in ,

Mutlak Aslan – Charles Williams | Haftanın Kitabı #227

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta, İngiliz yazar Charles Williams’ın felsefi sorgularla dolu büyülü romanı “Mutlak Aslan” var.

Mutlak Aslan - Charles Williams | Haftanın Kitabı #227

Mutlak Aslan | Künye

Yazar: Charles Williams
Çeviri: Kerem Topçu
Yayınevi: Ketebe Yayınları
Orijinal Adı: The Place of the Lion
Dizi Editörü: Aykut Ertuğrul
Yayıma Hazırlayan: Kadir Daniş
Kapak: Harun Tan
Mizanpaj: Tamer Turp
Yayın Yönetmeni: Furkan Çalışkan
Sayfa sayısı: 248
Çıkış Tarihi: Ekim 2021


Mutlak Aslan – Charles Williams | Arka Kapak Tanıtımı

Mutlak Aslan - Charles Williams

Oxford Üniversitesi’nin, üyeleri arasında J.R .R. Tolkien, C. S. Lewis ve Owen Barfield gibi isimlerin de bulunduğu Inklings topluluğunun bir diğer önemli üyesi Charles Williams, Mutlak Aslan’da görünenin arkasındaki dünyayı anlatıyor. Platonik ideaların hayatımızdaki ve gündelik yaşantımızdaki yerinin zannettiğimizden büyük olduğunu, dünyanın idealler etrafında döndüğünü, elle tutulur somut dünyanın arkasında bir prensipler âlemi bulunduğunu dile getiriyor.

T. S. Eliot’ın deyişiyle eserlerine “hem anlık heyecanlar hem de kalıcı mesajlar” katan Williams, Mutlak Aslan’da da heyecanı mesaja feda etmiyor ve okurunu sürükleyici bir maceranın içine alıyor. Öyle ki günün birinde, her şey yolunda gözükürken, idealar ve prensipler tecessüm etmeye ve mana âlemi, madde âlemini içine almaya başladığında, biz de karakterler gibi şaşırıyor ve kendimizi kıyamet adım adım yaklaşırken ne yapmamız gerektiğini düşünür buluyoruz…

“Düşündüklerinin tümü doğruydu; güzellikleri ve çirkinlikleri, arada sırada insanı bulan dertleri, alışılmış zevkleriyle, bilinen dünyanın ömrü nihayete ermişti.”

Charles Williams Kimdir?

Romancı, teolog, eleştirmen. Soren Kierkegaard gibi büyük yazarların çalışmalarının düzeltileriyle başlayan edebî yaşamı Vecdin Gölgeleri, Cehenneme İniş, Mutlak Aslan gibi kitaplarla ve en ünlü üyesi J. R. R. Tolkien olan Inklings’in arasına dâhil olmakla zirveye ulaşan Williams; romanlarındaki mistik, dinî ve sezgisel motiflerle tanınan sıradışı bir yazardı. C. S. Lewis tarafından “cadı-doktor” yakıştırmasıyla kâh övülüp kâh yerilen bu gizemli sanatçı, Inklinglerin görece az bilinse de en fırtınalı kalemlerinden biriydi


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

NASA, Ay Toprağı ve Hamam Böceklerini Geri İstedi

NASA, Yıllar Önce Görevde Kullanılan Ay Toprağını ve Hamam Böceklerini Geri İstiyor

cüneyt arkın ölüm

Usta Aktör Cüneyt Arkın 84 Yaşında Hayatını Kaybetti