in ,

Kızılderili Tarihi ve Gelenekleri – Rene Thevenin, Paul Coze | Haftanın Kitabı #160

Bu haftaki önerimiz olan Kızılderili Tarihi ve Gelenekleri ile Siyulardan Apaçilere, Kızılderililerin eşsiz tarihlerine ve geleneklerine tanıklık edeceksiniz.

Kızılderili Tarihi ve Gelenekleri - Rene Thevenin, Paul Coze | | Haftanın Kitabı #160

Künye

Yazarlar: Rene Thevenin ve Paul Coze
Kitap: Kızılderili Tarihi ve Gelenekleri
Çeviri: Aysen Altınel
Editör: Esra Damla İpekçi
Orijinal Adı: Moeurs et Histoire des Indiens d’Amérique du Nord
Yayınevi: Runik Kitap
Sayfa sayısı: 300

* * *

Kızılderili Tarihi ve Gelenekleri – Rene Thevenin ve Paul Coze | Arka Kapak Tanıtımı

Galyalıların yenilgilerini biliyoruz çünkü bunlar, Roma’nın büyümesine katkıda bulunmuştu. Ancak Amerika kıtasındaki yerlilerin hikâyesini anlatmak, pek az kişinin aklına gelmiştir çünkü bu hikâye, uygarlığın utanç kaynağı olmaktan başka bir şey değildir. Yine de “Kızılderililer”i, hepimiz duymuşuzdur. Onlar, nesiller boyunca çocuklar için en sevilen kahramanlardı. Birçoğumuz, eğer dürüst olursak, çocukluğumuzda Oturan Boğa, Geronimo, Kızıl Bulut ya da Şahin Gözü isimlerini Sezar’dan daha fazla kullandığımızı itiraf edecektir.

Çizgi romalar ve filmler sayesinde bu isimler bize tanıdık geliyor. Peki, bunlardaki gerçeklik payı nedir? Kızılderililer olarak adlandırılan Amerikan yerlilerinin tarihleri ve günlük yaşamları hakkında ne biliyoruz? Kahramanca savaşmalarına rağmen, Kızılderili kabilelerinin soyundan son gelenlerin de yok olma tehlikesi altında yaşadıkları zamanda yazılan bu kitap, resmi belgelere ve tanıklara dayanarak, yerlilerin gerçek hikâyesini sunuyor. Académie Française tarafından da taçlandırılmış, yayımlandığı ilk günden beri büyük bir beğeniyle okunan bu klasikle Siyulardan Apaçilere, Kızılderililerin eşsiz tarihlerine ve geleneklerine tanıklık edeceksiniz. Saç kesim şekillerinden barınma tiplerine, kullandıkları pipolardan özel iletişim modellerine Kızılderililer hakkında gerçek sosyolojik ve antropolojik verilerin bulunduğu elinizdeki kitapla birlikte tarihin bu talihsiz halklarını daha yakından tanıyacaksınız.

Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Game of Thrones Sonrası HBO Aboneleri

Game of Thrones Sonrası HBO Abonelerinin Yarısını Yitirdi

Onunla Evlendim Sevgili Okurum Jane Eyre

Onunla Evlendim Sevgili Okurum: Jane Eyre’ın Ünlü Sözü Öykü Derlemesine Konu Oldu