Kelebek Zihinli Çocuk – Victoria Williamson  | Arka Kapak Yazısı

Kelebek Zihinli Çocuk - Victoria Williamson 

“Belki normal ya da mükemmel diye bir şey yoktur ve belki de mutlu sonlar farklı şekillerde de olur.”

Jamie Lee’nin tek dileği normal olmak. Fakat dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ona beyninde kelebekler uçuşurmuş gibi hissettiriyor. Keşke kelebek zihnini kontrol edebilseydi. Böylece arkadaşları olur, beladan uzak durabilir, annesiyle yaşayabilir ve babasının yanında kalması için gönderilmezdi.

Elin Watts’ın tek dileğiyse mükemmel olmak. Mümkün olan en iyi öğrenci ve kızı olabilseydi, belki babası yeni ailesini terk eder ve sonsuza dek mutlu bir şekilde Elin ve annesiyle birlikte yaşamak için Glasgow’a geri dönerdi.

Jamie ve Elin’in hayatları ummadıkları bir anda ve beklemedikleri bir yerde kesiştiğinde ikisinin de hayatı baştan aşağı değişiyor ve sürpriz sonlu bir masala dönüşür. Hayatları kontrolden çıkarken Jamie ve Elin, aslında kabul ettiklerinden daha çok birbirlerine benzediklerini keşfederler. Belki normal ya da mükemmel diye bir şey yoktur. Ve belki de tıpkı aileler gibi, sonsuza dek mutlu olanlar her şekil ve boyutta gelir.

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) ve mükemmeliyetçilik hakkında dikkatli ve yumuşak bir dille yazılmış, okuru bu konularda bilgilendirirken empati duygusu da kazandıran örnek bir eser.

“Üç gün sonra babam çantalarını toplayıp gitti ve kanatlarımla mavi yaz göğünü de yanına almış gibi hissettim. Onsuz ben artık kelebek değildim. Bir yaprağa elimden geldiğince sıkı tutunan ve düşmemeye çalışan bir tırtıldım.”


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Kelebek Zihinli Çocuk: Victoria Williamson’dan Empati ve Duygu Yüklü Bir Macera

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Çizim Viral Oldu

Öğretmen 6 Yaşındaki Çocuğun Resmini “Yanlış” Buldu: Çizim Kısa Sürede Viral Oldu

The Women's Prize for Fiction 2021 Kısa Listesi

The Women’s Prize for Fiction 2021 Kısa Listesi Açıklandı